МОЗ майже вдвічі переплачує при закупівлі костюмів для захисту лікарів

10:58, 22.04.2020
МОЗ майже вдвічі переплачує при закупівлі костюмів для захисту лікарів

У заяві держпідприємства Медичні закупівлі України підтверджується оприлюднена інформація.

Міністерство охорони здоров'я України у зв’язку зі спалахом коронавірусної хвороби закуповує костюми біозахисту для лікарів за завищеними на 40% цінами. МОЗ купує костюми по 500 грн, тоді як волонтери і місцеві лікарні купують їх за ціною до 300 гривень.

 

Про це інформує УМ з посиланням на заяву представники пацієнтських організацій  під час прес-конференції в Києві.

 

 «Медичні закупівлі України» (МЗУ) закупило костюми біозахисту, суттєво знизивши на них ціну. Водночас МОЗ оголосило аналогічний тендер, який провело самостійно. При цьому в закупівлі міністерства було виставлено додаткові вимоги до костюмів біозахисту, які раніше не висували ні під час закупівлі МЗУ, ні під час закупівель, які здійснюють клініки та місцеві органи через систему ProZorro.

 

За підрахунками пацієнтських організацій, тим, що закупівлю здійснює тендерний комітет відомства, а не МЗУ, МОЗ може перевитратити 40% бюджетних коштів за рахунок резервного бюджету для боротьби з Covid-19, на які можна було додатково закупити 50 тис. захисних костюмів для медиків.

 

За словами Іваненко, волонтери купують для українських лікарів костюми приблизно за 200 грн, медзаклади в регіонах – по 200-300 грн, МЗУ планувало закупити костюми по 245 грн, натомість МОЗ має намір закупити костюми по 500 грн за штуку, а це може призвести до того, що лікарні отримають на 70 тис. костюмів біозахисту менше.

 

У свою чергу член правління Центру протидії корупції Олена Щербан вважає, що до МОЗ повертаються тендерні схеми часів міністерки охорони здоров’я часів президентства Віктора Януковича Раїси Богатирьової.

 

«Є новостворене ДП "МЗУ", є міжнародні організації, які продемонстрували ефективність закупівель, проте МОЗ нині перетягує на себе закупівлі, повертаючи схеми минулих років. Якби МОЗ хотіло захистити лікарів, воно забезпечило б закупівлі медикам захисних костюмів два місяці тому, а не зараз проводило самостійні тендери», – сказала вона.

 

Щербан також зазначила, що МОЗ не виставляло якихось додаткових вимог під час закупівель, які відбувалися через систему ProZorro.

 

«Якщо МОЗ вважає, що ці вимоги такі важливі, то чому вони не виставили ці вимоги раніше?» – констатувала вона.

 

Про корупцію заявила і народний депутат від партії Голос Олександра Устінова опублікувала блог на сайті Української правди. В ньому вона розповіла про непрозору закупівлю МОЗ.

 

За її словами, спочатку закуповувати захисні костюми для лікарів в обхід системи ProZorro і не через міжнародні організації намагався вже екс-голова Міністерства охорони здоров’я Ілля Ємець. Устінова пише, що Ємець «намагався зробити все», щоб МОЗ закуповувало захисні засоби для лікарів, на які було виділено 67 млн грн через свій тендерний комітет. Однак Ємця звільнили, і на частину цих грошей здійснили закупівлі через міжнародні організації.

 

Після призначення новим міністром Максима Степанова закупівлі захисних засобів для лікарів в умовах пандемії COVID-19 необхідно було продовжувати.

 

Під керівництвом Степанова МОЗ вирішило не залучати до закупівель міжнародні організації, а звернулося до держпідприємства Медичні закупівлі України.

 

Тендер провели відповідно до вимог щодо якості, які раніше опублікувало МОЗ, наголошує Устінова.

 

«До речі, кількість костюмів, яку закуповували міжнародники в 14 разів менше: міжнародники купили по 300 грн — 4700 костюмів, а МОЗ за величезного опту у 71 тис. костюмів отримало ціну у 488 грн за одиницю», — звернула увагу депутат.

 

Про ситуацію із закупівлею МОЗ захисних костюмів у компанії Меддів опублікував заяву і нардеп від Європейської солідарності Олексій Гончаренко (у його повідомленні назва компанії виглядая як «Меддвін», але в опублікованому ним посиланні на ProZorro згадується саме Меддів — ред.).

 

«МОЗ заробляє на закупівлі захисних костюми для медиків у Китаї у неперевіреного виробника, які коштують в два рази дорожче, замість того, щоб закупити в українського виробника по нижчій ціні», — написав нардеп у своєму Telegram-каналі.

 

«При цьому з метою якнайшвидше забезпечити українських медичних працівників засобами захисту на виробництві розпочали роботу. Наразі на складі лежать 20 тис. готових костюмів, які вже сьогодні могли б бути розвезені медикам», — сказано в повідомленні Гончаренка.

 

Гончаренко також повідомив, що скерував у зв’язку з даною закупівлею депутатське звернення до Генпрокуратури.


«Буду домагатися максимального терміну покарання для тих, хто намагається заробляти на житті і здоров'ї наших медиків», — зазначив він.

 

У заяві держпідприємства Медичні закупівлі України від 21 квітня підтверджується оприлюднена депутатами інформація.

 

Як повідомляла УМ, прем'єр-міністр Денис Шмигаль, посилаючись на дані ВООЗ зазначив, що мінімум наступні два роки доведеться дотримуватися масочного режиму й соціальної дистанції.