Армія веде

03.07.2013
Армія веде

Противники Мохаммеда Мурсі сповнені рішучості домогтися його відставки. Фото Рейтер.

Два дні Єгипет провів у напруженому очікуванні. Мільйони протестувальників, які вийшли на вулиці в день першої річниці перебування президента Мохаммеда Мурсі на посаді, висунули главі держави ультиматум: або він добровільно йде у відставку, або вся країна страйкуватиме й повставатиме, аж доки змусить його це зробити.

«Вся» — це, звісно, перебільшення. Поки мільйони єгиптян протестують проти Мурсі, інші мільйони виходять на підтримку законно обраного президента.

Це відбувається вже не вперше, тому роль третейського судді взяла на себе армія. Вища рада збройних сил, яка утримувала владу в перехідний період після повалення попереднього президента Хосні Мубарака й до обрання нового, закликала Мурсі «виконати вимоги єгипетського народу». Пропрезидентські сили назвали цю заяву військовим переворотом, але Вища рада наголосила, що лише виконує волю народу й прагне звести ситуацію до мирного вирішення.

Термін ультиматуму добігав кінця вчора о 17:00, але ще в ніч на вівторок президент оголосив, що не збирається йти на жодні поступки.

«Демократична Єгипетська держава — найважливіший здобуток революції 25 січня (2011 року). Відступати не можна за жодних умов, адже народ пожертвував своєю кров’ю, дітьми та стабільністю, щоб збудувати нову країну», — цитує заяву Мурсі телеканал «Аль–Джазіра». Президент також наголосив, що керівництво країни вже «вжило серйозних заходів, щоб запустити план національного примирення».

Тим часом лави цього керівництва потроху рідіють. Станом на вчора у відставку подали вже 11 міністрів уряду, серед яких і глава міністерства закордонних справ Камель Амр, а також троє губернаторів.

Після розгрому розкішного офісу правлячого руху «Брати–мусульмани» в Каїрі «мурсисти» зрозуміли, що погрози демонстрантів узяти штурмом і президентський палац не такі вже й безневинні. А той факт, що кількість жертв заворушень, які на той час іще вважалися мирними, сягнула 16 осіб, змушує поставитися до ситуації з усією серйозністю.

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>