МН17: в Гаазі заявили про докази збиття лайнера з російського «Бука»

14:25, 10.03.2020
МН17: в Гаазі заявили про докази збиття лайнера з російського «Бука»

Сторона обвинувачення у справі про катастрофу малайзійського Boeing МН 17 має докази про те, що лайнер був збитий із російської установки "Бук".

 

Про це у своєму виступі на судовому засіданні в Гаазі заявив нідерландський прокурор Тійс Бергер, передає УНН.

 

"Докази оцінювалися за різними сценаріями. Наприклад, один сценарій називався "Повітря – повітря" – можливим було збивання літака з іншого реактивного літака, за допомогою ракети. Також іще один сценарій поділявся на дві версії: атака з системи "Бук", інший сценарій – з будь-якої іншої системи", – зазначив прокурор.

 

Виходячи з того, що це "Бук", прокуратура розглядала різні сценарії: ракету запустили з території, яка перебувала під контролем України, а інший – що її запустили з території під контролем російських терористів.

 

"Тільки другий сценарій визнали таким, що відповідає дійсності. Також розслідування отримало позитивні докази того, що ракета була запущена саме із системи "Бук" – з поля біля Первомайського", – додав Бергер, зазначивши, що є свідки повернення "Бука" саме в Росію.

 

"Є докази того, що ЗРК "Бук", як зазначають свідки, було повернуто в РФ, і також на основі цього сценарію справа була доведена до обвинувального акту", – резюмував прокурор.

 

Разом з тим, як пишуть інщі ЗМІ, свідки у справі про катастрофу малайзійського Boeing над Донбасом побоюються за своє життя і тому потребують постійного захисту, а також збереження анонімності. Це підтвердив один із суддів під час засідання у справі МH17.

 

Так, за його словами, один зі свідків, який раніше мешкав на тимчасово окупованій території Донбасу, розповів, що озброєні люди двічі навідувалися до в дім, після чого він був змушений покинути його.

 

Ще один свідок, який проживає на підконтрольній українському уряду території, сказав, що боїться розголосу через страх бути затриманим російськими спецслужбами.

 

Також суддя зазначив, що на окупованих терористами територіях Донбасу як і раніше фіксуються випадки тортур стосовно людей, а російські спецслужби беруть участь у вбивствах по всьому світу. Він додав, що слідство переконалося в тому, що ГРУ і ФСБ беруть участь зокрема у війні на Донбасі.

 

Наприклад, один зі свідків заявив, що російські військові разом із бойовиками були присутні на місці запуску "Бука", з якого був збитий літак MH17. Суддя нагадав, що росіяни робили все можливе, щоб перешкодити розслідуванню, зокрема, вони з території РФ зламували електронні системи, якими користувалися нідерландські розслідувачі справи про катастрофу літака.

 

Як повідомляла УМ, 9 березня в Нідерландах почалося судове засідання у справі авіакатастрофи літака Boeing 777, який збили над Донбасом 17 липня 2014 року.

 

При цьому на судовий процес не з'явився жоден підозрюваний. Йдеться про росіян Сергія Дубинського, Ігоря Гіркіна і Олега Пулатова, а також про українця Леоніда Харченка.

 

Судове засідання в Нідерландах відбувається на підставі доказів, зібраних Спільною слідчою групою (JIT) за участю правоохоронних органів Австралії, Бельгії, Малайзії, Нідерландів та України.

 

Пасажирський Boeing-777 "Малайзійських авіаліній", що виконував рейс МН17 з Амстердама до Куала-Лумпура, був збитий над окупованою частиною Донбасу 17 липня 2014 року. На борту лайнера перебувало 283 пасажири й 15 членів екіпажу, всі вони загинули.

 

Міжнародна Спільна слідча група дійшла висновку, що літак був збитий ракетою, випущеною з зенітно-ракетного комплексу "Бук", який належить 53-ій зенітно-ракетній бригаді протиповітряної оборони російських збройних сил, дислокованій у Курську.

 

У травні 2018 року Нідерланди та Австралія офіційно звинуватили Росію у причетності до катастрофи рейсу МН17.

 

Згодом прокуратура Нідерландів пред'явила звинувачення чотирьом фігурантам і викликала їх для слідчих дій. Йдеться про полковника ГРУ Генштабу ЗС РФ Сергія Дубинського (позивний "Хмурий"), який нині є генералом, колишнього офіцера ФСБ Ігоря Гіркіна (позивний "Стрелок"), підполковника ГРУ Олега Пулатова (позивний "Гюрза") та бойовика «ДНР» Леоніда Харченка (позивний "Кріт").

 

За оцінками юристів, судовий процес  по звинуваченню чотирьох причетних до катастрофи малайзійського авіалайнера MH-17 триватиме 4-5 років.