Роздвоєння чуйки Трампа. Українська турбулентність виборів США
Великий друг України, республіканець, політик, сенатор США, легендарний Джон Маккейн перевертається у могилі. >>
Учора депутати читали «УМ» і голосували за вибори. (Фото Тетяни ШЕВЧЕНКО.)
Не знаючи про те, що вчора відбувалося у Верховній Раді, повідомлення інформаційних агенцій про перенесення виборів Президента на 25 жовтня можна було сприйняти як першоквітневий жарт. Однак у День сміху парламентаріям було не до нього. Після того, як напередодні Віктор Ющенко запропонував до їхньої уваги власний проект змін до Конституції, народні депутати шостого скликання ВР потилицями відчули занесену над ними сокиру розпуску. Перспектива втратити мандати не налякала тільки частину «НУНСівців». Решта 26 представників фракції та всі присутні «регіонали», БЮТівці, комуністи й «литвинівці», окрім самого Володимира Литвина і його першого заступника Олександра Лавриновича, натиснули кнопки за те, щоб президентські вибори відбулися не 17 січня, як передбачала Банкова, не 27 грудня, як пропонував БЮТівець Андрій Шевченко (відповідний проект постанови отримав лише один голос), а на три місяці раніше. Оскільки за півроку до завершення своєї каденції Президент втрачає право розпускати парламент — з 25 квітня Верховна Рада почуватиметься в цілковитій безпеці. Щоправда, до цього їй іще треба дожити.
Коли на табло висвітилася цифра «401», спікер Литвин наголосив, що депутати «ухвалили політичне рішення». Питання про призначення дати виборів Президента народні обранці включили до порядку денного вчора ж зранку — передусім з ініціативи фракції БЮТ. Її член Сергій Соболєв заявив, що 1 квітня — останній день для ухвалення такого рішення, і якщо парламент не визначиться з тим, якого числа відбудеться голосування, то вибори можуть бути зірвані взагалі.
Голова Комітету ВР з питань державного будівництва та місцевого самоврядування Олександр Омельченко повідомив, що комітет рекомендує підтримати проект постанови за авторством «народного самооборонівця» Геннадія Москаля, якою вибори глави держави пропонується призначити на останню неділю жовтня. Як пояснює автор постанови, на час обрання Віктора Ющенка діяла частина п’ята статті 103 Конституції, згідно з якою «чергові вибори Президента проводяться в останню неділю жовтня п’ятого року повноважень Президента».
Унаслідок конституційної реформи 2004–го, яка набула чинності з 1 січня 2006 року, це положення було змінене. І тепер в Основному законі записано, що «чергові вибори Президента проводяться в останню неділю останнього місяця п’ятого року повноважень Президента». Як нагадує Москаль, закони не мають зворотної дії в часі, тому доцільно призначити вибори на ту дату, норма про яку діяла під час обрання чинного Президента.
Насправді ще кілька днів тому парламентарії всіх політичних мастей не мали нічого проти того, щоб вибори відбулися 17 січня 2010 року. Та потім у ВР з’явилася інформація про те, що на столі у глави держави вже лежить указ про розпуск парламенту. І щоб його підписати, Ющенко чекає тільки позитивного висновку Конституційного Суду за його поданням щодо незаконних дій нинішньої коаліції, яка після свого створення не внесла на розгляд Президента кандидатуру Прем’єр–міністра.
Опоненти стверджують: коаліція не повинна по–новому подавати кандидатуру Прем’єра, оскільки, згідно з Конституцією, Кабінет Міністрів складає повноваження лише перед новообраною Верховною Радою, а не перед новою більшістю. Та якщо виходити з того, що КС мав винести рішення на користь Президента, то насправді й до 25 квітня Ющенко може встигнути підписати указ про розпуск ВР.
За даними «УМ», великої трагедії з перенесення виборів на жовтень у секретаріаті Президента не роблять. Однак у конституційності цього рішення сумніваються, тому, як повідомила на брифінгу заступник голови СП Марина Ставнійчук, глава держави звернеться до Конституційного Суду з відповідним поданням із цього питання. «У мене немає сумнівів, що КС укотре матиме підстави вказати парламенту на неконституційність його дій», — наголосила речниця Банкової, зазначивши, що рекомендуватиме Президенту внести це подання з проханням, аби тлумачі Конституції розглянули його як невідкладне.
Віктор Ющенко називає рішення ВР про призначення виборів Президента на 25 жовтня «неконституційним і політично вмотивованим». «Це рішення незаконне, це рішення неконституційне, це рішення політичне, — заявив чинний Президент під час прес–конференції у Миргороді. — Ті гравці, які його ініціювали, і далі продовжують свою гру, що полягає не в тому, щоб законним шляхом рухати країну, а в тому, щоб 47 мільйонів змушувати дивитися крізь партійну доцільність — як облаштовувати країну, в тому числі українську владу».
Глава держави розуміє, чому деякі політики керуються такою мотивацією. «Деяким вигідно мати вибори навіть не в жовтні, бо до жовтня вони все програють, а сьогодні ввечері, будь–якою ціною, бо це їхня персональна доцільність, — наголосив Ющенко. — Тому я, як Президент, хочу сказати твердо і ясно: вибори в Україні будуть проведені у строки, передбачені Конституцією».
Великий друг України, республіканець, політик, сенатор США, легендарний Джон Маккейн перевертається у могилі. >>
Питання ексгумації жертв Волинської трагедії буде розглядатися у першому розділі переговорів з Україною про вступ до Європейського Союзу. >>
На тому, щоб США відмовилися від статус-кво часів холодної війни у відносинах з росією і назвали Москву постійною загрозою глобальній безпеці – наполягає Гельсінська комісія. >>
Це відбувається на тлі падіння його рейтингів. Тоді як за допомогою виборів лава держави нібито хоче зміцнити свою владу. >>
Міністр закордонних справ Великої Британії Девід Леммі гостро розкритикував росію та її керівництво за імперіалізм та колоніалізм у ХХІ столітті. >>
Українське суспільство — на новій хвилі очікувань якнайшвидшого миру. >>