День Гідності та Свободи 2020: історія двох революцій

09:12, 19.11.2020
День Гідності та Свободи 2020: історія двох революцій

В Україні щороку 21 листопада відзначають День Гідності та Свободи. 

 

Цей день присвячений двом революціям, які відбулися в Україні – Помаранчевій революції, яка була у 2004 році, та Революції Гідності – у 2013 році. 

 

13 листопада 2014 року Указом Президента України Петра Порошенка було встановлено свято свободи. Введення пам'ятної дати - це спроба донести майбутнім поколінням українців правдиву інформацію про найважливіші події країни початку XXI століття.

 

Все почалося в день початку Помаранчевої революції 22 листопада 2004 року. Тоді українці вийшли на головну площу країни, проводили акції громадянської непокори і домоглися повторних виборів, коли завдяки фальсифікаціям під час голосування та підрахунку голосів Віктор Янукович випередив Віктора Ющенка.

 


Через рік, вже у листопаді 2015-го, Віктор Ющенко вперше утвердив свято День Свободи.


Наступним президентом України став Віктор Янукович, який скасував свято і об'єднав його з Днем Соборності Указом від 30 грудня 2011 року.

 

У листопаді 2013 року українці знову об'єдналися і вийшли на акції протесту. Увечері 21 листопада, на майдані Незалежності почали збиратися учасники мітингу. У цей вечір їх вже було 1500, а до 24 листопада на головній площі країни вже було понад 100 тисяч прихильників євроінтеграції. Також протести пройшли у Львові та Харкові.

 


Пізніше відбувся страйк студентів, а 29 листопада на Євромайдані відбувся грандіозний мітинг із закликами до відставки уряду і дострокових виборів у парламент.Кривавою виявилася ніч на 30 листопада. Тоді для того, щоб розігнати майданівців влада застосувала силу. І це був тільки початок. Протести перетворилися з проєвропейських в антиурядові і стали носити більш масштабний характер.

 

18-20 лютого відбувся пік Революції Гідності. У ці дні відбулися криваві сутички в центрі Києва, підпалили Будинок профспілок і розстрілювали багатьох євромайданівців, які стали Героями Небесної сотні.

 


Нагадаємо, що вихідним День Гідності і Свободи в Україні не є. Згідно ст. 73 Кзпп 21 листопада не є одним з офіційних неробочих днів в Україні.

 

Програма заходів до Дня Гідності та Свободи 2020


З 16 листопада стартувала інформаційна соціальна кампанія під гаслом "Вільні творити майбутнє", підготовлена Національним музеєм Революції Гідності. Ідея кампанії в тому, що попри різні політичні погляди, українці вміють об'єднуватися задля обстоювання основних цінностей.

 

Протягом 19 – 20 листопада відбудеться науковий форум онлайн на тему "Революції доби постмодерну: Майдан у контексті світових протестних рухів кінця ХХ – початку ХХІ століття". Трансляцію заплановано на фейсбук-сторінці Національного музею Революції Гідності.

 

Онлайн- та офлайн-флешмоб #бути_гідним

 

Користувачам соцмереж пропонують ділитися спогадами й роздумами про Помаранчеву революцію та Євромайдан. Організатори закликають 21 листопада пов'язати синьо-жовту стрічку на одяг, рюкзак, сумку чи автомобіль.

 

З листопада та до березня у Києві презентують графічну виставку "Мальована історія Майдану". Виставку створено на основі графічного роману Олександра Ком'яхова.

 

21 листопада, у День Гідності та Свободи, можна долучитись до покладання квітів: до пам'ятників і місць поховань борців за незалежність України у ХХ столітті, загиблих під час Революції Гідності та російсько-української війни.

 

1 грудня запланована презентація другого тому книжки "Майдан. Пряма мова". Вона відбудеться в Інформаційно-виставковому центрі Музею Майдану.

 

у Львові 21 листопада біля пам'ятника Тарасу Шевченко буде встановлений майданівський намет, де буде фотовиставка про події Євромайдану. У цей же день відбудеться Марш Гідності, який почнеться від пам'ятника Степану Бандері.

 

З 17 листопада до 20 грудня в Одесі відбудеться виставка плаката Миколи Гончарова "(Не) замість зброї" у залі Одеського історико-краєзнавчого музею.

 

У Дніпрі до 29 листопада для всіх охочих буде відкрита виставка "Нью-Йорк – Іловайськ: Вибір" в музеї "Громадянський подвиг Дніпропетровщини в подіях АТО". Вона присвячена Маркіяну Паславському, загиблому добровольцеві батальйону "Донбас", відомому під позивним "Франко".

 

30 листопада у Дніпропетровському національному історичному музеї буде відбуватись дискусія з учасниками подій на тему "Євромайдан у регіонах: Дніпро".