Торік Україна була вільною

30.04.2010

Міжнародна правозахисна організація Freedom House («Дім свободи») оприлюднила черговий щорічний рейтинг (проводиться з 1980 року) про стан зі свободою преси у світі, з подробицями якого можна ознайомитися на сайті організації freedomhouse.org. За висновками «Дому свободи», у 2009 році зафіксовано підвищення рівня свободи ЗМІ в Україні. Поліпшення сталося головним чином за рахунок зменшення випадків нападів на журналістів та їх залякування, розмаїття думок та власників ЗМІ. Тож у рейтингу–2009 Україна посіла 115–те місце, поділивши його за кількістю набраних оціночних балів із Кувейтом та Мексикою.

Загалом у рейтингу оцінювалися 195 країн світу у трьох групах: 70 країн світу (36 відсотків від загальної кількості оцінених) визнано вільними, 61 (31 відсоток) — частково вільними та 64 країни (33 відсотки) — не вільними. Україну віднесено до групи вільних країн, а сусідню Росію — до не вільних. Найгірше справи зі свободами у ЗМІ у Білорусі, Ірані, Лівії, М’янмі, Північній Кореї, Туркменістані, Узбекистані, Еритреї, Екваторіальній Гвінеї та Кубі.

Стан зі свободою ЗМІ у Росії у 2009 році погіршився, і вона розділила в рейтингу 176–те та 177–ме місця разом із Гамбією. У звіті наголошується на «нездатності правоохоронних органів захистити журналістів, збільшенні випадків самоцензури журналістами, які не бажають стати об’єктом переслідувань і навіть убивств». Також велике занепокоєння правохахисників викликає зростання тиску на ЗМІ у низці країн Африки, Латинської Америки та Близького Сходу.

Традиційно найбільш благополучним регіоном світу зі стійкими демократичними традиціями в ЗМІ вважають Західну Європу, але й тут минулоріч були винятки. До частково вільних країн віднесено Італію, де уряд Сильвіо Берлусконі, який сам є медіамагнатом, здійснює сильний вплив на роботу засобів масової інформації. Італію також визнано країною із занадто великою кількістю державних ЗМІ. Але у рейтингу свободи ЗМІ перші п’ять місць посіли європейські країни: Фінляндія, Ісландія, Норвегія, Швеція й Данія. Із пострадянських країн найкраще справи зі свободою слова в Естонії, яка посіла почесну 14–ту сходинку, випередивши навіть старі європейські демократії.

Приємно, що Україна четвертий рік поспіль належала до вільних країн. Аналітики «Дому свободи» в оприлюдненому в січні цього року рейтингу стану із загальними свободами оцінили стан із політичними правами в нашій країні на «трійку», а з громадянськими свободами — на «двійку», чим можна пишатися. Бо це за семибальною шкалою, де «одиниця» — найвищий бал, а «сімка» — найгірший. Але навіть при цьому в окремому розділі про Україну зазначалося, що впродовж 2009 року місяцями залишалися незаповненими ключові державні посади, завдяки популістській політиці влади в період серйозної світової кризи магнати привласнювали як окремі підприємства, так і цілі сектори економіки, наближеність чи присутність у владі гарантувала особисті надприбутки, а країну роз’їдала корупція, яка залишалася найбільшою проблемою України.

Одночасно з появою рейтингу «Дому свободи» кілька британських газет написали про різку зміну політичного, економічного та загальнодемократичного напрямів України. Британський часопис «Таймс», аналізуючи останні домовленості влади «донецьких» із Москвою, стверджує: складається враження, ніби Помаранчевої революції ніколи взагалі не було. Буквально за кілька тижнів, відтоді як Віктор Янукович став Президентом, він перекреслив майже всі прозахідні ініціативи свого попередника. Видання стверджує, що проросійський лідер Янукович упав в обійми Володимира Путіна та Дмитра Медведєва, тоді як Кремль скористався американською байдужістю та неспроможністю Європейського Союзу відновити свій вплив у Києві. Схожий висновок робить і впливовий британський часопис Financial Times, який твердить, що з угодою про подовження базування Російського флоту в Криму різко зростає вплив Росії в регіоні. А старе українське прислів’я говорить: із ким поведешся, від того й наберешся.

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>