Похолоднішало

29.08.2008
Похолоднішало

Захід допоможе. Корабель берегової охорони зі США «Даллас» прибув у порт Батумі з вантажем гуманітарної допомоги для Грузії. (Фото Рейтер.)

Глави зовнішньополітичних відомств семи найбільших індустріально розвинених країн світу різко засудили дії Росії, яка визнала незалежність сепаратистських республік Абхазії та Південної Осетії, повідомляє Бі–Бі–Сі. У заяві, яка була поширена Держ­департаментом США, йдеться, що члени «сімки» «засуджують надмірне використання Росією військової сили проти Грузії та окупацію її території». «Ми, міністри закордонних справ Канади, Франції, Німеччини, Італії, Японії, США і Великої Британії, засуджуємо дії Росії, яка входить разом із нами до «великої вісімки», — наголошують представники семи провідних країн світу. — Ми одноголосно закликаємо російську владу виконати мирний план із шести пунктів, узгоджений від імені ЄС при посередництві французького президента Саркозі, зокрема відвести війська на позиції, які вони займали до початку конфлікту». Офіційний представник Білого дому Тоні Фратто заявив, що Росія отримала чіткий сигнал із Заходу з приводу ситуації в Абхазії та Південній Осетії. «Я не буду будувати передбачень того, коли цей сигнал дасть результати», — заявив він. «Росія не змирилася з новою картою регіону. Ми не прагнемо нової «холодної війни», і на президентові Медведєві лежить більша відповідальність за те, щоб її не розпочинати», — констатував глава британського МЗС уже під час учорашнього візиту до Києва.

Президент Франції Ніколя Саркозі, як головуючий в ЄС, охарактеризував дії Росії з визнання Південної Осетії та Абхазії як повністю неприйнятну спробу зміни кордонів у Європі. Президент Франції також наголосив, що неможливо підходити зі старими мірками до сучасної політичної ситуації, оскільки світ перестає бути однополярним.

Напередодні заяви «сімки» члени НАТО закликали російського президента відмінити указ про визнання Абхазії та Південної Осетії. У заяві, яка була прийнята за результатами зустрічі Ради НАТО, Альянс засудив рішення Москви і закликав поважати територіальну цілісність Грузії. Міністри оборони країн–членів НАТО обговорять ситуацію в Грузії на нараді 18—19 вересня.

Грузинське МЗС у відповідь на ворожі дії Москви вирішило скоротити чисельність свого дипломатичного корпусу в Росії до двох осіб. Росія надалі вдається до провокативних кроків. Зокрема, позавчора в порт Сухумі прибули флагман російського Чорноморського флоту крейсер «Москва», портом базування якого є Севастополь, та ще два військові кораблі. Це сталося через добу після визнання російським керівництвом незалежності кавказьких сепаратистів. Тим часом Єврокомісія повідомила, що російська влада відмовляє її експертам у доступі до Південної Осетії та буферних зон навколо неї, як і не дозволяє доставляти гуманітарну допомогу в цей регіон. Експерти Єврокомісії підтвердили попередження міністра закордонних справ Франції, що Росія готується проводити етнічні чистки на окупованих нею територіях у Південній Осетії. Доступу до них не мають також усі інші гуманітарні організації, за винятком Міжнародного Комітету Червоного Хреста. Етнічним чисткам буде підлягати південно–східна частина Південної Осетії, де грузини становлять більшість населення. Уже тепер на населення цих регіонів здійснюється тиск: або отримуйте російський паспорт, або виїздіть із республіки.

Москва також тисне на ті європейські країни, які не є членами ЄС, але дуже залежить від російських енергоносіїв, щоб вони визнали незалежність сепаратистських регіонів на Кавказі, надавши таким чином видимості міжнародної підтримки діям Росії. Прозахідний президент Сербії Борис Тадич та сербський уряд відмовилися зробити такий крок, хоча цього вимагає націоналістична опозиція в парламенті. Вчора представники уряду Македонії також повідомили, що Москва тисне на них із вимогами визнати Абхазію та Південну Осетію.

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>