Україна — за європейську Білорусь

25.03.2008

У Києві почалася «Білоруська весна». Однойменний фестиваль триватиме до 12 квітня, а «для розігріву» перед мистецькими заходами вже другий рік поспіль відбувається лижний забіг «на Кубок Олександра Лукашенка». Учасники цієї символічної акції під звуки радянських пісень у суботу пробігли 50–метрівку Хрещатиком. По асфальту на лижах.

А напередодні у Мінську відбулася прес–конференція посла України в Білорусі Ігоря Ліхового. На початку зустрічі з пресою Ліховий повідомив, що на розмову в нього є тільки година — МЗС Білорусі терміново скликало послів усіх країн СНД, щоб доповісти їм про білорусько–американську дипломатичну кризу. Журналісти, відповідно, поцікавилися, чи не збирається Україна посприяти розв’язанню цієї кризи. «Якщо Білорусь і США виявлять таке бажання, то Україна візьме участь у врегулюванні конфлікту, — відповів посол. — Але мені здається, що розбіжності між Білоруссю і Сполученими Штатами лежать дещо в іншій площині й не стосуються України».

Якщо в білорусько–американську кризу Україна втручатися поки що не планує, то допомогти своїй сусідці налагодити відносини з Європою вже готова. «Нам хотілося б, аби Білорусь увійшла в Раду Європи як повноцінна держава», — каже Ліховий. За його словами, в європейському векторі Білорусі Україна зацікавлена більше, ніж будь–яка інша країна, оскільки «у нас із вами кордон великої протяжності, спільне минуле і майбутнє».

До речі, про кордон. За словами Ігоря Ліхового, саме ратифікація українсько–білоруського договору про державний кордон має стати темою для наступної зустрічі на найвищому рівні президентів Ющенка і Лукашенка. За той рік, упродовж якого Ліховий перебуває в Білорусі, Лукашенко і Ющенко зустрічалися вже кілька разів, але ці рандеву мали неофіційний характер, і питання ратифікації договору про кордон на них не обговорювали. «Цивілізований кордон — це перший пункт, з якого починається думка про те, що кордон повинен коли–небудь зникнути», — вважає Ліховий.

Ішлося про можливу участь України в будівництві першої білоруської АЕС. Як повідомив посол, така можливість зараз розглядається: «Якщо переможемо на тендерах, то ми готові». На думку Ігоря Ліхового, український досвід у ядерній енергетиці може бути вельми корисним для Білорусі. «Дуже страшний і важкий чорнобильський досвід тут згодиться. Це як у Карнегі: якщо життя щодня підкидає лимони, навчися робити з них лимонад», — зауважив амбасадор.

Україна може допомогти Білорусі і в розвитку комерції. Нещодавно білоруські підприємці звернулися до Віктора Ющенка з проханням побудувати у прикордонній із Білоруссю зоні оптові торгові термінали — аби їм було недалеко їздити по закупівлю товарів. Українському послові ця ідея сподобалась. «Були б у мене гроші — я б цим зайнявся, — запевнив дипломат. — Але як державний діяч можу тільки сприяти реалізації цієї ідеї».

Принагідно Ліховий повідомив, що у 2007 році Україна й Білорусь наторгували одна з одною на 3 млрд. 600 млн. доларів, причому позитивне сальдо виявилося на боці України.

Разом зі зростанням економічного співробітництва двох країн зростає й культурний обмін між ними. Нині дипломат, а в минулому — міністр культури, Ігор Ліховий розповів про цілу низку культурних проектів, які було реалізовано минулого року. Серед них посол відзначив успішні гастролі в Білорусі Національного театру ім. Івана Франка, видання українського перекладу поеми народного поета Білорусі Якуба Коласа «Нова земля» й білоруського — книги «Рівне/Ровно» українця Олександра Ірванця. Окрім того, в Україні виданий безпрецедентний за обсягом білорусько–український словник.

 • Майдан біля Кремля

  Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

 • Кремлівська «Зміна»

  Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

 • Потрібні робочі руки

  На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

 • З голоду не помрете, але паски затягуйте

  Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>