Проти пільг — хоч на амбразуру

03.03.2009

Представники парламентської більшості сьогодні знову можуть заблокувати трибуну Верховної Ради. Цього разу фракція Блоку Тимошенко, який становить дві третини коаліції, вимагатиме скасування... пільг для народних депутатів. Принаймні саме про такий план напередодні повідомила лідерка БЮТ, Прем’єр–міністр Юлія Тимошенко.

Виступаючи на нараді з питань виплати зарплати на державних підприємствах, пані Юлія заявила, що разом із Верховною Радою уряд ініціює ухвалення постанов про зменшення втричі заробітної платні високопосадовцям і про негайне скасування пільг для депутатів. Виявляється, саме фракція БЮТ «десятки разів примушувала ставити на голосування це питання в залі ВР, але «ніхто, крім декількох депутатів з інших фракцій» її ініціативу не підтримав. Про те, що раніше на скасуванні депутатських пільг, марно шукаючи підтримки сесійної зали, наполягала фракція «НУНС», Прем’єр, очевидно, забула. Зате пообіцяла, що БЮТ відтепер щодня вимагатиме ставити це питання на розгляд ВР і, якщо голосів буде недостатньо, блокуватиме трибуну.

Утім досвідченому Голові ВР Володимирові Литвину ці наміри не надто до душі. На відміну від свого попередника Арсенія Яценюка, Литвин уміє тримати «блокаду», однак попередив: «Поки я Голова Верховної Ради — ніхто не буде нею керувати. Це перше. І друге: якщо сама коаліція буде саму коаліцію блокувати, то коаліції завтра не буде. І Верховна Рада працювати не буде».

Натомість спікер закликав парламентаріїв добровільно ухвалити постанову про зменшення «хоча б на рік» зарплат для депутатів, міністрів та інших керівників центральних органів виконавчої влади». А голова фракції БЮТ Іван Кириленко запевнив, що рішення про блокування трибуни не було — навпаки, «стоїть питання щодо ухвалення негайного рішення (про зменшення зарплат і пільг високопосадовцям), щоб не доводити ситуацію до абсурду».

Тим часом Партія регіонів закликає економити не лише на зар­платах, а й на «нецільовому використанні коштів» окремими депутатами. «Сьогодні з телефонів деяких депутатів ідуть дзвінки до Таїланду, до Іспанії, до Африки, є деякі народні депутати, які в місяць літають літаками по 16 разів», — обурюється «регіонал» Олександр Єфремов. А от закон про позбавлення пільг, внесений БЮТ, він назвав «профанацією», бо в ньому, мовляв, немає жодної економії — самі слова. БЮТівці з цим категорично не згодні й запевняють, що Єфремов щось наплутав, адже в їхньому варіанті економія на тих самих телефонних переговорах і перельотах становитиме щонайменше 180 мільйонів гривень.

Серед інших питань, які парламент планує розглянути на поточному пленарному тижні, зокрема нові редакції Митного і Податкового кодексів та звіт тимчасової слідчої комісії стосовно ситуації у газовій сфері. А от ротації в уряді знову відкладають на потім — цього разу, як пояснив Іван Кириленко, причиною є кредит Міжнародного валютного фонду. Мовляв, поки не ухвалені закони, які дозволять повернути довіру до України МВФ та інших міжнародних інституцій, порушувати кадрові питання недоречно.