ВідСТАВКИ зроблено

20.10.2006
ВідСТАВКИ зроблено

Вони отримали команду «Розiйдись!».

      Урядовці, представлені в Кабінеті Міністрів за квотою «Нашої України», написали заяви про відставки. Відповідні рапорти в установленому порядку вчора надійшли в апарат Верховної Ради, яка й має схвалити звільнення міністрів. «Заяви були зареєстровані рівно о 10.50», - відрапортував на прес-конференції голова політради блоку «Наша Україна» Роман Безсмертний.

      Портфелі здають міністри - юстиції Роман Зварич, молоді й спорту Юрій Павленко, культури й туризму Ігор Ліховий, охорони здоров'я Юрій Поляченко. Як повідомив Безсмертний, заяву написав і міністр внутрішніх справ Юрій Луценко. Хоч він і не є членом «Нашої України», та був висунутий на керування МВС все ж за квотою цього блоку. Однак, як поінформував «УМ» учора по обіді вже сам Луценко, прийнято рішення про те, що він залишиться на посаді. Тобто його слід вважати «квотником» не «Нашої України», а Президента Ющенка.

      «Україна живе в нових політичних реаліях, і сьогоднішня відставка - перший випадок в історії України, коли міністри складають свої повноваження за політичними мотивами, - оцінив знаменний момент Роман Безсмертний. - Коли стало зрозуміло, що так звані «антикризовики» не збиралися і не збираються виконувати Універсал національної єдності, наслідком чого став злам зовнішнього та внутрішнього курсу нашої держави, «Наша Україна» пішла в опозицію».

      Водночас варто зауважити, що міністри переходили в опозицію вельми повільно та неохоче. Хтось казав, що існує простір для продовження коаліційних переговорів, хтось - що ще не довершив заплановане. Однак усе остаточно вирішилося позавчора ввечері, коли з «помаранчевими» урядовцями зустрівся Президент. Рішення було прийняте, і невдовзі прес-служба глави держави поширила повідомлення, в якому, зокрема, зазначалося: «Міністри, які пройшли в уряд за квотою «Нашої України», мають бути послідовними у своїх діях і виконати волю своєї партії (себто перейти в опозицію. - Авт.). Президент переконаний, що послідовність у діях - ознака політичної відповідальності».

      Таким чином, «Наша Україна» зробила ще один крок углиб опозиційного статусу. Але повністю з уряду «помаранчеві» не підуть - вони й далі очолюватимуть МЗС та Міноборони. Дипломат Борис Тарасюк та цивільний вояка Анатолій Гриценко зі своїми посадами не є об'єктами якихось коаліційних домовленостей. Їхні міністерства за Конституцією належать до квоти глави держави. «Два міністри, які призначені за квотою Президента, працюють і працюватимуть далі, - підтвердив домовленості у вечірньому ефірі каналу «1 + 1» Анатолій Гриценко. - Ніяких відставок не буде».

      Якщо ж і далі говорити про виконавчу владу, то представники опозиційної «Нашої України» залишилися ще в обласних адміністраціях. Президент наполягає, щоб «губернатори» й далі працювали і щоб їх не виводили на поле політичних баталій. Натомість дехто з представників опонуючого табору вже зараз натякає на те, що «помаранчеві» обласні голови мали би скласти свої повноваження. «Коли ми кажемо про людей, які йдуть з влади, то починати треба не з міністрів, а з глав адміністрацій», - цитує думку «регіоналки» Олени Лукаш сайт її партії. Юристка, котра, втім, не хоче зауважити, що «губернаторів» затверджує Президент (хай і з подачі уряду), і вони не входять до якихось коаліційних квот.

      Та ж пані Лукаш зазначила, що тепер в апарату Верховної Ради є десять днів на те, щоб розглянути заяви міністрів про відставки. Такий самий час, щоб передумати, мають і самі урядовці. Потім їхні рапорти винесуть на голосування у сесійну залу.

      Відставлені «нашоукраїнці» без діла не сидітимуть. «Наші міністри завжди залишатимуться нашими міністрами і першими кандидатами на ці посади, - зазначив учора Роман Безсмертний. - Вони й надалі працюватимуть у цій сфері. Можливо, у партії, можливо, у секретаріаті Президента чи в РНБО». Крім того, дехто зможе влаштуватися в «тіньовий уряд», який збирається створити «Наша Україна». А от депутатами Зварич і Павленко в найближчі чотири роки не стануть, адже вже встигли скласти мандати відповідно до чинного законодавства.

ЗАМІНА

Хто натомість? Орда!

      Тепер «антикризова» коаліція може потирати руки від задоволення. Адже квота «Нашої України», котра так і не оформила своє входження до правлячої більшості, буде поділена між ПР, СПУ і КПУ. Утім, як уже не раз писала газета «Сегодня», дуже близька до неформального лідера Партії регіонів, головними претендентами на посади, що звільняються, є зовсім не ліві, а «регіональні» кадри плюс колишні чиновники режиму Кучми.

      Так, Мінкульт може очолити його екс-керівник Юрій Богуцький; Мінмолодьспорт - молодий депутат-«регіонал» Віталій Хомутинник; Мін'юст - ще один екс-міністр, зараз керівник правового управління Кабміну Олександр Лавринович; МОЗ - нинішній перший заступник його керівника, «донецький» Олександр Орда; МВС - Микола Джига - нині нардеп від «Регіонів», а колись перший заступник міністра внутрішніх справ, який стверджував із трибуни ВР, що Гію Гонгадзе вбили випадкові наркомани.

