За крок від темряви...

25.03.2014
За крок від темряви...

З віком очний «фільтр» засмічується. Офтальмолог порадить, як уникнути катастрофи.

Ще донедавна медики вважали втрату зору «прерогативою» літніх людей. Однак нині, за спостереженнями вітчизняних офтальмологів, ця проблема дедалі більше турбує і тих, хто зовсім недавно перетнув «віковий екватор» — сорокаріччя. Хвороби очей дуже підступні, адже тривалий час можуть ніяк не проявляти себе. Тому, наголошують лікарі, кожен чоловік і жінка зрілого віку мають регулярно навідуватися до окуліста для профілактичного огляду. Одна з найскладніших «вікових» недуг очей — глаукома — може призвести до сліпоти. Аби не поринути в цілковиту темряву, зазвичай достатньо кількох зважених кроків…

«Ніби піщинка в оці»

Око, говорячи медичною мовою, — це орган, усередині якого продукується рідина. Для того, аби підтримувати тонус ока в нормі, працює спеціальний «фільтр». Із віком цей «фільтр» засмічують різні продукти життєдіяльності, зокрема пігментні відкладення. Допоки організм молодий, процес шлакування майже не відчутний. Однак лікарі застерігають: краще не відкладати на потім контроль такого важливого показника зору, як внутрішньоочний тиск (ВОТ). Якщо його вимірювати регулярно, є шанс «зловити» хворобу на самому початку.

Існує кілька перевірених ознак, які вказують, що з очним тиском не все гаразд. Зокрема, людину має насторожити відчуття стороннього тіла в оці: помічаєш дискомфорт, але думаєш, що в око потрапила порошинка або ж почався кон’юнктивіт. Якщо хворий не зверне на це уваги, не прийде до офтальмолога, то може пропустити початок підвищення внутрішньоочного тиску й не помітити, як розвинеться глаукома.

— Симптоми глаукоми — легкі болі у скронях, надбрів’ях та в області верхнього корінного зуба. Зазвичай такі дискомфортні стани дають про себе знати вночі або зранку, — пояснює «УМ» лікар–мікрохірург вищої категорії офтальмологічного відділення Київської обласної клінічної лікарні Валентина Карпенко. — Окрім того, в таких пацієнтів уранці часто буває затуманений зір. Людині після підйому треба вмитися, протерти очі й трохи почекати, аби «розфокусований» зір прийшов до норми. Увечері, дивлячись на вуличні ліхтарі, яскраві неонові вивіски або потужну лампочку, людина з підвищеним внутрішньоочним тиском помічає райдужні кола.

Тож медики попереджають: завважите бодай одну з перелічених ознак, мусите терміново звернутися до фахівця.

— Глаукома — це хронічне захворювання, яке виникає внаслідок раннього старіння очей, — говорить Валентина Карпенко. — Хвороба може торкнутися одного ока, але найчастіше згодом добирається й до другого — через недостатнє кровопостачання органів зору. Причин її виникнення багато: скажімо, холестеринові бляшки у судинах, дистрофічні зміни (звуження) судин при гіпертонії чи діабеті.

«Тисячі хворих не здогадуються про діагноз»

Як стверджують лікарі, глаукома посідає друге місце серед причин сліпоти в Україні. Сьогодні в нашій країні 170 тисяч осіб страждають від цієї недуги. Йдеться про пацієнтів, яким встановили діагноз і які перебувають на диспансерному обліку. Проте реальна кількість хворих удвічі більша, оскільки ще майже 150 тисяч українців не здогадуються про незворотній процес, який розпочався в їхньому організмі.

Загалом, зауважує Валентина Карпенко, глаукома — хвороба не тільки очей, а й усього організму (насамперед його нервово–судинної та ендокринної систем). Через проблеми з капілярами до ока надходить менше поживних речовин, накопичується зайва рідина і підвищується внутрішньоочний тиск. А це небезпечно для тендітного зорового нерва, не розрахованого на таке навантаження. Якщо тиск не нормалізувати, зоровий нерв поступово атрофується (відмирає), і людина сліпне.

