Ніч, коли врятували євро

28.10.2011
Ніч, коли врятували євро

Президент ЄС ван Ромпей, голова Єврокомісії Мануел Баррозу та прем’єр–міністр Італії Сильвіо Берлусконі (зліва праворуч) перед початком саміту. (Рейтер.)

Десять годин напружених дискусій, десятки літрів випитої кави й переможний результат — підсумки позачергового саміту лідерів держав Євросоюзу, який завершився вчора у Брюсселі о 4–й годині ранку за місцевим часом (о 5–й за Києвом). На підсумковій прес–конференції задоволений президент Євросоюзу Герман ван Ромпей повідомив, що «подолано останні перепони» на шляху до повномасштабної угоди щодо виходу з боргової кризи у єврозоні. Зокрема, учасники саміту досягли згоди про списання банками 100 із 205 мільярдів державного боргу Греції перед приватними позичальниками (власниками грецьких державних облігацій). Це означає, що загальна заборгованість країни, яка останнім часом балансувала на межі дефолту, зменшиться більш ніж на чверть. «Ми прагнемо поставити Грецію на такий шлях, щоб до 2020 року вона зменшила свій державний борг до 120 відсотків вартості ВВП iз теперішніх 162 відсотків», — наголосив ван Ромпей.

Щоб змусити провідні фінансові ін­ституції списати 50 відсотків боргу Греції, канцлер Німеччини Ангела Меркель, президент Франції Ніколя Саркозі та директор–розпорядник Міжнародного валютного фонду Крістін Лагард, яка брала безпосередню участь у переговорах, вдавалися і до вмовлянь, і до погроз. Переломною стала обіцянка, що в разі відмови банкірів списати половину грецького боргу єврозона дасть «зелене світло» для неконтрольованого банкрутства Греції. А в такому разі банки втратили б усі сто відсотків інвестицій у грецькі облігації.

Окрім того, лідери єврозони узгодили питання про «кількаразове» збільшення вже впродовж наступного місяця Європейського стабілізаційного фонду, який зросте з нинішніх 440 мільярдів до 1 трильйона євро, та докапіталізацію до середини 2012 року головних банків ЄС на 106,4 мільярда євро (таким чином, банки збільшать свої капітали, що дозволить їм почуватися впевненіше в кризовий період).

Учасники саміту також висловили задоволення щодо антикризового плану, який представила Італія — один із найбільших європейських боржників.

Судячи з того, що вчора торги на азіатських біржах відкрилися вибуховим зро­станням головних біржових індексів, світ повірив у порятунок єврозони. Ухвалений «цілісний антикризовий пакет» Меркель і Саркозі збираються представити на саміті «Великої двадцятки» в Канні 3–4 листопада.

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>