Похмілля після революції

13.01.2010
Похмілля після революції

Статті, присвячені політичній ситуації в Україні, цими днями з’явилися в багатьох західних ЗМІ. (Фото Івана ЛЮБИША–КІРДЕЯ.)

Напередодні перших президентських виборів в Україні після Помаранчевої революції, яка п’ять років тому вразила світ, західні експерти й журналісти знову звернули погляди в наш бік. Одразу кілька відомих у Європі та Америці видань присвятили редакційні матеріали та огляди ситуації в українській політиці. До 17 січня їх, очевидно, стане ще більше, але тональність цих оглядів навряд чи зазнає суттєвих змін.

 

«Україна вже ніколи не буде під Москвою»

«Починаючи з 2004 року, коли Помаранчева революція вихлюпнула на вулиці Києва сотні тисяч людей, які вимагали скасувати сфальсифіковані результати президентських виборів, Москва прагнула реваншу», — пише американський часопис «Ньюзвік» у статті «Кінець «помаранчевого». — Тому минулі п’ять років Росія присвятила тому, щоб забезпечити неможливість такої революції у власній країні й провал «помаранчевої» коаліції в Україні. І ці зусилля — перекриття енергопостачання, розпалювання сепаратистських настроїв серед російської національної меншини в Україні тощо — виявилися вельми ефективними, особливо у поєднанні з жадібністю та недалекоглядністю українських політиків». Усе це, як зазначає «Ньюзвік», призвело до того, що серед кандидатів у президенти лідирує промосковський Янукович, якого не допустила до влади Помаранчева революція.

Водночас видання зазначає, що в разі перемоги лідера Партії регіонів на виборах це навряд чи можна буде назвати тріумфом Росії. «У багатьох аспектах Янукович уже не є людиною Москви. А Україна за цей час зазнала таких незворотних змін, що вже ніхто не зможе зробити її васалом Росії, хоч би як йому цього хотілося, — наголошують автори статті. — «Помаранчеві» методи «українізації», такі як обмеження російської мови на національному телебаченні та при вступі до ВНЗ, фактично сприяли створенню нової національної самосвідомості. А українські громадяни тепер свідомі того, що можуть і мають право брати безпосередню участь у політичних процесах, хай навіть останнім часом вони користувалися цим правом переважно проти «помаранчевих» політиків».

«Ще невідомо, хто гірший — Янукович чи Тимошенко»...

Британська газета «Файненшнл таймс» у редакційній статті «Українська дилема» без підпису зазначає, що перші «постреволюційні» вибори Президента України пройдуть за зовсім інших обставин, ніж це було у 2004–му. Видання вважає, що тріумфатори Помаранчевої революції «не зуміли забезпечити стабільність, побороти корупцію та захистити громадян від зажерливих чиновників. Похмурих барв цій картині додає економічна криза, яка змусила Київ звернутися по допомогу до Міжнародного валютного фонду.

При цьому «ФТ» наголошує, що, попри політичний хаос, «спадщина Помаранчевої революції збереглася у свободі слова і незалежності засобів масової інформації, відкритості України міжнародній спільноті та рівному змаганню багатьох політичних сил. «Незважаючи на постійний вплив Росії, самосвідомість України як незалежної держави зросла. І, всупереч економічній кризі, Україна тепер — заможніша, ніж п’ять років тому», — зазначається у статті.

Оцінюючи шанси найрейтинговіших кандидатів у президенти, «Файненшнл таймс» зазначає, що українці постали перед жалюгідним вибором: між Віктором Януковичем і Юлією Тимошенко. «Для України принизливо, що пан Янукович, чию виборчу кампанію у 2004 році розцінювали як нечесну, не був із ганьбою вигнаний з політики», — наголошує видання, констатуючи, що утриматися на плаву Януковичу допоміг політичний цинізм та підтримка великого бізнесу.

«Пані Тимошенко, у принципі, мала б здаватися більш привабливим кандидатом, з огляду на її заслуги перед Помаранчевою революцією. Проте вона проявила себе як безсоромно безпринципний політик і, окрім того, поділяє з Ющенком відповідальність за провал «помаранчевого» табору. Економічна політика Тимошенко викликає тривогу через схильність до популістських заходів», — наголошується у статті.

Щодо міжнародної політики, то, на думку автора чи авторів статті, обидва з вищеназваних кандидатів у разі перемоги балансуватимуть між Росією та повільним просуванням на шляху до Європейського Союзу. Підсумовуючи цей «вибір без вибору», газета зазначає, що ключовим наразі фактором для України є політична стабільність. «Тільки стабільна Україна буде спроможна провести економічні реформи і домогтися відновлення економіки. Пані Тимошенко — це повна протилежність стабільності. Відтак може виявитися, що меншим злом стане Янукович... »

 • Майдан біля Кремля

  Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

 • Кремлівська «Зміна»

  Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

 • Потрібні робочі руки

  На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

 • З голоду не помрете, але паски затягуйте

  Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>