Косоваре, підрахуй!

17.11.2009
Косоваре, підрахуй!

Албанці Косова вперше голосують у власній країні. (Фото Рейтер.)

У неділю в Косові відбулися вибори до місцевих органів влади — перші від часу минулорічного проголошення незалежності. Про свою цілковиту перемогу повідомила Демократична партія Косова, що є правлячою в цій неспокійній балканській країні, яку Сербія вважає своєю частиною.

Успіх Демократичної партії Косова — цілком прогнозований, а значно цікавішим є сам перебіг голосування в краї. Надто ж враховуючи той факт, що влада в Белграді і Сербська православна церква закликали співвітчизників у Косові бойкотувати вибори.

Середня явка виборців, за даними косовського центрвиборчкому, становила близько 45%, що вельми непогано для такої непростої території. Голосування відбулося в 36 з 38 муніципалітетів. У їх числі — три нові округи, де більшість населення становлять серби — Грачаніца, Клокот і Ранилуг. Вибори у двох інших нових округах із сербською більшістю — північній частині Косовської Мітровиці та Партеше — планують провести пізніше.

Найбільшу явку зареєстровано в муніципалітеті Србіца — 66,56%, там абсолютна більшість мешканців — албанці. В одному з сербських районів (Звечане) до урн прийшли всього 0,75% виборців, у Лепосавичі — 0,83%, у Зубін Потоці — 6,64%. Тут, на півночі краю, серби підтримали заклики щодо бойкоту. А ось у інших сербських анклавах, де серби охоче співпрацюють з албанцями, виборці були значно активнішими. Скажімо, у південному Штрпце явка сягнула 31%, а в східних Ново Брдо і Клокоті — майже 26%.

На виборах до місцевих рад конкурували 34 албанські політичні суб’єкти, 22 — сербські й сім босняцьких. Також були представники турецької, чорногорської й циганської меншин. Загальне число зареєстрованих кандидатів — 6787.

Сербський міністр у справах Косова і Метохії Горан Богданович назвав вибори 15 листопада «нелегітимними», звинувативши албанську владу в численних маніпуляціях.

Нагадаємо, незалежність Косова визнали вже 63 країни, зокрема США, Японія та більшість держав Євросоюзу. Останньою наразі є Нова Зеландія.

 • Майдан біля Кремля

  Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

 • Кремлівська «Зміна»

  Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

 • Потрібні робочі руки

  На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

 • З голоду не помрете, але паски затягуйте

  Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>