Тиша Горста Весселя

04.09.2013
Тиша Горста Весселя

Такий вигляд донедавна мав надгробок могили Горста Весселя. (з сайта berliner–kurier.de.)

У Берліні зрівняли з землею могилу колишнього штурмфюрера СА Горста Весселя, автора нацистського гімну «Вгору стяг», який після його смерті отримав назву «Пісня Горста Весселя». Точніше, прибрали з місця поховання відомого нациста на цвинтарі святого Миколая скромну могильну плиту. Як повідомляє німецька газета «Берлінер кур’єр», причиною такого рішення стало постійне паломництво до могили Весселя ультраправих радикалів. На роковини з дня загибелі кумира (23 лютого) вони завжди збиралися біля його могили і покладали до неї вінки.

«Нам набридли візити нео­н­ацистів, — заявив священик Юрген Квандт. — Це було огидно. Прославлянню ідеології треба було покласти край, тому ми видалили могильну плиту».

Скромним пам’ятник на могилі був не завжди. Після вбивства 22–річного нациста–активіста, який у в січні 1930–го отримав смертельне вогнепальне поранення в обличчя (була це помста затятих суперників–комуністів чи побутова сутичка, слідство так і не з’ясувало), з молодого Весселя зробили «мученика». На похороні з промовами виступали лідери Націонал–соціалістичної робітничої партії, зокрема Геббельс; газета «Ангріфф» присвятила вбитому спеціальний випуск. У 1932 році вийшли книжки про Весселя загальним накладом понад 30 тисяч примірників. Дійшло до того, що його порівнювали з Ісусом Христом.

Після приходу нацистів до влади 1933 року над могилою автора гімну правлячої партії звели меморіал, який став місцем паломництва щонайменше раз на рік — у день смерті Горста. Проте після падіння Третього рейху пишний надгробок «розвінчали», залишивши просту плиту. Та й із неї ім’я нациста прибрали, залишивши лише ім’я похованого поруч батька — лютеранського пастора Людвіга Весселя, який служив у церкві святого Миколая. Не виключено, що останки Горста при цьому взагалі викопали.

У 2000 році неонацисти хотіли влаштувати масову демонстрацію з нагоди 70–річчя «мученицької смерті» Весселя. Поліція цей захід заборонила, а тим часом ліві активісти викопали з могили череп і втопили його в річці Шпрее. Щоправда, так і не відомо, був це череп Горста чи його батька. Час від часу ліваки оскверняли й могильну плиту, заливаючи її фарбою й розписуючи зневажливими написами.

Очевидно, адміністрація кладовища, яка досі марно боролася з неонацистським паломництвом до могили, сподівається, що після видалення надгробка воно припиниться. Хоча не дуже зрозуміло, чому це має завадити новітнім шанувальникам автора забороненої після Нюрнберзького процесу разом з усією нацистською символікою «Пісні Горста Весселя» й надалі приходити на цвинтар. Зрештою, втикати прапорці зі свастикою у землю над могилою можна так само, як і раніше.

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>