«Мені нічого не страшно. Я був у Донецьку»

13.06.2012
«Мені нічого не страшно. Я був у Донецьку»

У день матчу між збірними Франції та Англії в центрі Донецька й навколо «Донбас–арени» із самого ранку було людно. На матч прибуло близько 4 тисяч уболівальників із Англії і близько тисячі французів. Та найбільше серед гостей міста, судячи із символіки, було фанів із сусідньої Росії. Вони п’ють пиво, стоять у чергах за сувенірами й засмагають. Найбільш життєрадісними виглядають французи: фотографуються з місцевими жителями і виспівують пісні. Британці переважно відпочивають на зелених газонах у тіні дерев.

Хіт продажу сувенірів у Донецьку — футболка з написом, який з англійської буквально перекладається так: «Мені нічого не страшно. Я був у Донецьку». Але уявлення про негативний імідж цього українського міста, яке нагніталося в зарубіжній, особливо британській, пресі, спростовують самі ж туристи, з якими вдалося поспілкуватися «УМ».

 

«Очікували щось набагато гірше...»

«Нам сподобалося, що в Донецьку багато парків, клумб і зелених насаджень. Ми очікували побачити щось набагато гірше, тому що у нас — лише асфальт. А у вас тут трава зелена і дерева. Пощастило вам», — заздрять туристи із Бірмінгема Гаррі й Гарольд.

«Коли ми з друзями їхали до Донецька, очікували побачити радянське місто, старе... Але виявилося, що ваше місто зелене, що нетипово для індустріального міста. Здивувало, що в Донецьку багато висотних будинків. А з літака було видно величезні поля. Це добре. А ще сподобалося, що українці усміхаються і дуже привітні», — розповів Борис із Безансона.

Англійські фанати із задоволенням купалися в Кальміусі, оскільки в день матчу було спекотно — до 33 градусів вище нуля. Це особливо сподобалося французам. «У вас дуже жарко, — ділиться враженнями парижанин Гійон, який зі своїми товаришами Федеріком із Марселя і Максимом із Ліона мирно попивав пиво на території фан–зони. — Ми вважали, що Україна — дуже холодна країна. Були у місті — що сказати, нормальне місто, даремно нас лякали. Є кілька вільних годин, тож із задоволенням сфотографуємося і подивимося Донецьк. Тільки вранці приїхали і ­встигли лише спробувати пиво — нам сподобалося. Бачили «Донбас–арену» — масштабний стадіон! А ще собор у центрі гарний», — підтримав товариша Федерік.

Та чи не найпопулярнішим місцем відпочинку гостей, звичайно ж, окрім «Донбас–арени», став Парк кованих фігур.

«Місто зелене, на вулицях дуже чисто і люди привітні. А ще чудові дороги. У нас таких немає», — ділиться враженнями Максим із Волгограда.

Українська футболка — найдорожча

За кілька годин до матчу Франція — Англія у Донецьку було відкрито офіційну фан–зону, що розкинулася на території Центрального парку відпочинку поблизу стадіону «Шахтар». Її відкриття розпочалося з театралізованого карнавалу. Кілька тисяч молодих людей у яскравих костюмах пройшли ходою від бульвару Пушкіна до «території футболу», яку відкрив мер Донецька Олександр Лук’янченко.

Чутки, що донецька фан–зона нагадує «Освенцім», є, м’яко кажучи, перебільшеними. Хоча при вході до неї кожного вболівальника ретельно обшукують «сек’юріті», що не дуже приємно. Але це — для безпеки самих же відвідувачів.

Загалом територія для вболівальників обладнана великою сценою з одним величезним та кількома меншими екранами, є спортивні майданчики, павільйони для розваг та 33 кіоски, в яких можна придбати напої та їжу. Ціни вищі, аніж у місцевих крамницях. Так, півлітра пива «Карлсберг» коштує 19 грн., пива «1715» — 15 грн., сік — 17 гривень, квас — 12 грн. За пачку фісташок (30г), арахісу (100г), чипсів (100г), рибні снеки тут правлять по 20 гривень, за морозиво — 15. Бісквіт, печиво, кава, капучіно і півлітрова пляшка будь–якого напою — по 10 гривень, а найдешевша вода — 8 грн. Усі без винятку напої продаються у відкоркованій тарі.

Біля фан–зони можна придбати сувеніри та іншу атрибутику. Приміром, футболка будь–якої іноземної збірної тут коштує 200 гривень, збірної України — 300 гривень, чоловічі й жіночі вишиванки — по 250 гривень. Впадає в очі відсутність контейнерів для сміття. Організатори пояснюють це безпекою гостей і намаганням мінімізувати ймовірність терактів.

«Червона рута» замість «Інтернаціоналу»

Під час матчу Франція — Англія, окрім 2000 міліціонерів, охорону правопорядку в місті здійснювали два військові літаки СУ–27 та АН–26. У небі над стадіоном та фан–зоною кружляли гелікоптери.

Як стало відомо, на підмогу донецькій міліції прибули правоохоронці з семи областей, переважно з Криму та Херсонської області, а також 16 англійських копів та семеро французьких жандармів. В основному це так звані спотери — поліцейські, які постійно працюють у середовищі футбольних фанатів. Іноземні правоохоронці задоволені співпрацею з українськими колегами і заявляють, що тут їхні співвітчизники поводяться стриманіше, аніж у себе на батьківщині.

Не обійшлося в Донецьку й без інцидентів. Уночі, напередодні прем’єрного для збірної України матчу Євро–2012, біля нічного клубу «Чикаго» виникла сутичка між англійськими та російськими фанами. Вона тривала кілька хвилин і після прибуття наряду, який викликала охорона закладу, сторони «помирилися».

