НОВИНИ ПЛЮС

19.03.2009

Чехи відклали «щит»

Чеський уряд відтермінував ратифікацію угоди зі США про розбудову в цій країні елементів американського протиракетного щита. «Ми повернемося до цієї справи після переговорів з адміністрацією США і після саміту НАТО в Страсбурзі», — повідомив прем’єр–міністр Чехії Мірек Тополанек. Чехи хочуть почути від Барака Обами конкретну відповідь, чи він продовжить започатковане попередньою адміністрацією президента Джорджа Буша, чи піддасться тиску Москви і відмовиться від створення європейських елементів системи ПРО в Центральній Європі.

Астрономічний борг США

Розмір національного боргу США вперше в історії країни перевищив астрономічну цифру в 11 трильйонів доларів, повідомило Міністерство фінансів США. Він накопичився внаслідок дефіциту бюджету попередніх років. Барак Обама успадкував від адміністрації президента Буша річний дефіцит бюджету в розмірі 1,3 трильйона. За прогнозами, цьогорічний дефіцит становитиме 1,4—1,9 трильйона доларів. Обама поставив перед своєю адміністрацією завдання скоротити до 2013 року щорічну дірку в бюджеті більш ніж удвічі — до 533 млрд. доларів (три відсотки від ВВП), переважно за рахунок скорочення воєнних видатків у Афганістані та Іраку.

Нова світова валюта?

Англомовна російська газета «Москоу таймс» повідомила вчора, що 2 квітня в Лондоні на най­ближчому засіданні «великої двадцятки» Росія запропонує створити і запровадити наднаціональну світову резервну валюту, яка видавалася б міжнародними інституціями в рамках реформ глобальної фінансової системи. МВФ мав би проаналізувати створення такої валюти.

Кремль неодноразово критикував статус долара як домінуючої світової резервної валюти та впродовж останніх років зменшив доларові обсяги своїх валютних резервів. Президент Дмитро Медведєв та прем’єр Володимир Путін неодноразово закликали зробити російський рубль регіональною резервною валютою, але ця ідея не знайшла відгуку навіть у най­ближчих сусідів та союзників Росії. Аналітики оцінюють, що російська пропозиція не викличе ентузіазму серед учасників «великої двадцятки».

Полювання на відьом

Помиляється той, хто вважає, що вислів «полювання на відьом» у наші часи вживають винятково у переносному значенні. Агенція «Франс пресс» повідомила з посиланням на правозахисну організацію «Міжнародна Амністія», що впродовж останніх днів у маленькій західноафриканській країні Гамбія розгорнулося загальнонаціональне полювання на відьом та чаклунів. Заарештовано вже приблизно тисячу осіб. Їх розміщують у концентраційних таборах та «лікують від чаклунства» галюциногенними засобами. «Міжнародна амністія» повідомляє, що від такого «лікування» вже померло щонайменше дві особи, у сотень інших уражено нирки.

Акцію організовано «на дер­жавному рівні». У виявленні та арештах чаклунів і відьом задіяні поліція, армія, служби безпеки та особиста гвардія президента Гамбії Ях’я Джаммех. У «чаклуни» записали також лідера гамбійської опозиції Халіфа Саллаха та його прибічників. Суд над Саллахом розпочнеться 25 березня.

Президент Джамех, який прийшов до влади в Гамбії 1994 року внаслідок державного перевороту, проголосив себе особою містичної сили. Минулого року в рамках подібної акції він винищив у Гамбії всіх осіб відмінної сексуальної орієнтації.

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>