Останнє читання, перша кров

19.11.2010
Останнє читання, перша кров

Відро дріб’язку в урядову ложу сипонув БЮТівець Роман Забзалюк. (Фото Рейтер.)

«Шановні колеги, раз ми вперто хочемо перетворити наш парламентський зал на камеді–клаб, я буду продовжувати в цьому жанрі... Дванадцять років я є ветераном різних парламентських баталій, і щойно сьогодні зрозумів, що в нас працює магічний інструмент, який фактично вирішує, чи проект буде прийнятий, чи буде завалений. І цей інструмент, пане Михайле Чечетов (один із лідерів Партії регіонів. — Ред.), — це навіть не ви, це ваша права рука», — так оригінально член партії «Батьківщина» Роман Зварич прокоментував голосування більшості за поправки до проекту Податкового кодексу. Зварич «встановив для себе таку істину: коли права рука пана Михайла піднімається, на тому табло з’являється як мінімум 226 голосів; коли вона раптом опускається, то там тої цифри немає. Тому не вас треба переконувати, шановні колеги, а праву руку пана Михайла Чечетова».

Учора Верховна Рада продовжила розглядати проект Податкового кодексу і знову ухвалювала лише ті поправки, які схвалював уряд «регіоналів».

Із самого ранку в сесійній залі дійшло до рукоприклад­ства. Сутичка виникла тоді, коли депутати від БЮТ намагалися висипати з цинкових відер монети та дрібні купюри в урядову ложу. На захист урядовців кинулися депутати з Партії регіонів. «Це підприємці зібрали кошти на утримання уряду і пару відер їм передали, а ми принесли і віддали», — прокоментував журналістам БЮТівець Андрій Шкіль. Кидалися ще й «талмудами» з текстом поправок. Зшиток потрапив одному з депутатів у голову і до крові поранив чоло.

«Ваш внесок у розробку цього документа може бути значно вагомішим, ніж носити відра по залу і кидатися документами», — сказав голова фракції ПР Олександр Єфремов.

За даними з різних джерел, за останню ніч уряд додав ще понад 300 поправок — із середи на четвер в адміністрації Президента проходила нарада з цього приводу. Але в день голосування опозиція була безсила вплинути на розгляд: усе вирішували Банкова й уряд руками сталої більшості.

Втративши шанси на успіх у Раді, Юлія Тимошенко та її прихильники намагалися домовитися із самими підприємцями. Активістів із вулиці запросили на засідання опозиційного уряду за участю лідерки БЮТ. Екс–Прем’єр заявила, що її партія готова надати свою організаційну структуру для допомоги в самоорганізації підприємців. «Ми допоможемо вам зібрати підписи як під цим ультиматумом, так і під зверненням до світової спільноти, і якщо ви визначитеся, то й під ідеєю про проведення референдуму», — запевнила Тимошенко.

До обідньої перерви народні депутати охопити 508 сторінок проекту, тоді як повністю документ займає 626 сторінок. Не зважаючи на те, що до фіналу залишилося трохи більше ста сторінок, депутати із більшості припускали, що проект може бути ухвалено не в четвер, а в п’ятницю.

«Я думаю, що до кінця ми приймемо цей документ і, можливо, вже сьогодні ми виправимо ті питання, які будуть найбільш дискусійними. І максимально вже завтра ухвалимо кінцеву редакцію», — зазначив голова Комітету з питань податкової політики Віталій Хомутинник. За його словами, перед голосуванням у кінцевій редакції «більшовики» погоджувалися ще раз опрацювати найбільш дискусійні питання. Серед них — перелік видів діяльності, які виключаються зі спрощеної системи оподаткування.

На ранковому засіданні депутати залишили у проекті одіозну норму, яка не враховує вимог малого бізнесу. Вона передбачає, що спрощеною системою оподаткування користуватимуться фізичні особи — підприємці, обсяг доходу яких не перевищує 300 тис. грн. До того ж кількість людей, які одночасно працюють на такого підприємця, не може перевищувати дві особи. Ця «стеля» підіймається вище, якщо підприємець використовуватиме касовий апарат. Так влада втілює свій намір викрити тих, хто ховається від оподаткування.

Віце–спікер Адам Мартинюк теж зазначив, що статті, затверджені парламентом, можуть змінитися. Він закликав працювати, «поки не поставимо вже останньої крапки». «Коли це буде — у четвер вночі чи в п’ятницю вранці — це вже залежить від нас», — заявив Мартинюк.

UPD. Після сьомої години вечора Рада ухвалила кодекс у цілому 269 голосами.

А ТИМ ЧАСОМ...

Учора ВР без експертизи — одразу після внесення — скасувала норму регламенту про особисте голосування депутатів бюлетенями. За — 253 «більшовиків»

Голосування бюлетенями раніше було передбачене зокрема у випадку внесення змін до Конституції. Тепер очікується, що сьогодні Рада після рішення Конституційного Суду кнопками проголосує за призначення парламентських виборів на жовтень 2012 року. У випадку голосування бюлетенями прихильникам Партії регіонів могло фізично не вистачити людей.