— Вимірювання внутрішньоочного тиску ми рекомендуємо проводити раз на три роки всім дорослим після 40 років. Але якщо в родині є хворі на глаукому, цукровий діабет, гіпертонію, то контроль ВОТ слід проводити щорічно, — пояснює Валентина Олексіївна. — Якщо лікар фіксує підвищений тиск, хворому призначають лікування. Нині є багато ефективних крапель, які на тривалий час знижують внутрішньоочний тиск при глаукомі, — за умови, що хворий ретельно дотримується призначень лікаря. Однак, якщо медикаментозна терапія не справляє належного ефекту, доводиться вдаватися до хірургічного втручання. Звісно, це крайній метод, коли вже ніякі краплі не допомагають. Операція, зроблена своєчасно, в більшості випадків дозволяє хворому на тривалий час зберегти зір. Хвороба довго не прогресує.

«Спершу квочка, а потім здоров’я?»

У більшості випадків людина сама запускає механізм недуги.

— Основна умова здорових очей — здорові судини. Іноді під час огляду просто дивуєшся. Здорова судинка сітківки має бути рожевого кольору. А тут — усе біле… На кожній судині — білі відкладення, як накип солі в чайнику. Як через таку «броню» до сітківки дійде живлення? Тож профілактика недуги — це дотримання здорового способу життя, боротьба з ожирінням, порушенням обміну речовин, гіподинамією. Харчуватися слід вчасно, раціонально, обмежуючи вживання солі, вуглеводів. Якщо полюбляєте баню чи сауну — то дотримуйтеся розумних меж. Бо часто людина, «дориваючись» до процедури, розпарюється без міри, без міри пітніє, водночас мало вживає рідини. Відтак «густа» кров погано рухається кров’яним руслом, можуть виникнути крововиливи в око чи сітківку. В майбутньому це також може стати причиною глаукоми.

На жаль, багато людей просто–таки недбало ставляться до власного здоров’я. Суджу навіть по хворих, які лікуються в нашому відділенні. Питаю пацієнта: чому не прийшли раніше, адже давно розуміли, що з очима — проблеми? І чую у відповідь: спершу квочку треба було «підсипати», потім дочекатися, доки корова отелиться. На жаль, здоров’я в багатьох iз нас зовсім не на першому місці. На першому — «програма мінімум»: виростити, обробити, аби мати чим харчуватися. Але, зрештою, як такі люди харчуються? Часто нашвидкуруч, бо немає часу — робота стоїть! А потім дивуються: звідки ожиріння, де взялися хвороби…

Важливо дотримуватися культури харчування. Скажімо, трапезу завжди слід починати з салату, адже клітковина очищує шлунково–кишковий тракт від шлаків. У раціоні постійно мають бути свіжі овочі і фрукти. Необхідно пити багато рідини, насамперед чистої води, узвару, обмежити вживання гострої і солоної їжі. Важливо також дотримуватися постів, влаштовувати лікувальні голодування, розвантажувальні дні. Усе це дуже корисно для здоров’я.

ДО РЕЧІ

У світі на глаукому страждають майже 70 мільйонів людей. Лише половина з них знає про свій діагноз.

В Україні від глаукоми потерпає 3% населення. Однак серед людей старшого віку цей показник значно вищий.

За останні 5 років захворюваність дорослого населення на глаукому зросла на 24%.

 

МАЙТЕ НА УВАЗІ

Лікарі кажуть, що перевірити внутрішньоочний тиск варто кожному. Однак є група ризику, для якої таке обстеження — вкрай необхідне. Це люди, які:

— відзначили 40–річчя;

— мають родичів, хворих на глаукому;

— страждають від супутньої судинної патології (цукрового діабету тощо);

— схильні до спазм судин;

— курять;

— мають травму або хірургічні втручання на оці.

 

ДОВІДКА «УМ»

Хворим на глаукому лікарі рекомендують:

• Вилучити з раціону міцний чай, натуральну каву, здобу, прянощі, сіль, препарати, що містять кофеїн, атропін, беладону.

• Регулювати діяльність кишечнику, уникати закрепів.

• Спати щонайменше 8 годин на добу на високій подушці.

• Уникати тривалого перебування в темряві та затемнених приміщеннях — це може підвищувати внутрішній очний тиск.

• Читати і займатися іншою зоровою роботою лише при гарному освітленні. Коли зіниці звужуються, внутрішній очний тиск зменшується. Однак слід уникати втоми очей.

• Обмежити процедури у сауні і лазні.

• Якомога більше часу проводити на свіжому повітрі.

Хворим на глаукому, а також тим, хто мав операцію на очах, протипоказані важкі фізичні навантаження, праця у нічний час, довготривалі нахили голови.