Сумо по-черкаськи:

01.11.2006

      До виборів мера Черкас залишається менше тижня. Проте деякі учасники цих перегонів переймаються не так недільним голосуванням, як участю в судових процесах. Така вже в Черкасах традиція — вирішувати питання влади в місті передусім у судах. До вчорашнього дня явний фаворит виборів Сергій Одарич цю суперечку програвав: за рішенням сумновідомого Соснівського райсуду, прийнятим минулого тижня, його могли зняти з реєстрації. Однак учорашній раунд — в апеляційній інстанції — Одарич виграв: суд міського рівня скасував рішення районного. Про це представниця команди Одарича повідомила «УМ» уже надвечір.

      Сергій Одарич намагався оскаржити рішення попереднього суду — Соснівського районного. Перша інстанція встановила, буцімто кандидат у мери cправді використовував для своєї кампанії кошти не з виборчого фонду. Своє вчорашнє рішення Апеляційний суд мав би надіслати територіальній виборчій комісії. І вже тервиборчкому належить прийняти рішення з цього приводу: обмежитись винесенням попередження чи зняти кандидата з реєстрації. Зважаючи на те, що вже двічі за цей рік вибори мера Черкас були зірвані, є підстави побоюватися: виборчком знову може схилитися до «дискваліфікації» неугодного Одарича.

      Прийняття рішення Апеляційним судом очікувалося ще в понеділок. Але двогодинне засідання фактично пішло на формальності. Колегії суддів на чолі з паном Храпком довелось розбиратися в заявах 17 мешканців Черкас, котрі просили скасувати рішення Соснівського суду як таке, що порушує їхнє право вільно обирати. Судді вийшли в дорадчу кімнату, а потім оголосили свій вердикт: заяви — відхилити.

      Потім служителі Феміди довгенько реєстрували представників преси: уважно вивчали заяви про акредитацію, посвідчення представників ЗМІ, уточнювали, де стоять їхні телекамери, і нарешті дозволили пресі бути присутньою в залі. При цьому зазначивши, щоб медійники назавтра принесли копії посвідчень, які треба приєднати до справи. Врешті, засідання перенесли на вівторок.

      Усе це — чергове загострення передвиборчої боротьби під назвою «сумо по-черкаськи», коли за межі кола виштовхується найбільш рейтинговий кандидат. Зовсім невідомий для черкащан кандидат на посаду міського голови Олександр Ядлош звернувся з позовом до суду і взявся доводити, що оплату телефонної «гарячої лінії» у виборчому штабі Одарича проводило Черкаське ВАТ «Темп». «Використання телефонних номерів — це прямий підкуп виборців, — пояснює пресі пан Ядлош. — Оскільки, коли я телефоную до товариша, до матері, до бабусі, до дідуся, я сплачую кошти за міський тариф. У цьому ж випадку, коли я телефоную на номер, указаний в агітаційному матеріалі, я за дзвінок грошей не плачу. От це дає підстави — і це судом встановлено — констатувати факт підкупу виборців шляхом використання коштів, не передбачених виборчим фондом».

      Сергій Одарич не погоджується з такою логікою. «Якщо йти за думкою кандидата Ядлоша, то виборець, отримуючи агітаційну листівку, повинен оплатити вартість паперу, бо аркуш — це теж товар. Якщо продовжити цю логіку, то кандидату необхідну за власний кошт збудувати друкарню, купити для неї обладнання, — обурюється Сергій Одарич. — Кандидат має право винаймати приміщення для проведення зустрічей, для роботи свого штабу і за оренду цього приміщення, ліній зв'язку він платить з виборчого фонду. А за будівництво офісу кандидат платити не повинен, так само він не повинен платити за телефон, встановлений 15 років тому».

      Одарич називає Ядлоша «технічним кандидатом» Володимира Олійника — колишнього мера Черкас і народного депутата від БЮТ. Рішення Соснівського райсуду Одарич вважає надуманим, бо доказова база (документи, платіжні доручення, проводки банку, угоди на використання приміщення й телефонних ліній) не була визнана судом як докази, і той відмовився приєднувати ці матеріали до справи.

      «Усе чомусь зосереджено лише на одному кандидатові, — обурюється Одарич. — І моє подання до Апеляційного суду Черкаської області — це намагання відстояти право виборців самостійно приймати рішення під час виборів міського голови. Я переконаний, що мені вдасться відстояти свою правоту в апеляційній інстанції. Якщо ж ні, в мене та моєї команди є план дій і на цей випадок», — підсумовує Сергій Одарич.

  • У Верховній Раді оголошено перерву

    Після ранкових голосувань щодо програми діяльності уряду та законопроекту про пропорційну виборчу систему відбулося екстрене засідання фракції “Наша Україна”. >>

  • Почати знизу

    Доки український парламент, попри майданні обіцянки, не поспішає саморозпускатися, а ідея загальної децентралізації влади лишається в проектах, політики місцевого рівня вирішили взяти ініціативу в свої руки і почати ділитися досвідом та налагоджувати співпрацю з колегами, не чекаючи вказівок згори. >>

  • Вiдставили до лiкарнi

    Прокурор Черкаського району Руслан Олійник, він же син екс-мера Черкас і відомого народного депутата України Володимира Олійника, нині у реанімації. Туди він потрапив після того, як районну прокуратуру пікетували черкаські активісти, вимагаючи його відставки. >>

  • «УДАР» коліном

    Верховна Рада, котра ніяк не зважиться на «суїцид», помалу викликає гостре роздратування у найбільш палких прихильників дострокових парламентських виборів. Цього тижня із незвичною для себе різкою риторикою виступив депутат від «УДАРу» Павло Розенко, котрий заявив наступне: «УДАР» наполягатиме, щоб на одному з перших засідань через два тижні було все-таки проголосовано постанову (про саморозпуск), яка була підписана трьома політсилами... >>

  • Морозу відріжуть зв'язок,

    Як уже повідомлялося, спікер розпущеного парламенту Олександр Мороз планує скликати 4 вересня сесію ВР. На заваді цьому можуть стати досить цікаві чинники. >>