Здрастуй, зброє

19.03.2014

За підсумками 2013 року Китай вийшов на четверте місце у світі за обсягами експорту зброї, потіснивши Францію на п’яту сходинку. Відповідні висновки містяться в оприлюдненому вчора звіті стокгольмського Міжнародного інституту досліджень миру (SIPRI). В Азії китайці, які постачають зброю багатьом­ сусіднім державам, посідають за цим показником перше місце, випереджаючи Індію та Пакистан. При цьому на світовому ринку торгівлі озброєннями впродовж останніх п’яти років сегмент Китаю зберігається на рівні шести відсотків.

А світовим лідером за обсягами продажу зброї надалі залишаються Сполучені Штати, частка яких становить 29 відсотків. На другому місці — Росія (27 відсотків на ринку), третя — Німеччина (7 відсотків). Франція продає 5 відсотків зброї, Велика Британія — 4.

Французька військова промисловість поступилася китайській ще й тому, що впродовж останніх п’яти років експортувала на 30 відсотків озброєнь менше, ніж у попередню п’ятирічку. Німецький експорт важких озброєнь також у порівнянні з періодом 2004—2008 років скоротився майже на чверть. Загалом, останніми роками європейські держави вкладають в озброєння значно менше коштів, ніж раніше.

Аби компенсувати втрати на внутрішньому­ ринку, європейські виробники шукають покупців за межами Європи. Найбільш серйозними імпортерами європейської зброї стали країни Близького Сходу — на цей регіон припадає одна п’ята світового експорту зброї. І це при тому, що для постачання зброї до цих країн виробникам щоразу доводиться отримувати дозвіл від європейських урядів. Водночас, як зазначає експерт Міжнародного центру конверсії у Бонні Ян Гребе, останні контракти Німеччини свідчать про готовність федерального уряду поставляти зброю «критичним країнам» — Саудівській Аравії, Катару, Індонезії, Сінгапуру.

Щодо імпортерів зброї, то найбільшим у світі залишається Індія. За даними SIPRI, впродовж останньої п’ятирічки ця країна імпортувала на 111 відсотків зброї більше, ніж за період 2004—2008 років. Витрати індійського уряду на озброєння зараз утричі вищі, ніж у безпосередніх конкурентів цієї країни — Пакистану та Китаю. При цьому три чверті придбаної Індією у 2009—2013 роках зброї походило з Росії. А торік індійський уряд став найбільшим у світі покупцем американського озброєння.

У Європі найбільшими імпортерами зброї великого калібру є Велика Британія (12 відсотків) та охоплена кризою Греція (11 відсотків). Загальні обсяги торгівлі зброєю у світі впродовж останніх п’яти років зросли на 14 відсотків.

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>