Чому не кожен любить чарку

23.10.2010

Американські вчені виявили антиалкогольний ген, здатний уберегти людину від пияцтва. Таку хорошу новину повідомило цього тижня Бі–Бі–Сі. Гірша новина — те, що такий ген присутній в активному стані в організмі лише 10—20 відсотків представників роду людського. Але хай там як, а активізація такого гена в організмах решти людей здатна спричинити повну відмову від алкоголю.

Ген, якому присвоєно класифікаційний код CYP2E1, відкрила група вчених з Університету Північної Кароліни, США. Керівник групи професор Керк Вільгельмсен зазначив: «Ми багато дізналися, як цей ген впливає на роботу головного мозку. Він викликає фізичну відразу до алкоголю».

Висновки американських науковців відкривають шлях до розробки ліків нового покоління, які базуються на генетиці, для ефективного лікування від алкогольної залежності. Вiдкриття гена CYP2E1 дає можливість зрозуміти, чому одні п’яніють швидше, а інші — «стійкі» до спиртного, чому і як виникає алкогольна залежність.

Учені вже довели науковими методами те, що людству й так відомо віддавна: чим гостріша реакція організму на вживання алкоголю, тим менший шанс, що ця особа стане алкоголіком.

Але вчені попереджають: імовірно розроблений у майбутньому метод вживання CYP2E1 як лікарського препарату може лише зробити гострішою реакцію організму на алкоголь, але не дасть людині гарантію, що вона «закладатиме за комір» і при цьому не потраплятиме в алкозалежність.

До цього ми знали, що більшість спожитого алкоголю розкладається в печінці, але вчені встановили, що інша частина метаболізується в мозку за допомогою ензимів, для вироблення яких ген CYP2E1 подає спеціальні коди.

Дослідники зробили своє відкриття шляхом вивчення 200 пар молодих людей, із яких кожні двійко були родичами і мали одного з батьків — алкоголіка, але самі не потерпали від алкогольної залежності. Піддослідним давали три порції горілчано–лимонадного коктейлю і через певні проміжки часу розпитували про їхні відчуття: чи вони почуваються п’яними, тверезими, сонними або бадьорими. Потім учені порівнювали дані опитувань із результатами генних тестів піддослідних. Так і встановили, що ген CYP2E1, розташований на хромосомі 10, визначає сприйняття та ставлення людини до алкоголю.

При цьому професор Вільгельмсен застерігає: «Алкоголізм — дуже складна хвороба, й існує багато причин, чому люди п’ють. Цей ген, можливо, є лише однією з причин».

Подібним чином коментують відкриття й інші фахівці. Дон Шенкер із британської благодійної організації «Засторога від алкоголю» впевнений, що в більшості випадків алкогольна залежність розвивається під впливом соціальних чинників, а не генів. Професор Колін Драммонд із Лондонського інституту психіатрії вважає, що алкоголізм є породженням комбінації генів та середовища проживання конкретної особи. Він указує на результати іншого дослідження: якщо один чи обидва з батьків є алкоголіками, то ризик для дитини з такої родини стати пияком учетверо вищий, ніж для дитини з нормальної сім’ї.

 • Блакитне око лагуни

  В Уругваї щойно здали в експлуатацію міст, який проліг через дивовижно мальовничу лагуну Гарсон. Він з’єднує 25-тисячне місто Роча з 65-тисячним містом Мальдонадо на південно-східному узбережжі країни, які є столицями однойменних департаментів. >>

 • Оце так надуло

  Данія зміцнила своє світове лідерство у галузі використання вітрової енергетики: 42,1% від всієї виробленої в країні енергії походить з вітрових електростанцій. Тепер головною амбіцією Данії є повна відмова від видобутих із надр землі джерел енергії. «2015 рік був значно вітрянішим, ніж у середньому попередні роки. >>

 • Як умру, то передайте...

  Президент Польщі Анджей Дуда під час симпозіуму Польського товариства трансплантації підписав декларацію про наміри, згідно з якою у випадку смерті його органи будуть передані для трансплантації. До подібних дій голова польської держави також закликав інших поляків, повідомляє сайт Польського радіо. >>

 • Метро для валізи

  Відомо, що Швейцарія має найрозвиненішу в світі систему громадського транспорту. А тепер у цій альпійській країні хочуть створити ще й вантажне метро для приватних речей громадян, повідомила швейцарська інформагенція swissinfo.ch. Цю ідею вважають одним із найамбітніших інфраструктурних проектів, які будь-коли обговорювалися у Швейцарії. >>

 • Таємниця дев’ятої планети

  Вчені Каліфорнійського технологічного інституту Майкл Браун і Костянтин Батигін (виходець із Росії) навели докази існування гігантської планети на околицях Сонячної системи, маса якої перевищує земну приблизно в 10 разів, а період обертання навколо Сонця (планетний рік) становить приблизно 10-20 тисяч років, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>

 • Де лиш не ступить нога жінки

  Ще півстоліття тому ніхто і не подумав би, що жінки можуть брати участь у космічній програмі. Тоді на прохання однієї з американок надати їй можливість пройти тренувальний курс із підготовки космонавтів (чи астронавтів, як говорять у США), НАСА відповіла, що не має у своїх планах намірів набирати жінок. >>