Прага не віддасть Москві пам’ятник маршалу Конєву

14:34, 11.04.2020
Прага не віддасть Москві пам’ятник маршалу Конєву

Меморіал маршалу Конєву є воєнним пам’ятником, а тому його не стосується Договір про дружні відносини між Чехією і РФ.

Уряд Чехії не відгукнувся на пропозицію міністерства оборони Росії передати демонтований у Празі бронзовий монумент радянському маршалу Івану Конєву Москві.

 

«Олії у вогнище» у даній суперечці додав той факт, що Слідчий комітет РФ порушив кримінальну справу за статтею про реабілітацію нацизму в зв’язку з демонтажем.

 

Як повідомляє «Україна молода», МЗС Чехії відповіло Росії критикою через криміналізацію демонтажу монумента.

 

«Якщо російські органи продовжуватимуть в тому ж дусі, це буде сигналом, що вони втратили інтерес до розвитку взаємно вигідних відносин між Росією та Чехією», - наголосили чеські дипломати.

 

У заяві йдеться про те, що меморіал маршалу «є воєнним пам’ятником, а тому його не стосується Договір про дружні відносини і співпрацю 1993 року». При цьому перенесення скульптури не розходиться із положеннями договору.

 

МЗС також наголошує, що «місцеве самоврядування в Чеській Республіці є невіддільною складовою конституційного ладу» і що «відкриття кримінальної справи щодо демократично обраних її представників за виконання ними їхніх повноважень з погляду Чехії є неприпустимим».

 

Чеське МЗС також нагадує російській стороні, що Чехія на своїх теренах належним способом дбає про 4224 воєнних поховань, меморіалів чи пам’ятників, до яких, на відміну від скульптури маршала Конєва, відноситься положення Договору 1999 року між урядом Чеської Республіки та урядом Російської Федерації про взаємне утримання воєнних поховань.

 

У той самий час, зазначається в заяві, на теренах Російської Федерації досі не були поновлені воєнні пам’ятники загиблим чехословацьким легіонерам в Самарі, Новокуйбишевську та інших місцях Росії.

 

Зауважимо, що 7 квітня президент Росії Володимир Путін підписав федеральний закон, який встановлює кримінальну відповідальність за знищення чи пошкодження військових поховань і пам’ятників захисникам Вітчизни.

 

Пам’ятник радянському маршалові Іванові Конєву був встановлений на площі Інтербригади в Празі 9 травня 1980 року з нагоди 35-ліття визволення Чехословаччини від нацизму.

 

Як повідомляла «УМ», демонтаж пам’ятника відбувся 3 квітня 2020 року на основі постанови районного комітету Праги-6, на терені якого пам’ятник і був розташований.

 

Слідчий комітет Росії порушив кримінальну справу за статтею про реабілітацію нацизму в зв’язку з демонтажем пам’ятника радянському маршалу Іванові Конєву в Празі.

 

Пам’ятник буде перенесений у депозитарій і згодом стане частиною експозиції Музею пам’яті XX століття, який створюється в чеській столиці. На місці ж, де стояв пам’ятник Конєву, мають встановити пам’ятник звільненню Праги в 1945 році, як саме він буде виглядати – поки що невідомо.