Міліцейські забави

02.02.2010

У столиці Росії знову протестують і заарештовують. У неділю на вже знаковій Тріумфальній площі Москви затримали близько 150 учасників чергового мітингу «незгодних». Починаючи з літа минулого року, під кінець кожного місяця, що налічує 31 день, люди виходять на захист 31–ї статті російської Конституції, яка нібито забезпечує свободу зібрань. І щоразу ці зібрання забороняють. Якщо 31 грудня опозиціонери вдалися до вимушеного жарту, «прикинувшись» учасниками новорічних гулянь (московська влада не дозволила проводити акцію, пославшись на те, що на той час у центрі міста проходитимуть святкування), то 31 січня вже прямо заявляли про мету мітингу. Хоча, забороняючи його проводити, мерія знову посилалася на те, що Тріумфальна площа буде зайнята заходом — цього разу «Зимовими забавами».

Мітинг був велелюдним — за різними даними, прийшло від 500 до тисячі осіб. Також на площі зібралося багато журналістів. «Охорону» зібрання вже традиційно забезпечували ледве не втричі більше міліціонерів.

Як повідомляє радіо «Свобода», близько 18–ї години представники правоохоронних органів стали штучно звужувати прохід до метро, зсовуючи металеві загородження, через що виникла тиснява. Фактично одразу почалися затримання: учасників акції хапали й грубо заштовхували в «автозаки», не забуваючи зайвий раз ударити гумовим кийком, носаком черевика тощо.

Серед інших заарештували членів бюро опозиційного руху «Солідарність» Бориса Нємцова та Іллю Яшина, лідера руху «Ми» Романа Доброхотова, керівника правозахисного центру «Меморіал» Олега Орлова, а трохи згодом — одного з керівників коаліції «Другая Россия» Едуарда Лімонова. У коментарі сайту Grani.ru Лімонов повідомив, що «цього разу співробітники міліції діяли особливо жорстко».

Голову Московської Гельсінської групи Людмилу Алексєєву, яку 31 грудня затримали омонівці (з огляду на Новий рік, 82–річна правозахисниця була в костюмі Снігуроньки), цього разу «пожаліли». Як запевняють правоохоронці, вони робили все, щоб захистити Людмилу Михайлівну: мовляв, навколо Алексєєвої зібрався великий натовп, тому, щоб убезпечити її від тисняви, жінку щільним кільцем оточили бійці спецзагону і почали виводити з юрби за металеві огородження.

«Нахабна брехня! — обурився у відповідь на ці заяви міліції Борис Нємцов. — Вони давили на нас і стискали її так, що мужня Людмила Михайлівна була змушена кричати, щоб вони її не роздушили. Негідники закінчені!» — заявив політик в інтерв’ю радіо «Свобода», яке давав, сидячи в «автозаку». За словами Нємцова, міліціонери поводилися, «як звірі — хапали, крутили, кричали, верещали, штовхалися, стискали навколо Людмили Михайлівни натовп». Щоправда, сама Алексєєва підтвердила, що міліція її не зачіпала: «Очевидно, була вказівка, щоб бабця не померла під час мітингу, бо буде міжнародний скандал», — припустила правозахисниця.

Уже пізно увечері неділі більшість заарештованих відпустили, хоча Нємцову та іншим іще належить постати перед судом за «порушення громадського спокою». Правозахисники й опозиційні активісти заявляють, що проводитимуть (чи намагатимуться проводити) такі акції в Москві й надалі. Наступну заплановано на 31 березня.

Окрім Москви, акцію незгодних розігнали в Петербурзі (зібралося понад 300 людей, затримано понад 30). У Владивостоку, Астрахані, Іркутську, Омську та Мурманську аналогічні мітинги пройшли спокійно і без конфліктів із правоохоронцями.

 

ДО РЕЧІ

30 січня мешканці Калінінграда вийшли на мітинг протесту проти чинної влади, зокрема, проти підвищення тарифів ЖКГ та збільшення транспортного податку. Під гаслами на кшталт «Прогнившую «Единую Россию» пора слить в политический унитаз!» зібралися понад 10 тисяч людей, включно з політиками різних сил — від ЛДПР Володимира Жириновського й комуністів до представників «Солідарності» (зокрема, до Калінінграда приїздили Нємцов і Яшин).

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>