Юля платила чи ні?

11.10.2011

Майже п’ятнадцять років тому — 3 листопада 1996 року — в аеропорту Донецька кілери цинічно розстріляли з автоматів народного депутата, бізнесмена Євгена Щербаня разом із дружиною. Виконавців покарано, але не замовників. Побіжно Генпрокуратура натякала на причетність до цього вбивства двох колишніх прем’єр–міністрів України — Павла Лазаренка (його прізвище навіть вказували у вироку Луганського обласного суду, який розглядав справу щодо виконавців) та Юлії Тимошенко (щодо її ролі у цій справі два місяці тому висловився в одному з інтерв’ю перший заступник Генпрокурора Ренат Кузьмін). Утім можна констатувати, що Генпрокуратура досі не відповіла на запитання: чи дійсно Леді Ю оплачувала вбивство Щербаня, чи ні?

 

За даними «УМ», Генпрокуратура знову збирається зайнятися цією кривавою історією. На це вказує і факт появи в iнтернеті матеріалів допиту Петра Кириченка, колишнього бізнес–партнера Павла Лазаренка. Саме на ці матеріали допиту прокуратури США у своєму інтерв’ю в серпні й натякав Ренат Кузьмін. Нагадаємо, що тоді перший заступник Генпрокурора припустив, що Юлія Тимошенко може бути причетною до вбивства Щербаня та його дружини. Бо, за його словами, один зі свідків згадував розмову із замовником, який казав: «Юля заплатить», маючи на увазі: «заплатить за вбивство».

Але нині з’ясувалося, що Кириченка у 2001 році допитували й вітчизняні прокурори. Свідок тоді також згадав убивство Щербаня. В одному з оприлюднених у всесвітній мережі фрагментів допиту пан Кириченко повідомляє: «...Приблизно у 1995 році Лазаренко сказав мені, що хоче зустрітися з кримінальним авторитетом Мільченком, бо існує смертельна загроза для Юлії Тимошенко. Після цього Лазаренко сказав, щоб я заплатив Мільченку 3 мільйони доларів США. 2,2 мільйона доларів були заплачені як частина на рахунки Мільченка та його дружини. Лазаренко сказав мені, що «Юля заплатить». Тобто частина цих грошей була коштами Тимошенко».

До речі, правоохоронцям згаданий Мільченко, земляк Лазаренка, відомий під кримінальним прізвиськом «Матрос». Те, що Петро Кириченко дійсно давав такі покази в Україні, «УМ» підтвердив колишній заступник Генпрокурора Микола Обіход. За його словами, у вироку Луганської Феміди наводяться покази Кириченка, де він, також посилаючись на слова Лазаренка, мовляв, «Юля заплатить», назвав пані Тимошенко. «Чи стануть ці свідчення вагомими доказами, як того вимагає закон, — залежить від професійної майстерності нинішніх слідчих Генпрокуратури, — пояснив «УМ» пан Обіход. — На жаль, у 2005 році через безпринципність та кон’юнктуру тодішнього керівництва ГПУ розслідування можливої причетності до замовлення на вбивство вказаної Кириченком особи було фактично законсервовано».

Микола Обіход стверджує, що ще наприкінці 90–х років слідчі Управління з розслідування особливо важливих справ ГПУ під його керівництвом встановили, хто є замовником убивства Євгена Щербаня та Вадима Гетьмана, і зібрали докази. Але на початку 2000–х років Апеляційний суд Луганської області, розглядаючи особу замовника цих убивств, сховав його персону за формулюванням «особа, з матеріалів справи по відношенню до якої виділені матеріали цієї справи».

«Це не означає, що замовника не встановлено. Просто обвинувачення самого замовника не розглядалося судом через його відсутність в Україні. Його кримінальна справа в Україні ніде не поділася і чекає на свого фігуранта в Генпрокуратурі», — зауважує екс–заступник Генпрокурора.

Щодо нинішньої «газової справи» Тимошенко пан Обіход зазначив, що якщо обвинувачення щодо неї дійсно політично ангажовані (як стверджують її соратники з БЮТ), то «це обов’язково спливе в судовому процесі на апеляційній та касаційних стадіях».

 • «Термінатор» згадав усе

  Через тиждень після свого призначення на посаду Генерального прокурора Юрій Луценко відвідав камеру №158 у Лук’янівському СІЗО (площею у дев’ять метрів квадратних), в якій він «відсидів» майже півтора року в часи режиму Януковича. >>

 • Кримінальний талант

  Чотири роки тому 18-річний Артур Самарін виїхав з України до Америки за програмою «Робота та подорож». У рідний Херсон хлопець повертатися не планував, тому склав свій хитромудрий план втілення в життя своєї «американської мрії». >>

 • Шанс для невинних

  Законопроект «Про внесення змін до Кримінально-процесуального кодексу України щодо забезпечення засудженим за особливо тяжкі злочини права на правосудний вирок» уже давно готовий до другого читання у сесійній залі Верховної Ради України. Але вже кілька місяців у народних обранців руки не доходять до того, щоб поставити його на вирішальне голосування. Незважаючи на те, що Європейський суд з прав людини послідовно виносить рішення не на користь держави Україна, за які, до того ж, розплачуються не судді, а ми, платники податків. >>

 • «Хорте», тримайся!

  Суддя Ірина Курбатова більше двох годин читала текст вироку активісту Юрію Павленку (на прізвисько «Хорт»). У результаті, за «організацію та участь у масових заворушеннях під Вінницькою ОДА 6 грудня 2014 року» майданівець Павленко отримав чотири роки й шість місяців позбавлення волі. Він також має компенсувати судові витрати — 10 тис. грн. >>