Румунія погодилась на створення угорської автономії з власним президентом та символікою

16:57, 29.04.2020
Румунія погодилась на створення угорської автономії з власним президентом та символікою

Секеї – одна з етнографічних груп, що складає угорську національну меншину на території сучасної Румунії

Сенат Румунії підтримав закон про автономію Секейського краю, де компактно проживає угорська національна меншина Румунії. За це рішення після 2-годинних дебатів проголосували 126 із 135 присутніх сенаторів. Підтримали його лише представники Демократичного союзу угорців Румунії.

 

Проєкт, ініційований Демократичним союзом угорців Румунії, передбачає створення автономного регіону з правосуб'єктністю в Румунії, повідомляє Digi 24. 

 

До його складу мали б увійти повіти Ковасна та Харгіта, а також місто Муреш. Автономія має отримати свого президента терміном на чотири роки. Угорська мова має стати офіційною і використовуватись у державних установах; передбачається вільне використання "символіки угорської нації". 

 

Обговорення проєкту стало в країні темою №1 після того, як він набув чинності за процедурою "мовчазної згоди" палати депутатів. 25 березня минув кінцевий термін, до якого мала бути обговорена і проголосована ініціатива, тому парламентарі зафіксували "мовчазне схвалення" документа.

 

У тому, що про проєкт "забули", Національна ліберальна партія почала звинувачувати Соціал-демократичну партію, заявляючи, що партія приховано домовилася про "мовчазне схвалення" з Демократичним союзом угорців Румунії.

 

Керівник фракції Національної ліберальної партії Румунії Флорін Роман заявив: “Прийняття за мовчазною процедурою законопроекту про автономію Секейського краю є прихованою політичною торгівлею між PSD (Соціал-демократична партія) та UDMR (Демократичний союз угорців Румунії). Це не вперше, коли в парламенті Румунії PSD грає в гру UDMR, ставлячи інтереси партії над національними інтересами. Повна відповідальність за мовчазне схвалення цього територіального розпаду Румунії покладається на токсичну більшість PSD та його союзників у керівництві Палати депутатів, які скористалися великоднім періодом та обмеженою діяльністю парламенту, щоб не ставити остаточний проєкт на остаточне голосування. Ось як діє токсична більшість, коли вона хоче прийняти законопроєкт таємно”.

 

Зазначимо, що сам законопроект про автономію Секейського краю був прийнятий Палатою депутатів шляхом мовчазного схвалення та перейде на розгляд до Сенату, який є органом, що приймає рішення у цій справі.

 

Ініціатори законопроекту, депутати Демократичного союзу угорців Румунії, вважають, що він відображає "історичну ідентичність регіону" та забезпечить рівні можливості для громадян і захист угорської ідентичності. Вони заявляють, що автономія регіону не впливає на територіальну цілісність і суверенітет румунської держави.

 

Уряд Румунії  виступав проти прийняття законодавчого акту. Спеціалізовані комітети Палати депутатів також його не підтримали. Депутати адміністративної комісії заявляють, що проєкт порушує Конституцію, за якою Румунія є національною, суверенною і незалежною, унітарною і неподільною державою.

 

Секеї – одна з етнографічних груп, що складає угорську національну меншину на території сучасної Румунії. Секеї домагаються автономії, однак румунська влада відмовляється вести діалог про автономію будь-якого регіону країни.

 

Права 1,2 млн етнічних угорців в Румунії, в тому числі близько 700 тисяч секеїв у східній Трансільванії, десятиліттями перебувають в центрі політичної ворожнечі між двома країнами.