Обама і Далай–лама

19.02.2010

Попри спротив Китаю, президент США Барак Обама вчора зустрівся в Білому домі з Далай–ламою. Як повідомляє Бі–Бі–Сі, лідер Тибету прибув до Америки з десятиденним візитом. Іще задовго до приїзду Далай–лами у Сполучені Штати офіційний Пекін бомбардував Вашингтон погрозами: у КНР наголошували, що зустріч американського президента з Далай–ламою зашкодить відносинам між двома державами. Зустрічі іноземних офіційних осіб із Далай–ламою, який проводить лінію на відділення Тибету від КНР, у Китаї вважають втручанням у внутрішні справи країни.

У листопаді минулого року Обама потрапив під шквал критики всередині країни і за кордоном, коли відмовився зустрітися з Далай–ламою під час його тодішнього візиту до США. Таким чином новий господар Білого дому намагався не дратувати Китай перед своїм запланованим візитом до Пекіна.

Джорж Буш свого часу таких пересторог не мав. 2007 року він, будучи президентом, двічі публічно з’являвся перед публікою з невизнаним Пекіном лідером Тибету: на зустрічі з ним у Білому домі та під час вручення Далай–ламі Золотої медалі Конгресу, найвищої цивільної відзнаки США.

Попри демонстрацію добрих намірів Обами, відносини між двома державами ставали дедалі напруженішими. США звинуватили Китай в організованій хакерській атаці на американського інформаційного гіганта — компанію Google. Пекін, у свою чергу, дуже різко відреагував на продаж Вашингтоном зброї Тайваню.

Втім зустріч Обами з Далай–ламою відбулася «без камер». На думку оглядачів, таким чином Білий дім дав сигнал китайському керівництву: «грюкання дверима» у дво­сторонніх відносинах не сталося. З духовним лідером Тибету зустрінеться також держсекретар США Хілларі Клінтон, а потім високий гість поїде до Каліфорнії та Флориди, де дасть низку публічних лекцій.

Головна мета візиту Далай–лами — донести до керівництва та народу Америки останню інформацію про ситуацію в Тибеті й розповісти про його черговий раунд неофіційних переговорів із китайським керівництвом. Відтоді як 1959 року Тибет окупували китайські війська, Далай–лама мешкає в Індії, де в центрі тибетської еміграції — місті Дарамсалі — керує роботою тибетського уряду в екзилі.

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>