Європейський суд із прав людини у Страсбурзі віддавна здобув репутацію захисника сумнівних культів і деструктивних сект та переслідувача християнства. Його останнє, ухвалене позавчора, рішення про те, що в класних кімнатах італійських шкіл слід зняти розп’яття, викликало різкі протести в консервативних та релігійних колах італійського суспільства, повідомляє «Євроньюз».
Уряд Італії має намір оскаржити цей вердикт. На думку представників влади, розп’яття — це традиційний символ країни, і воно не нав’язує дітям принципи католицизму. Міністр освіти Італії Марія Стелла Джельміні заявила: «Відторгнення розп’яття — це відторгнення християнських коренів Європи та Італії». Таку позицію поділяє більшість італійців. Натомість судді у Страсбурзі вважають, що присутність у класах католицьких символів може не сподобатися дітям, які є атеїстами чи належать до інших віросповідань, і порушує право на вільний вибір релігії або відмову від неї.
Ця колізія триває з 2002 року, коли громадянка Італії фінського походження Соїле Лаутсі почала ходити по всіх італійських інстанціях, включно з Вищим адміністративним та Конституційним судами, та дійшла до Європейського суду в боротьбі за те, аби двоє її дітей навчалися в приміщеннях, де немає жодних релігійних символів. Судді визнали вимоги Лаутсі правомірними і навіть наказали Італійській державі виплатити атеїстці п’ять тисяч євро відшкодування за «моральні збитки».
Рішення суду було різко засуджене Ватиканом. Директор прес–служби Апостольського престолу Федеріко Ломбарді назвав його «короткозорим та помилковим». «Прикро, що хрест — як символ любові — визнали знаком поділу чи обмеження свободи. Дивує, що Європейський суд так серйозно втручається в матерії, глибоко пов’язані з історичною, культурною та духовною ідентичністю італійського народу», — заявив Ломбарді.
Колишній міністр з європейських справ Італії, а тепер — депутат парламенту — Рокко Бутільйоне додає: «Хто прибуває до нас, повинен зрозуміти і сприйняти нашу культуру й нашу історію».