Банковій на руку

12.07.2007
Банковій на руку

КС пiд керiвництвом Стрижака вже оголошує рiшення. (Фото Укрінформ.)

       Сталося. Два місяці, з часу відставки з посади голови КС за власним бажанням Івана Домбровського, конституційна Феміда на Жилянській лишалася обезголовленою. За цей час функції керівника приміряв на себе i звільнений Президентом iз посади судді КС Валерій Пшеничний, певний час виконувати обов'язки голови довелося й тому ж пану Домбровському, як найстаршому за віком судді. Але позавчора на спеціальному пленарному засіданні судді КС таки обрали собі голову — з другої спроби ним став 60-річний Андрій Стрижак.

       Новий голова КС уродженець Закарпаття, трудову діяльність розпочав слюсарем Ужгородського АТП, а після закiнчення Харківського юридичного інституту працював слідчим прокуратури на Одещині, обіймав різні посади в прокуратурі Ужгорода та Закарпатської області. Згодом працював суддею, заступником голови Закарпатського обласного суду, суддею Верховного Суду, головою Закарпатського обласного суду, головою Апеляційного суду Закарпаття.

      У грудні 2004 року на шостому з'їзді суддів України пана Стрижака обрали суддею Конституційного Суду. Втім скласти присягу судді КС у Верховній Раді він зміг лише через два роки — тоді його призначення блокувала фракція «Наша Україна». Саме тому чутки про те, що пан Стрижак є людиною голови секретаріату Президента Віктора Балоги (у зв'язку з походженням із Закарпаття), занадто перебільшені. Тим більше що два роки тому окремі «нашоукраїнці» називали його людиною Медведчука. Саме тому, чимало експертів схильні вважати нового голову КС не чиєюсь людиною, а людиною, що схильна до компромісів.

       Учора Президент Віктор Ющенко привітав Андрія Стрижака з обранням головою Конституційного Суду. «Упевнений, що ваш професійний досвід, високий фаховий рівень, організаторські здібності сприятимуть втіленню принципів демократичної, правової держави, забезпеченню верховенства Конституції України у роботі єдиного органу конституційної юрисдикції в Україні», — йдеться у листі Президента. Глава держави сподівається, що новообраний голова КС зможе вивести цей конституційний орган iз кризи, і Конституційний Суд прийматиме рішення у відповідності до Основного закону з тих питань, які виникають у суспільстві.

       Позитивно сприйняли звістку про обрання Стрижака головою КС i у Партії регіонів. Так, «регіонал» Юрій Мірошниченко, що входив до складу комітету ВР п'ятого скликання з питань правосуддя, охарактеризував пана Стрижака як професіонала, що добре розбирається в конституційному праві, людину толерантну i врівноважену за характером.

 

А ТИМ ЧАСОМ...

      Конституційний Суд скасував положення закону про державний бюджет, які стосувались призупинення на 2007 рік виплати пільг, компенсацій і гарантій для населення. За словами голови КС Андрія Стрижака, суд дійшов висновку, що низка вищезазначених статей закону про держбюджет не відповідає ст. 1 Конституції, у якій сказано, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною правовою державою. До того ж соціальні права і гарантії населення не можуть обмежуватись, а закон про держбюджет не може скасовувати чи зупиняти положення інших законів. Тому КС постановив, що Верховна Рада не мала повноважень при ухваленні держбюджету зупиняти дію інших законів, в тому числі й щодо надання пільг, гарантій і компенсацій для громадян.

      Зокрема КС визнав неконституційним призупинення дії закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їхнього соціального захисту», а також «Про жертв нацистських досліджень», що передбачають виплати щорічної разової допомоги.

      Натомість міністр праці і соціальної політики Михайло Папієв заявив, що рішення Конституційного Суду про поновлення пільг окремим категоріям населення можна виконати тільки після початку роботи нової Верховної Ради. Мовляв, без діючої ВР уряд Януковича ні на що не спроможний й рішення КС виконувати не повинен.

 • У Верховній Раді оголошено перерву

  Після ранкових голосувань щодо програми діяльності уряду та законопроекту про пропорційну виборчу систему відбулося екстрене засідання фракції “Наша Україна”. >>

 • Почати знизу

  Доки український парламент, попри майданні обіцянки, не поспішає саморозпускатися, а ідея загальної децентралізації влади лишається в проектах, політики місцевого рівня вирішили взяти ініціативу в свої руки і почати ділитися досвідом та налагоджувати співпрацю з колегами, не чекаючи вказівок згори. >>

 • Вiдставили до лiкарнi

  Прокурор Черкаського району Руслан Олійник, він же син екс-мера Черкас і відомого народного депутата України Володимира Олійника, нині у реанімації. Туди він потрапив після того, як районну прокуратуру пікетували черкаські активісти, вимагаючи його відставки. >>

 • «УДАР» коліном

  Верховна Рада, котра ніяк не зважиться на «суїцид», помалу викликає гостре роздратування у найбільш палких прихильників дострокових парламентських виборів. Цього тижня із незвичною для себе різкою риторикою виступив депутат від «УДАРу» Павло Розенко, котрий заявив наступне: «УДАР» наполягатиме, щоб на одному з перших засідань через два тижні було все-таки проголосовано постанову (про саморозпуск), яка була підписана трьома політсилами... >>

 • Морозу відріжуть зв'язок,

  Як уже повідомлялося, спікер розпущеного парламенту Олександр Мороз планує скликати 4 вересня сесію ВР. На заваді цьому можуть стати досить цікаві чинники. >>