Свободу «групі–52»!

09.07.2010
Свободу «групі–52»!

Дружина ув’язненого кубинського дисидента Ектора Маседи Лаура Польян показує на фото свого чоловіка, який незабаром вийде з тюрми. (Фото Рейтер.)

Влада Куби погодилася випустити з–за ґрат 52 політичних в’язнів. П’ятеро з них уже на свободі, а решту мають звільнити впродовж наступних трьох–чотирьох місяців, повідомила у своєму комюніке Кубинська католицька церква. Як запевнив кубинський лідер Рауль Кастро, звільнені дисиденти зможуть залишити Кубу й разом із членами своїх родин виїхати до Іспанії, уряд якої вже заявив про готовність прийняти всіх кубинських в’язнів сумління.

Усі 52 політв’язні належать до опозиційного руху «Група–75» і потрапили за ґрати в березні 2003 року. Це найбільша кількість дисидентів, яку звільняють із кубинських в’язниць за кілька останніх десятиріч. На думку міжнародних спостерігачів, рішення відпустити на волю таку велику групу в’язнів сумління є великою поступкою з боку комуністичної влади Куби.

Але цей крок був вимушеним, а не продиктованим міркуваннями гуманізму. У лютому цього року після тривалого голодування у в’язниці Гавани помер дисидент Орландо Сапата Тамайо. Днями з’явилося повідомлення, що на межі смерті ще один в’язень — Гільєрмо Фарінас, який також оголосив голодування. Після цього міжнародна спільнота вже не могла залишатися осторонь і почала тиснути на кубинську владу з вимогою відпустити дисидентів.

Офіційна Гавана завжди відкидала звинувачення в наявності на Кубі політв’язнів, називаючи їх найманцями США, які добиваються повалення законної кубинської влади. Але цього разу демократичний світ не обмежився словами осуду: до Гавани з конкретними вимогами приїхав міністр закордонних справ Іспанії Мігель Моратінос. Велику роль відіграло й те, що активну позицію зайняла церква, ставши на бік скривджених.

Рішення про звільнення політв’язнів було ухвалено на тристоронніх переговорах у Гавані за участі кубинського лідера Рауля Кастро, глави Кубинської католицької церкви кардинала Хайме Ортеги та очільників МЗС Куби й Іспанії Бруно Родрігеса та Мігеля Моратіноса.

А тим часом міжнародні правозахисні організації нагадують, що, незважаючи на обіцянку звільнити 52 політв’язнів, у кубинських в’язницях залишаються ще приблизно 100 дисидентів.

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>