Герой України Ігор Юхновський помер у Львові у віці 98 років

15:39, 26.03.2024
Герой України Ігор Юхновський помер у Львові у віці 98 років

Герой України Ігор Юхновський є одним з батьків Незалежності України. (Архівне фото)

Герой України, громадський та політичний діяч, доктор фізико-математичних наук, професор, академік НАН України, народний депутат України І-IV скликань Ігор Юхновський пішов у засвіти у віці 98 років.

 

Ідеолог референдуму 1 грудня 1991 року, який закріпив Незалежність України, перший віце-прем'єр-міністр України у 1992–1993 роках відійшов у Львові.

 

Як інформує Україна молода, про це повідомив міський голова Львова Андрій Садовий у вівторок, 26 березня.

 

«Сумна новина. Відійшов до вічності Ігор Рафаїлович Юхновський. Світла, добра, мудра людина. Почесний громадянин Львова. Творець України. Обличчя Незалежності.

 

Про прощання та похорон повідомимо згодом», - написав мер.

 

 

ДОВІДКА "УМ"

 

Герой України Ігор Юхновський народився у 1925 році. Учасник Другої світової війни. Брав участь, зокрема у звільненні Львова.

 

Юхновський створив  Львівську наукову школу статистичної фізики.

 

Останнім часом у полі наукових інтересів Юхновського були математичні методи в економіці та розвитку суспільства, проблеми енергетики, проблеми безпеки об'єкта "Укриття" на Чорнобильській АЕС, теорія гетерогенного каталізу та ряд інших стратегічно важливих проблем для держави.

 

Ігор Юхновський є автором близько 500 наукових статей, 7 монографій та підручників.

 

1991 року був кандидатом у президенти України, але набрав 1,74% голосів.

 

Із жовтня 1992 року до 1993 року працював на посаді першого віцепрем'єр-міністра України. У Верховній Раді низки скликань був членом президії, лідером депутатської групи "Державність", членом фракції Українського народного руху, а також фракції "Наша Україна".

 

Засновник та колишній голова Всеукраїнського об'єднання ветеранів, прихильник примирення червоноармійців та воїнів УПА.

 

У червні 2006 року постановою Кабінету міністрів Юхновського призначили на посаду голови Українського інституту національної пам'яті.

 

Юхновський є одним із засновників та учасників (з 2011 року) ініціативної групи "Першого грудня".

 

Як повідомляла "УМ", відомий правозахисник, громадський діяч, дисидент, Герой України, співавтор Конституції України Степан Хмара помер у лікарні 21 лютого.