      Тим часом дехто з «регіоналів» висловив дивну й дуже несподівану ініціативу: щоб вакансії, утворені після звільнення «нашоукраїнців», заповнив Президент Ющенко. На думку Євгена Кушнарьова, це б покращило співпрацю «антикризової» коаліції з главою держави і дозволило б відчути спільну відповідальність. «Саме цього не вистачає сьогодні державі, - цитує Кушнарьова агенція УНІАН. - Дуже захопились розподілом влади в державі, і це несе в собі небезпеку».

      Тобто, як видно, «донецькі» розуміють, що означатиме для них повнота відповідальності за весь Кабмін.

  • Львовом — з колядою

    Львів, який неофіційно називають культурною столицею України, уже не один рік виборює право називатися і Різдвяною столицею. До всіх різдвяних сюрпризів цього року долучиться іще один — пасажирів львівських трамваїв та тролейбусів протягом свят будуть тішити популярні різдвяні мелодії у виконанні улюбленців не лише львів’ян, а й усіх українців — «Піккардійської терції» та Павла Табакова. >>

  • Ірина Геращенко: ЄС налаштований на асоціацію завдяки «війні» з Росією

    Перший сесійний тиждень Верховної Ради після літніх канікул почався напрочуд мирно: без бійок, без блокувань, без фізичних ексцесів і морального тиску у форматі «опозиція vs влада». Депутатів примирила Європа. Точніше, євроінтеграційний напрям, що ним крокує Україна. >>

  • Віра Ульянченко: Обласна влада ні на кого не тисне і ні перед ким не плазує

    Представляти Віру Іванівну, певно, зайве. Її ім'я й по батькові (саме так — без прізвища) говорить саме за себе ще з тих часів, коли вона була першою помічницею Віктора Ющенка на початку століття. Навіть листи до неї, як розповідає сама Ульянченко, підписують просто: «Вірі Іванівні». І доходять.
    Про те, якою впливовою вона є, як поважає її думку сам В.Ю. і як запросто вона спілкується з найбагатшими людьми України, ходять легенди. Коли глава держави призначив Віру Ульянченко керівником Київської обласної держадміністрації, багато хто сприйняв це скептично: одні висловлювали сумніви в умінні Віри Іванівни «перекваліфікуватися» з «няньки Ющенка» в «губернатори», інші іронізували, називаючи це призначення «почесним засланням» подалі від Банкової. Відтоді минув понад рік, і голоси скептиків стихли. А легенди про впливовість Віри Іванівни анітрохи не потьмяніли.
    І ще ремарка: напередодні виборів брати інтерв'ю у партійного керівника області завжди складно — воно в будь-якому разі виглядатиме «піарним». Але, зрештою, коли ж владі й звітувати про свої успіхи, як не перед виборами? Як каже правдоруб Віра Іванівна, «виборець сам повинен у всьому розібратися». До речі, найулюбленіше її слово — «безперечно». >>

  • В'ячеслав КИРИЛЕНКО: Ми змогли повернути довiру людей

    «В «України молодої» диктофони добре пишуть?» — запитав Кириленко, щойно кореспондент «УМ» переступив поріг його кабінету в партійному офісі «Нашої України». «А що, — питаю, — ви зірвали голос?». Кириленко підморгує: «Почався виборчий тур».
    Наша розмова відбулася наступного дня після того, як десант «НУНС» повернувся з першого етапу виборчого туру, який проліг через Сумщину, Полтавщину та Кіровоградщину. А днем по тому «нашоукраїнці-самбісти» мали вирушити на Дніпропетровщину. Власне, наша розмова з Кириленком і почалася з того, як він оцінює старт виборчих турне. >>

  • Андрій Шкіль: Регіони — «діти» слухняні. Але нерозумні

    Якщо «Наша Україна» до останніх передз'їздівських днів тримала інтригу з виборчим списком, то Блок Тимошенко «вистрелив» іншим. «Списочники» БЮТ лишились у своєму попередньому складі, зате присутність з-поміж 103 депутатів V скликання (яких Юлія Володимирівна за відданість і стійкість залишила при кандидатській надії) особливого гостя — президента Європейської народної партії Вілфреда Мартенса — привернула загальну увагу. Мартенс приїхав не просто так — він запросив «Батьківщину» приєднатися до клубу ЄНП. Ця подія відразу потягнула за собою обговорення ідеологічного керунку, в якому рухатиметься БЮТ, відсунувши на другий план ініціативи, з якими виступала на з'їзді Тимошенко, не кажучи вже про інший актуальний аспект — стосунки БЮТ з колегами від «Нашої України — Народної самооборони». Втім на все свій час. Час підписувати спільні угоди і час їх виконувати. Або не виконувати. Наразі помаранчеві демократи обіцяють триматися разом, а що з того вийде — побачимо після 30 вересня. Поки що про внутрішні процеси всередині Блоку Тимошенко з «УМ» говорить депутат IV—V скликань, 14-й номер у виборчому списку БЮТ Андрій Шкіль. >>

  • Замiсть авантюр та полiтичної хитростi демонструйте власне бачення розквiту країни

    Учора глава держави спілкувався з журналістами, в тому числi вже традиційно — у прямому ефірі двох національних телеканалів. Президент вкотре відійшов від офіціозу, а заодно і похмурих владних кабінетів — зустріч з представниками ЗМІ знову проходила на «зеленій галявині» секретаріату. >>