«Воїн Азовсталі»: Ніуе випустила пятидоларову монету на честь захисників України

13:28, 08.01.2023
«Воїн Азовсталі»: Ніуе випустила пятидоларову монету на честь захисників України

«Воїн Азовсталі» викарбуваний на монеті тихоокеанської держави. (Фото з відкритих джерел)

У південній частині Тихого океану крихітна держава Ніуе випустила срібну пам’ятну монету «Воїн Азовсталі» номіналом 5 доларів.

 

Як інформує УМ, про це повідомила АрміяInform.

 

В описі монети зазначено: «Ця чудова срібна монета присвячена хоробрим і відважним захисникам Азовсталі в Україні, а також громадянам, які перебували разом з ними на промисловому комплексі «Азовсталь» у Маріуполі, Україна.

 

На великому металургійному комбінаті «Азовсталь», попри невпинну атаку росії, українці чинили непохитний опір упродовж 80 днів. Деякі з них повернулися до своїх домівок; інші, набагато більше, все ще поховані під руїнами Азовсталі.

 

На реверсі монети зображено «воїна в символічній металургійній рослинній броні з високим рельєфом, яка служила прихованим символом їхньої витривалості» — картину українського художника Максима Паленка «MARIUPOL AZOVSTAL», створену 19 травня 2022 року. Також на реверсі напис: «WARRIOR OF AZOVSTAL» — назва монети.

 

На аверсі зображено герб Ніуе та написи: «ОСТРІВ НІУЕ» — країна випуску, «5 DOLLARS» — номінал і «2 oz 2022 Ag 999» — вага монети (62,2 г), рік випуску та проба срібла. Діаметр монети — 50 мм, коштує вона в інтернеті майже 300 доларів США.

 

Виробництво тематичних пам’ятних монет — одна із важливих складових державного бюджету острівної країни. Щороку в Ніуе виготовляють сотні різновидів нумізматичної продукції із сюжетами, актуальними для багатьох країн світу.

 

У 2013 році, під час Євромайдану, в Ніуе випустили монету із фрагментом картини початку ХХ ст. українського іммігранта з Чикаго та написом «Україна майбутня». В алегоричному зображенні України переплелися теми «дівчини-сіяльниці», характерної для французьких франків і «крокуючої Свободи» доларів США. Того ж року в Ніуе викарбували сім однодоларових монет серії «Видатні гетьмани України» із портретами Дмитра Вишневецького, Петра Сагайдачного, Богдана Хмельницького, Івана Виговського, Петра Дорошенка, Івана Мазепи і Пилипа Орлика.

 

Вперше тематичні монети з українським сюжетом — літаками заводу Антонова (Ukrainian Antonov aircrafts) — з’явилися на Островах Кука у 2008 році. Також тематичні монети про Україну випускали Фіджі (Океанія), Того, Камерун (Африка), Казахстан (Азія).

 

Відома ціла серія срібних канадських монет у формі яєць із орнаментами українських писанок, започаткована 2016 року з нагоди 125-річчя першого поселення українців у Канаді.

 

Після початку широкомасштабної війни з росією минулого року, українські сюжети з’явилися також на пам’ятних монетах Євро (Естонія, Литва, Латвія), доларів Австралії («Фенікс Україна») та США (інвестиційні монети). Спеціальні монети та медалі для збору допомоги Україні випустили банки Ватикану, Іспанії та небанківські організації багатьох інших країн-партнерів України.

 

Як повідомляла УМ, колекційну монету на підтримку України випустили в Латвії.