Революція у Ватикані

28.11.2013
Революція у Ватикані

Папа Франциск I любить «ходити в народ». (Рейтер.)

Папа Римський Франциск закликав децентралізувати Католицьку церкву, позбавивши Ватикан частини влади. Про це йдеться в Апостольському зверненні понтифіка, яке відомий італійський теолог Массімо Фаггіолі назвав «Маніфестом Франциска», а ветеран ватиканської аналітики Джон Тевіс — «дороговказом до церковних реформ».

Франциск І наголосив, що він відкритий для пропозицій щодо змін у папській владі, повідомляє Бі–Бі–Сі. Нагадаємо, що, посівши папський престол у березні цього року, Франциск І обрав більш неформальний стиль спілкування з достойниками церкви та мирянами і, на відміну від своїх попередників, узяв помітно інший тон iз низки ключових для церкви та людства питань.

В Апостольському зверненні Папа Франциск також сказав, що волів би бачити церкву «пораненою й брудною, тому що вона — на вулицях, аніж церкву, яка є нездоровою і замкнулася, прагнучи власної безпеки». Документ пропонує амбітну програму, намагаючись відродити місіонерське завзяття Католицької церкви.

У жовтні Франциск провів свою першу зустріч iз заснованою ним Радою кардиналів, аби обговорити шляхи реформування бюрократії Ватикану, а перед тим в одному з інтерв’ю заявив, що Ватикан занадто зосередився на власних інтересах. Папа наголосив, що церкви вже тепер повинні широко відчиняти двері для людей, навіть без зміни католицької доктрини. У документі містяться практичні поради священикам, як краще проводити богослужіння, заклик до них бути ближчими до пастви.

Папа Франциск також порушив питання світоустрою та політики. У документі він охарактеризував капіталізм як «нову форму тиранії» та закликав світових лідерів боротися з бідністю i зростаючим нерівноправ’ям у суспільствах. Понтифік розкритикував економічний глобалізм, «ідолизацію грошей» та закликав політиків ліквідувати структурні причини нерівності, зосередитися на наданнi людям роботи, гідних систем освіти й охорони здоров’я.

ДО РЕЧІ

В Апостольському зверненні ще раз наголошено на негативному ставленні церкви до висвячування жінок у священики і зазначено, що це «не питання для обговорення». Щодо проблеми абортів, то понтифік пише, що «не слід очікувати зміни позиції церкви у цьому питанні», але все ж зазначив, що католики повинні «більш адекватно ставитися до жінок у дуже тяжких ситуаціях, коли аборт є єдиним і швидким вирішенням проблеми». Документ також торкається міжконфесійних відносин. Папа закликав християн «прийняти з любов’ю і поважати іммігрантів–мусульман у наших країнах так само, як і ми сподіваємося й попросимо, аби нас приймали і поважали в ісламських країнах».

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>