Посол Андрій Мельник закидає Німеччині подвійні стандарти у вшануванні польських і українських жертв нацизму

20:45, 10.01.2021
Посол Андрій Мельник закидає Німеччині подвійні стандарти у вшануванні польських і українських жертв нацизму

Андрій Мельник закликає Бундестаг встановити в Берліні меморіал 8 мільйонам українських жертв нацистської окупації. (Фото Посольства України у ФРН)

Посол України в Німеччині Андрій Мельник вважає хибними подвійні стандарти офіційного Берліну в підходах до вшанування пам’яті жертв нацистського режиму, як  і намагання декого посварити Україну та Польщу в цьому питанні.

 

Відтак, український дипломат критикує рішення німецького Бундестагу про створення в Берліні місця пам'яті польським жертвам нацизму, тоді як у створенні такого ж місця пам’яті українським жертвам у столиці ФРН було відмовлено.

 

Як передає Україна молода, позицію України у цій болючій «суперечці навколо вшанування пам’яті» Андрій Мельник навів у інтерв'ю впливовому німецькому журналі Der Spiegel.

 

Український посол нагадує, що у своєму листі до депутатів Бундестагу восени минулого року закликав їх відкласти голосування. Наразі Мельник покладає надію на новий склад Бундестагу, йдеться у статті.

 

Автор статті звертає увагу на те, що тема спорудження меморіалу обтяжує відносини посла Андрія Мельника з його польським колегою – послом Польщі у ФРН Анджеєм Пшилембським.

 

Зокрема, польський дипломат у «повчальному листі» на адресу посла України, закинув українцям колабораціонізм з нацистами. Пан Мельник у відповідь назвав цей лист «безсоромним» та «зайвим доказом того, що польська сторона очевидно намагається монополізувати себе як головну жертву Другої світової війни». Відтак Андрій Мельник поділився змістом цього листа з депутатами Бундестагу.

 

При цьому, посол Мельник закидає парламентській коаліції Бундестагу, що вона не дослухалась до української сторони і наголошує: «Якщо виділяються окремі нації, то і Україну треба виділити».

 

Рішення Німеччини на користь Варшави, український дипломат пов’язує із вимогами Польщі про репарації. «Тема репарацій не є закритою. Ми ніколи не піднімали це питання, і я сподіваюся, що воно ніколи не буде стояти на порядку денному», - натякнув Мельник.

 

Інтерв’ю українського посла викликало неабиякий резонанс у Німеччині та за її межами.

 

Після цього Андрій Мельник написав у своєму Твіттер: «Українці знову закликають Бундестаг встановити в Берліні меморіал 8 мільйонам українських жертв нацистської окупації, щоб віддати їм шану і сприяти взаєморозумінню між народами».

 

Дипломат також надав з цього приводу ексклюзивний коментар Ользі Танасійчук для «Укрінформу» і зауважив:  

 

«Доводиться констатувати, що вибірковий підхід Бундестагу до надзвичайно чутливих питань історичної пам‘яті несе у собі великі небезпеки. Адже у багатьох складається враження, що до жертв Другої світової війни на практиці можна застосовувати подвійні стандарти, що одні нації, мовляв, заслуговують на окремий меморіал, а інші - ні. Цього за жодних обставин не можна допустити».

 

Україна, запевнив дипломат, всіляко вітає наміри німецького політикуму і суспільства продовжити опрацювання темних сторінок історії, насамперед злочинів нацизму у Східній Європі. Адже той факт, що Третій рейх лише в Україні знищив понад 8 мільйонів (!) її жителів, і досі залишається практично невідомим для широких кіл німецької громадськості.

 

Відтак, зазначив посол, у Києві з великим оптимізмом сприйняли історичне рішення Бундестагу від 9 жовтня 2020 року про спорудження у німецькій столиці "Центру документації, просвіти та пам‘яті жертв Другої світової війни й нацистської окупації", який слугуватиме вшануванню також і мільйонів українських жертв гітлеризму (навіть якщо будівництво, згідно з оцінками німецької сторони, може тривати близько 30 років).

 

Водночас 30 жовтня минулого року німецький парламент ухвалив ще одне важливе рішення - про створення окремого пам‘ятника польським жертвам війни.

 

«Переконаний, що наші польські друзі, які під час німецької окупації втратили майже 6 млн своїх співвітчизників, давно заслужили на достойне вшанування цих величезних жертв. Саме тому ми сердечно радіємо за наших польських братів і сестер, за те, що їхні багаторічні зусилля у Берліні увінчалися успіхом, і вже невдовзі у столиці Німеччини постане цей монумент», - сказав український посол.

 

Утім, пан Мельник висловив "велике розчарування" тим, що депутати Бундестагу відмовилися підтримати ініціативу Києва щодо такого ж гідного вшанування 8 мільйонів українських жертв нацизму, серед них - понад 5 млн мирних мешканців, включно з 1,5 млн українських євреїв, та встановити їм у Берліні такий же меморіальний комплекс.

 

Українська сторона, за словами посла, продовжуватиме наполягати на справді рівноправному підході до вшанування жертв нацистської окупації.

 

Дипломат ще раз закликав Бундестаг переглянути свою позицію та ухвалити єдино правильне справедливе рішення - про спорудження у Берліні вже незабаром гідного меморіалу жителям України, які були замордовані Третім рейхом. Це, переконаний він, стане визначальним кроком на шляху історичного примирення.

 

Як повідомляла "УМ", у травні 2020 р. посол Андрій Мельник відмовився від участі у церемонії вшанування 75-річчя завершення Другої світової війни у Берлині через те, що туди було запрошено  й посла Росії.
 
 
Також дипломат Мельник пропонував ексканцлеру ФРН Герхарду Шредеру парі щодо його заяви про те, що  Крим нібито «ніколи не повернеться до складу України».