Вигідне пірнання ведмедя

19.10.2007

Росія має дякувати іспанському арбітру

Після розгромної поразки від родоначальників футболу в гостях (0:3) збірна Росії сенсаційно реваншувалася на штучному газоні переповненого столичного стадіону в Лужниках за присутності 80 тисяч глядачів. Перед початком матчу патріотичні почуття гравців підігрів величезний банер розміром на всю трибуну уздовж бічної лінії: розлючений ведмідь між слів «Вперед, Росіє!» на тлі трикольорового прапора. Подіяло. У першому таймі за ігрової переваги господарів влучно під поперечину пробив Уейн Руні — 0:1 на користь Англії. А от по перерві вже англійці виглядали краще, але м’ячі влітали у їхні ворота. Спочатку іспанський арбітр Канталехо призначив неіснуючий пенальті у ворота гостей (Руні, якщо й порушував правила проти артистичного «пірнальника» Зирянова, то за півтора метра до лінії штрафного майданчика). Московський спартаківець Павлюченко, котрий на 58–й хвилині замінив форварда «Севільї» Кержакова, чітко реалізував 11–метровий. А за три хвилини він же першим встиг на добивання. Відігратися гості так і не зуміли.

Ображений керманич збірної Англії Стів Макларен відмовився спілкуватися з російськими журналістами. До всього, тепер над ним висить небезпека звільнення, а на його місце пліткарі вже відправляють колишнього наставника «Челсі» Жозе Моуріньйо.

Тепер Росія отримала чудові шанси обійти Англію у боротьбі за друге місце й потрапити на чемпіонат Європи. Для цього за місяць треба перемогти в Ізраїлі і взяти три очки в андоррців. Натомість Англія має провести лише один матч — із лідерами групи хорватами.

Азіатські враження

Збірна Португалії вдало здійснила вояж до «європейської Азії». Після перемоги в Азербайджані підопічні бразильця Сколарі взяли, хоча й не без проблем, три очки і в Казахстані. Гідною заміною травмованому форварду Нуно Гомешу на стадіоні в Алмати став Аріза Макукула. Нападаючий клубу «Марітіму», викликаний до збірної лише в понеділок, навіть не встиг як слід потренуватися з командою, але свою роль «джокера» виконав блискуче. Вийшовши на заміну, Аріза майстерно скористався пасом Кріштіано Роналдо і фактично забезпечив Португалії важливу перемогу над непоступливим суперником.

Усе ще зберігає надію вийти до фінальної частини Євро–2008 Сербія, хоча тепер не все залежить від балканської команди. Навіть після розгрому, вчиненого Азербайджану в Баку (гравець донецького «Шахтаря» Ігор Дуляй відіграв весь матч), сербам залишається сподіватися на осічку португальців.

Історична перемога еллінів

У когорті С продовжили ускладнювати собі життя турки. Після нічиєї в Молдові вони програли у Стамбулі принциповому опоненту — збірній Греції. Елліни, взявши реванш за ганебну домашню поразку — 1:4, забезпечили собі, як мінімум, другу сходинку в турнірній таблиці і наступного літа захищатимуть титул чемпіонів Європи на полях Австрії й Швейцарії. До речі, ця перемога — перша в історії грецько–турецьких стосунків.

Подарунком греків скористалася Норвегія, яка після перемоги в Сараєво над боснійцями вийшла на прохідне місце. У цій же групі нелегку перемогу на Мальті відсвяткували «наші» молдавани — Лащенков із «Карпат» та Бордіян із «Металіста».

Несподівану байдужість до 66 тисяч своїх уболівальників на стадіоні у Мюнхені виявили німці (група D). Виборовши путівку на Євро–2008, бундестім із легкістю віддав три очки чехам, які тепер також стали повноцінними учасниками фінальної частини чемпіонату Європи.

«Карлик» дня — Ліхтенштейн

До того, що команди на кшталт Люксембурга інколи перемагають, всі вже потроху починають звикати. Щоправда, люксембуржці цього разу поступилися, хоча грали вдома, — мабуть, надмірно святкували суботній успіх у Білорусі. Другий гол збірної Румунії у їхні ворота забив колишній футболіст «Шахтаря», а нині — німецького «Штутгарта» Чіпріан Маріка. 90 хвилин за гостей відіграв донеччанин Разван Рац.

Натомість черговий ігровий день приніс несподіванку у вигляді розгрому скромним Ліхтенштейном збірної Ісландії, з якою, нагадаємо, збірна України свого часу не змогла впоратися у Києві.

У групі G збірна Болгарії не спромоглася переграти в Тирані Албанію (за господарів грав Арменд Даллку з «Ворскли») і тепер може попрощатися з Євро–2008, оскільки лідери її компанії — Румунія й Голландія — здобули перемоги з однаковим рахунком — 2:0.

Група А

Казахстан — Португалія — 1:2 (Бяков, 90+5 — Макукула, 84; К. Роналдо, 90+1)

Азербайджан — Сербія — 1:6 (Алієв, 26 — Д. Тошич, 4; Жигич, 22, 42; Янкович, 41, Йованович, 75; Лазович, 84)

Бельгія — Вірменія — 3:0 (Сонк, 63; Дембеле, 69; Герертс, 76)

Група C

Мальта — Молдова — 2:3 (Скеррі, 71; Міфсуд, 84 — Бугаєв, 24 (пен.); Фрунзе, 31, 35; вилучення: Головатенко, 86 (М))

Туреччина — Греція — 0:1 (Аманатідіс, 79)

Боснія і Герцеговина — Норвегія — 0:2 (Хаген, 5; Б. Ріїсе, 74)

Група D

Ірландія — Кіпр — 1:1 (Фіннан, 90 — Оккарідес, 80; вилучення: Еліа, 90 (К))

Німеччина — Чехія — 0:3 (Сьонко, 2; Матейовськи, 23; Плашил, 63)

Сан–Марино — Уельс — 1:2 (Сельва, 73 — Ерншоу, 13, Ледлі, 36; вилучення: Албані, 85 (С))

Група Е

Македонія — Андорра — 3:0 (Наумоськи, 30; Седлоськи, 44; Пандєв, 59)

Росія — Англія — 2:1 (Павлюченко, 69 (пен.), 73 — Руні, 29)

Група F

Ліхтенштейн — Ісландія — 3:0 (Фрік, 27; Т. Бек, 80, 83)

Данія — Латвія — 3:1 (Томассон, 7 (пен); У. Лаурсен, 27; Роммедаль, 90 — Горкшс, 80)

Швеція — Північна Ірландія — 1:1 (Мельберг, 15 — Лафферті, 72)

Група G

Люксембург — Румунія — 0:2 (Петре, 42; Маріка, 61)

Голландія — Словенія — 2:0 (Снайдер, 14; Хунтелар, 88)

Албанія — Болгарія — 1:1 (Кишишев, 32 (у свої ворота) — Бербатов, 87)

Товариські матчі

Італія — ПАР — 2:0 (Лукареллі, 82, 90), Японія — Єгипет — 4:1, Польща — Угорщина — 0:1, Фінляндія — Іспанія — 0:0, Швейцарія — США — 0:1, Естонія — Чорногорія — 0:1, Ізраїль — Білорусь — 2:1, Мексика — Гватемала — 2:3.