Фоліант рожевих мрій

23.12.2009
Фоліант рожевих мрій

Малюнок Володимира СОЛОНЬКА.

Представники вітчизняного Кабінету Міністрів днями підтвердили, що вони у бюджетному процесі залишаються на власній позиції — і пропонуватимуть на розгляд Верховної Ради свій варіант державного кошторису. Той самий, що його відхилили депутати, відправивши на доопрацювання. Месидж урядового представника прозвучав більше, ніж прозоро: якщо парламент ухвалить урядовий варіант бюджету, то до Нового року країна матиме фінансовий документ. Якщо ж ні, то...

Тимчасом урядовий варіант держкошторису фахівці вважають, м’яко кажучи, нереалістичним. Тобто, виконавча влада пропонує щедро витрачати гроші на благі цілі, але не може пояснити, звідки планує взяти ці кошти. У секретаріаті Президента порахували: доходи І кварталу 2010 року по загальному фонду становитимуть 38 млрд. гривень. А видатки, тільки за так званими захищеними статтями, — ... 51 мільярд. Аналітики нагадують: покривати дефіцит шляхом запозичень категорично забороняє Бюджетний кодекс. Залишків коштів на рахунках, які завжди слугували для урядовців своєрідною подушкою, на початок наступного року практично не буде. Марно також сподіватися, що фінансову «дірку» закриють доходи із приватизації: економіка України переживає кризу, отже ділова активність є незначною, а вартість активів — мізерною. Тож дефіцит 13 млрд. гривень покрити нічим.

І якщо зібрані кошти виконавча влада змушена буде витратити на невідкладні видатки — оплату енергоносіїв, обслуговування державного боргу, трансферти місцевим бюджетам та Пенсійному фонду, фінансування виборів тощо, то всі інші програми доведеться скоротити. Під визначення «всі інші» таким чином підпадають чорнобильські програми, соціальні субвенції, розвиток Збройних сил, вугільні програми, робота державних вузів, забезпечення пільгових категорій громадян медикаментами.

Ще одна бомба уповільненої дії, яку містить у собі урядовий варіант бюджету–2010, — загроза невиплат пенсій (у розмірі, передбаченому з листопада). Так, на єдиному казначейському рахунку нині розміщено близько двох мільярдів гривень, з яких Пенсійному фонду планують виділити ... 5,1 млрд. позички.

Аби втілити у життя нереальний бюджет наступного року, урядовцям доведеться вдаватися до маніпуляцій. Зазвичай, такими діями є призупинення відшкодування ПДВ (станом на сьогодні, цифра неповерненого податку становить близько 19 млрд. гривень), залучення запозичень до Стабілізаційного фонду (і збільшення таким чином зовнішнього боргу, який вже нині є загрозою для держави), а також використання коштів спеціального фонду бюджету на потреби загального. Поширеною практикою сьогодні є витрачати кошти не за призначенням, тобто гальмуючи розвиток відповідних галузей економіки. Наприклад, акцизного збору та ввізного мита, а також інших платежів — за геологорозвідувальну діяльність, за забрудення довкілля тощо. Всі ці кошти, використання яких розписано у законодавстві, ймовірно, планують використати для затикання бездонної «діри» політичних амбіцій напередодні виборів.