Цей день в історії: засновано Український Вільний Університет

11:40, 17.01.2020
Цей день в історії: засновано Український Вільний Університет

Цього дня 1921 року було засновано Український Вільний Університет – єдиний університет поза межами України з українською мовою викладання, з правом присвоєння вчених ступенів магістра та доктора наук.
 

17 січня 1921 року, у столиці Австрії, засновано Український Вільний Університет (нім. Ukrainische Freie Universität). Нині це єдиний університет поза межами України з українською мовою викладання, з правом присвоєння вчених ступенів магістра та доктора наук.

 

Восени того ж року Університет з Відня перенесено до Праги. Ініціаторами заснування приватного українського університету за межами України були такі видатні вчені, як Олександр Колесса, Іван Горбачевський, Станіслав Дністрянський, Михайло Грушевський. У Празі Університет одержав приміщення й фінансову підтримку від президента та уряду Чехо-Словацької Республіки.

 

На той час у Празі проживала значна кількість українських професорів, вчених та студентів, і це сприяло розвиткові УВУ. На перший семестр до вишу записалося понад 700 слухачів на два факультети – філософічний і правничо-економічний (у 1999 році до структури Університету органічно вписався третій факультет - україністики). Після Другої світової війни, по суті, після розгрому УВУ в Празі, Університет відновив свою діяльність у Мюнхені (Баварія).

 

Без архіву, без бібліотеки, без матеріальних засобів для функціонування (зі вступом радянських військ до Праги весною 1945 року майно, бібліотека й архіви віденського й празького періодів Університету були частково знищені, частково вивезені до Радянського Союзу, ректора о. Августина Волошина арештовано, згодом замучено у в’язниці). Однак вже восени 1945 року Університет відновив свою роботу. Завдяки субсидіям Федерального уряду Німеччини та Баварського уряду було створено фінансову базу для успішного функціонування університету. УВУ став відомим науковим центром студій україністики в Західній Європі.

 

Після проголошення незалежності України уряди Німеччини й Баварії припинили дотації УВУ з надією, що в подальшому університет фінансуватиме українська держава. Сьогодні УВУ функціонує на базі власних доходів. Будучи спершу «екзильним університетом», УВУ згодом повністю трансформувався в університет «євросоюзного характеру», не втративши при тому своїх особливостей.

 

УВУ – чи не єдиний університет поза межами України з українською мовою викладання, з правом присвоєння вчених ступенів магістра та доктора наук. На сучасному етапі головна місія УВУ - стати провідним науково-дослідним центром українознавчих студій в Євросоюзі, своєрідним інтелектуальним мостом між Україною, Німеччиною та країнами Євросоюзу, а також науковим, культурним і орієнтаційним центром для представників нової, т.зв. «четвертої хвилі» української діаспори з різних країн Євросоюзу.

 

Своєю багатогранною діяльністю Український Вільний Університет прагне до подолання бар’єру між державами і до кращого порозуміння між народами. Нині в УВУ навчається понад 150 студентів на магістерських і докторських студіях. Бібліотека Українського Вільного Університету в Мюнхені – одна з найважливіших українських культурних цінностей в Європі. Фонди бібліотеки налічують понад 30 тисяч книжок і періодичних видань.

 

1991 року комісія Міністерства внутрішніх справ Німеччини визнала бібліотеку УВУ найважливішим джерелом україністики в німецькомовному світі.

 • Герой України Іван Вакарчук помер на 74-му році життя

  Ексміністр освіти і науки, колишній ректор Львівського університету імені Івана Франка Іван Вакарчук помер на 74-му році життя у Львові в суботу, 4 квітня. На прохання родини і зважаючи на карантин похорон Вакарчука відбудеться у сімейному колі. Поховають науковця на Личаківському кладовищі. >>

 • ТРК «Рада» та YouTube-каналі МОН запускають онлайн-уроки для старшокласників

  Старшокласники усіх регіонів можуть безкоштовно слухати онлайн-уроки на каналах ТРК «Рада» та YouTube-каналі МОН. Обиратимуть предмети учні самі, орієнтуючись на дисципліни, що входять до цьогорічної програми ЗНО. >>

 • Ціна карантину: учителів змушують писати заяви про відпустку за власний рахунок

  На адресу освітнього омбудсмана Сергія Горбачова за останні кілька днів надійшло чимало звернень від учителів, які всерйоз переймаються проблемами, пов’язаними з оплатою їхньої праці у період карантину. >>

 • Зеленський підписав закон про середню освіту

  Учні отримують можливість обирати навчальні предмети та мати більше прав для учнівського самоврядування. У той час, як батькам учнів закон надає гарантії безпечнішого середовища для дітей, зокрема – гарантії захисту від булінгу, а також право ініціювати позаплановий інституційний аудит у школі. >>

 • У Києві перенесли пробне ЗНО та запровадили телеуроки

  "Що стосується навчального процесу, він буде проводитися дистанційно. Ми провели вже розмови з деякими засобами масової інформації і будемо проводити телеуроки для школярів", - сказав заступник голови КМДА Микола Поворозник. >>

 • Юрія Полюховича призначено в.о. міністра освіти і науки

  Юрій Полюхович вказав, що "дуже важливо, щоб діяв принцип неперервності влади". "Для мене честь – виконувати обов’язки міністра. Я зроблю все від мене залежне, щоб міністерство працювало злагоджено і належно виконувало свої функції”, – відзначив в.о. міністра освіти і науки. >>