Лускунчик і чотири королівства: нова версія відомої казки у кіно

18:30, 07.12.2018
Лускунчик і чотири королівства: нова версія відомої казки у кіно

Улесливу і підступну Карамельку у фільмі «Лускунчик і чотири королівства» зіграла Кіра Найтлі (фото надане B&H film distribution)

Понад двісті років тому німецький письменник Ернст Теодор Амадей Гофман, а ще композитор, художник, представник романтизму вигадав Різдвяну історію про безстрашного  Дерев’яного солдатика, який ожив в уяві дівчинки.  Написаний 1816 року «Лускунчик і Мишачий король» у грудні 1892-го уперше підкорив глядачів у балетній варіації композитора з українським корінням Петра Чайковського (лібрето француза Маріуса Петіпа). Уже багато літ  без Лускунчика - на театральних сценах і в кіно - не уявляє новорічного періоду багато людей в Європі, Америках й інших куточках світу. Тому закономірно, що Disney  предствив новий ігровий сімейний фільм «Лускунчик і чотири королівства». 
 
Уже з назви зрозуміло, що сюжет різниться від першооснови. Постановку довірили шведському режисерові Лассе Халльстрему, триразовому номінанту на премію «Оскар». Автор сценарію - Ешлі Пауелл.  
 
Глядач відразу потрапляє у неймовірно чаруючий тривимірний передноворічний Лондон   Вікторіанської Англіїі і рухаться з мудрою Совою у будинок, де діти Клара і Фріц намагаються зловити мишу пристроєм, який працює… за третім законом Ньютона. Такі подробиці знає дівчинка-підліток. Вона своїм розумом і допитливістю - вся у матір. Утім найсумніше, що Різдво сім’ї Штальбаум доведеться зустрічати у неповному складі. Марія ще встигла приготувати двом донькам та сину подарунки і просила чоловіка передати їх  у переддень  свята. Клара отримала витонченої роботи яйце-скриньку без ключа (відразу визначила, що там складний для відкривання циліндричний замок) і записку «Усе, що тобі потрібно - усередині».
 
Батько дітей, не зважаючи на втрату дружини, намагається дотримуватися традицій і збирає дітей на Різдвяний бал. Клара заявляє: «Я не хочу радіти». Заклики «треба повернутися до життя» на неї мало діють. Більше зацікавлює просто можливість побувати у домі хрещеного, який створив подароване їй матір’ю яйце. Хоча потанцювати з батьком теж обіцяє.
 
Із балу у помешканні хрещеного-майстра Дроссельмейера Клара потрапляє у чудернацький світ чотирьох королівств: снігів,  квітів, солодощів і розваг (зруйнованих).   Першим там зустрічає капітан Лускунчик на ймення Філіп. Від нього юнка дізнається, що її мати, яку називають  Королевою Марією, створила цю живу Казку. Тому Кларі  - особлива шана. Зокрема, і від спочатку трьох регентів королівств.  
 
Найперше шлях Клари пролягав через похмуру місцевість. «Щоб передати гнітючу атмосферу Четвертого королівства, ми побудували декорацію страшного лісу в павільйоні студії Pinewood, - розповів головний художник-постановник фільму Гай Хендрікс Діас. - І головне питання, яке постало перед нами, полягало у створенні такого лісу для цієї картини, який був би не схожий ні на один інший. Я вивчав художні альбоми та казки кінця XVIII століття з ілюстраціями великих майстрів, особливо Артура Рекхема, британського художника, який прославився геніальними ілюстраціями до казок братів Грімм і Ганса Крістіана Андерсона. Він майже завжди малював позбавлені крон дерева, старі і висохлі з довгими тонкими гілками, що звисають до землі і нагадують волосся. Ми створили свою версію таких дерев в нашому лісі».
 
«У мене виникла думка, що Матінка Коржик повинна жити всередині гігантської ляльки-маріонетки, - каже Діас. - Її спідниця приховує просторий хол, всередині якого мандрівника підстерігають настирливі скоморохи, вистрибуючи один з одного. Загалом, це дуже дивний світ».
 
Навіть скептики визнають, що «Лускунчик і чотири королівства» вражає декораціями, костюмами, зачісками, графікою і спецефектами.
 
Зйомки «Лускунчика і Чотирьох королівств» проходили з жовтня 2016 по січень 2017 року на студіях South Kensington і Pinewood Studios в Англії. Головна жіноча роль у фільмі дісталася Маккензі Фой. Нині уже 18-річна американська актриса і модель знімається в кіно з 6-річного віку. (Донині її найпомітнішими образами були ролі  в «Сутінках. Сага: Світанок - Частин 2» й  «Інтерстелларі»). Хрещеного-чарівника Дроссельмейера зіграв Морган Фрімен, регентку Карамельку - Кіра Найтлі, а  володарку  зруйновного королівства розваг Матінку  Коржик - Хелен Міррен.
 
Бюджет фільму - $ 120 млн. Після світової прем'єри в останній день  жовтня касові збори уже перекрили цю суму. У кінотеатрах України прокат «Лускунчика і чотирьох королівств» стартував 6 грудня.
 
Варто подивитися цю красиву казку з музикою Петра Чайковського і вкрапленнями балету навіть старшим, щоб неспішно порозмірковувати про найголовніше у житті. А Клара, врешті-решт, знайде потрібний ключ і не без пригод розбереться хто є хто насправді довкола.