Загалом матч у Донецьку пройшов спокійно. За інформацією правоохоронців, один англійський уболівальник «був затриманий у стані, можливо, наркотичного сп’яніння». По дорозі від «Донбас–арени» до фан–зони з’ясування відносин між запеклими футбольними «ворогами» не було. Уболівальники поспішно розійшлися по кав’ярнях і ресторанах — в одному з них, що на бульварі Пушкіна, об’єднані загальною ідеєю фанати України, Росії та Франції співали хором «Червону руту»...

І море пива!

Вже у фан–зоні під час перегляду матчу Україна—Швеція у натовпі спалахнула сутичка, в якій постраждав уболівальник із Донецька. Конфлікт урегулювали правоохоронці, а потерпілого забрала карета швидкої допомоги.

На початку першого тайму через технічні причини трансляція матчу на великому екрані кілька разів переривалася. Вимушені паузи фани заповнювали скандуваннями «Україна! Україна!». А під час перерви люди стали свідками грандіозного феєрверку, який, за переконаннями уболівальників, перевершив салют під час відкриття «Донбас–арени».

Варто зазначити, що в цей день у Донецьку було випито рекордну кількість пива — понад 300 кегів (тобто близько 9 тисяч літрів).

  • Віктор Леоненко: Навіть нічого не можеш — виходь на поле й бийся!

    Урочисто­святковий настрій, що панував у країні­господарці Євро­2012, дозволив уболівальникам безболісно пережити невихід із групи команди Олега Блохіна. І якщо в Росії аналогічний результат збірної призвів до кадрових змін (президент РФС Сергій Фурсенко подав у відставку), то в Україні все залишилося, як і було.

    По суті, як по ходу, так і після чемпіонату Європи «синьо­жовті» уникли серйозної критики. Водночас справжні знавці футболу прагнуть більшого. До таких максималістів можна віднести й колишнього гравця київського «Динамо» та збірної України Віктора Леоненка. >>

  • Життя після Євро

    Оцінюючи результати Євро–2012, треба відділяти футбол від політики й розрізняти країну (народ) і державу (владу). Країна чемпіонат виграла. Влада — ні.

    Чемпіонат, що з такими проблемами готувався, але успішно відбувся, засвідчив: Україна та українці — частина європейської спільноти, а не якесь «дике поле». На час Євро, зокрема в день фіналу, Київ став столицею континенту. І досить симпатичною столицею. >>

  • І навіть п’ять принців!

    У неділю до Києва, де відбувався фінал Євро, прибуло 160 чартерних авіарейсів із понад 50 країн світу. На НСК «Олімпійський» аншлагу не було — вільними лишалися більше 6 тисяч крісел. Зате ложі для VIP–гостей заповнилися під саму зав’язку. >>

  • «Не доїхала половина тих, кого ми чекали»

    Україна багато недоотримала у фінансовому плані через те, що такі збірні, як Німеччина, Англія, Голландія, не пройшли далі турнірною сіткою Євро–2012. Особливо це позначилося на українській готельній індустрії. І взагалі, якщо підсумовувати справи цієї галузі, то слід визнати, що багато готелів і хостелів відверто провалили єврочемпіонат. >>

  • Футбол без терору

    Вітчизняна спецслужба підбиває власні підсумки одразу після завершення Євро–2012 в Україні. «За висновками Антитерористичного центру СБУ, рівень терористичної загрози в Україні під час проведення фіналу Євро–2012 не змінився і був визначений, як низький, — повідомив учора керівник АТЦ, перший заступник голови СБУ Петро Шатковський. — Антитерористична система України спрацювала ефективно». >>

  • Прорив дружньої України

    У Києві чиновники не змогли «розрулити» питання туризму самотужки. Пиво, сцену, екрани та стюардів організували, а от щоб забезпечити закордонним гостям дозвілля й показати місто — то тут не обійшлося без підтримки приватників та громадських активістів. Організація «Інтересний Київ», яка вже кілька років організовує екскурсії містом, взялася за облаштування в столиці Туристичного інформаційного центру, залучивши до своєї роботи небайдужих та ініціативних людей з усієї України.

    «Півтора року тому поруч зі станцією метро «Хрещатик» ми облаштували Туристичний інформаційний центр, він якраз біля фан–зони, — розповідає директор «Інтересного Києва» Арсеній Фінберг. — Це була робота великої команди небайдужих людей».

    За його словами, кілька компаній та громадських ініціатив — ­«Оупен–Київ», «Френдлі Юкрейн», «Інтересний Київ» та структура фан–посольств УЄФА — об’єдналися, аби довести, що Україна та українці — це не расисти, живодери та жертви режиму, а передовсім гостинні, щирі люди з багатою історією та культурою. Спільними зусиллями було частково вирішено питання проведення екскурсій для туристів. Такі тури щодня безплатно проводять у центрі міста для двох груп по 20–30 людей. Крім цього, великою популярністю користувалися оглядова екскурсія на двоповерховому туристичному автобусі та екскурсії на теплоходах від Річкового порту. Взялися і за розв’язання проблеми проживання гостей Євро–2012 — ініціатива «Френдлі Юкрейн» забезпечила безплатне поселення фанів у домівки українців.

    Підбиваючи підсумки Євро у своїй царині, організатори Тури­стичного інфоцентру та активісти, що допомагають закордонним уболівальникам, розповіли про екскурсійні пріоритети «футбольних» гостей Києва та нашу перемогу в інформаційній війні. >>