Космічне обурення

04.04.2014

Американська національна космічна агенція НАСА заявила, що призупиняє співпрацю з Росією на знак протесту проти політики росіян щодо Криму. Єдиний виняток — співпраця на міжнародній космічній станції, де зараз перебуває американський астронавт. «Враховуючи безперервне порушення Росією суверенітету і територіальної цілісності України, НАСА призупиняє більшість поточних контактів із Російською Федерацією. НАСА і Роскосмос, однак, продовжать спільну роботу, щоб підтримувати безпечне та безперебійне функціонування МКС», — зазначено у заяві відомства.

Як повідомляє Бі–Бі–Сі, до нового особливого розпорядження співробітникам НАСА заборонено відвідувати Росію, листуватися електронною поштою чи проводити відеоконференції з російськими партнерами й навіть проводити з ними зустрічі на міжнародних заходах. Візити російських представників до НАСА відтепер також під забороною.

При цьому організація, яка після катастрофи 2003 року згорнула всі плани із запуску космічних човників і вивела всі вже наявні шатли з експлуатації, розглядає питання про відновлення запусків транспортних засобів з американської території на МКС до 2017 році. Адже зараз єдиний спосіб доправити до МКС людей чи вантажі — скористатися послугами російських кораблів «Союз».

«Є вибір між повним фінансуванням космічних запусків американською стороною і переказом у Росію мільйонів доларів знову і знову. Адміністрація Обами хоче інвестувати в Америку, і ми сподіваємося, що Конгрес погодиться з цією точкою зору», — наголошується в заяві НАСА. За підрахунками фахівців, одне місце для американського астронавта на міжнародній космічній станції обходиться НАСА в 70 мільйонів доларів.

Деякі російські політики заяву агенції всерйоз не розглядають. Зокрема віце–прем’єр Дмитро Рогозін зневажливо зауважив: «А у нас, крім МКС, співпраці з НАСА і не було». Втім на сайті Роскосмосу зазначено, що американське відомство, серед іншого, бере безпосередню участь у створенні російського космічного апарата «Спектр–РГ». Відповідну угоду було підписано ще в лютому 2011 року.

Упродовж усього березня адміністрація НАСА всіляко заперечувала можливість впливу кримської кризи на двостороннє космічне партнерство. Але тепер, одночасно із заявою НАСА, на сайті Держдепартаменту США також з’явилася заява про те, що Вашингтон призупиняє низку проектів у рамках російсько–американського співробітництва. Також повідомляється, що кошти, які були передбачені раніше на ці заходи, підуть на поповнення пакета допомоги Україні.

 • Майдан біля Кремля

  Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

 • Кремлівська «Зміна»

  Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

 • Потрібні робочі руки

  На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

 • З голоду не помрете, але паски затягуйте

  Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>