Неаполітанський сюрприз від литовців

05.09.2006

Італійці переграти литовців так і не зуміли. (Фото РЕЙТЕР.)

Першої суботи вересня на полях Старого Світу розпочалися масові  баталії відбіркового етапу нового чемпіонату Європи, фінал якої відбудеться у 2008 році на полях Австрії та Швейцарії. Українці спостерігали за стартом своїх основних конкурентів, бажаючи їм очкових втрат. Сюрприз не лише нашої групи, а й усього ігрового дня стався у Неаполі, де чемпіони світу італійці не змогли здолати литовців. Хоча для статистиків ця нічия не стала новиною. Вигравши світовий титул у 1982-му, італійці також провалили наступну відбіркову кампанію до Євро-84 й віддали путівку збірній Румунії під проводом Мірчі Луческу.

Роберто Донадоні, якого на Апеннінах далеко не всі вважають гідним наступником Марчело Ліппі, розплатився у суботній вечір за власну недовіру. Свого часу, очолюючи «Ліворно», він і близько не підпускав до «основи» литовця Томаса Данілявичуса, а тепер той відплатив колишньому наставникові блискучим ударом зльоту — Джанлуїджі Буффон лише безпорадно розвів руками, а 60 тисяч «тиффозі» на трибунах замовкли. Щоправда, неаполітанські пісні поновилися досить швидко, коли Філіппо Індзагі зрівняв рахунок. Утім більшого міланцеві та його партнерам прибалти зробити не дозволили завдяки чудово обраній тактиці, командній дисципліні та голкіперу Карчемарскасу.

А ось грузини теж на заповненому 60-тисячнику у Тбілісі (стадіон ім. Бориса Пайчадзе відкрили напередодні після трирічної реконструкції), навпаки, не виправдали надій. Після шести «сухих» м'ячів у ворота фарерців, забитих у серпні, дехто з кавказьких футболістів утратив відчуття реальності. З перших хвилин господарі вирішили піти з відкритим забралом на віце-чемпіонів світу французів, у стартовому складі яких вийшло дев'ятеро учасників фінального матчу ЧС-2006 у Берліні. У захисті ж підопічних німецького тренера Клауса Топмеллера утворився «прохідний двір», тим паче, невпевнена була й гра у воротах єдиного у складі представника грузинського чемпіонату Григора Чантурії. Двох нескладних ударів завдали французи до 16-ї хвилини — й обидва стали гольовими. Щоправда, слід зважити також на «обрізки» перед цим гравця київського «Арсеналу» Канкави, який ще не знайшов спільної мови з капітаном Кобіашвілі. Останнього, до речі, Топмеллер даремно перевів на позицію «опорника» в той час, як на його фланзі хазяйнував Рібері.

У грузинів двічі міг відзначитися форвард донецького «Металурга» Деметрадзе — у першому випадку його удар упритул відбив Купе, а в другому — м'яч зі штрафного влучив у поперечину.

Загалом у цьому матчі зіграли аж п'ятеро (!) представників українського чемпіонату. Крім Канкави та Деметрадзе, до 37-ї хвилини перебував на полі ще дніпропетровець Аладашвілі, якого після травми замінив «чорноморець» Канделакі, а в другому таймі на поле вийшов ще запорізький «металург» Квірквелія.

Ще один матч у нашій групі завершився вже «стандартною» поразкою збірної Фарерських островів — 0:6. Для шотландців ця перемога стала найбільшою з 1969 року, коли вони виграли 8:0 у кіпріотів.

З інших матчів суботи відзначимо домашню поразку поляків від збірної Фінляндії. У складі гостей дублем відзначився легендарний ветеран Ярі Літманен. Маріуш Левандовський у цій ганьбі участі не брав, як і його партнер по захисту у «Шахтарі» чех Томаш Гюбшман — у важкій перемозі своєї збірної над валлійцями.

У нічиїй білорусів та албанців узяв участь захисник донецького «Металурга» Елвін Бечірі (90 хвилин на полі). Також повні матчі відіграли молдовці Сергій Лашенков («Іллічівець») та Сергій Єпуряну («Кривбас»), серби Мар'ян Маркович («Динамо») та Ігор Дуляй («Шахтар»), румунські гірники Разван Рац та Чіпріан Маріка (відзначився голом), а також динамівський латиш Маріс Верпаковскіс. Ще один представник віце-чемпіонів України Георгій Пеєв грав лише до перерви, після якої болгари завдяки дублю Мартіна Петрова змогли відігратися в поєдинку проти вже згаданих румунів.

А хорватський легіонер «Шахтаря» Даріо Срна «відзначився» ще до виходу на поле. Даріо разом з Івіцею Оличем та Бошко Балабаном не зіграють завтра проти росіян, бо їх відраховано з табору збірної за бiйку в нічному клубi.

Найбільшим же героєм уїк-енду з нашого чемпіонату став «шахтар» Елано Блумер, який у красивій товариській зустрічі збірних Бразилії та Аргентини в Лондоні зміг відзначитися двічі за 73 хвилини перебування на полі.

Євро-2008. Відбірковий турнір

Група А

Сербія — Азербайджан — 1:0 (Жигич, 72)

Польща — Фінляндія — 1:3 (Гаргуля, 89 — Лiтманен, 54, 67 (пен.); Вейрінен, 84; вилучення: Гловацькі, 75 (П))

Турнірне становище: Фінляндія, Сербія — 3, Казахстан, Бельгія — 1, Азербайджан, Польща 0. Вірменія та Португалія ще не грали.

Група В

Італія — Литва — 1:1 (Індзагі, 30 — Данілявічус, 21)

Шотландія — Фарери — 6:0 (Флетчер, 7; Макфадден, 10; Бойд, 24 (пен.), 38; Міллер, 30 (пен.); О'Коннор, 85)

Грузія — Франція — 0:3 (Малуда, 7; Саа, 16; Асатіані, 46 (у свої ворота))

Група С

Молдова — Греція — 0:1 (Ліберопулос, 77)

Мальта — Боснія і Герцеговина — 2:5 (Паке, 6; Міфсуд, 85 — Барбарес, 4; М. Хргович, 10, 45; Муслимович, 48, 50)

Угорщина — Норвегія — 1:4 (Гера, 90 (пен.) — Сольск'яер, 15, 54; Стремсад, 32; Педерсен, 41)

Турнірне становище: Боснія, Норвегія, Греція — 3, Молдова, Мальта, Угорщина — 0. Туреччина ще не грала.

Група D

Словаччина — Кіпр — 6:1 (Шкртел, 9; Мінтал, 33, 56; Шебо, 43, 49; Кархан, 52 — Ясуміс, 90)

Чехія — Уельс — 2:1 (Лафата, 76, 89 — Їранек, 85 (у власні ворота))

Німеччина — Ірландія — 1:0 (Подольськи, 57)

Турнірне становище: Словаччина, Чехія, Німеччина — 3, Уельс, Ірландія, Кіпр — 0. Сан-Марино ще не грало.

Група Е

Естонія — Ізраїль — 0:1 (Колаутті, 8)

Англія — Андорра — 5:0 (Крауч, 5, 66; Джерард, 13; Дефо, 38, 47)

Турнірне становище: Англія, Ізраїль, Македонія — 3, Естонія — 0(2 матчі), Андорра — 0. Росія та Хорватія ще не грали.

Група F

Іспанія — Ліхтенштейн — 4:0 (Торрес, 20; Вілья, 45, 62; Л. Гарсія, 66)

Латвія — Швеція — 0:1 (Чельстрем, 38)

Півн. Ірландія — Ісландія — 0:3 (Торвальдсон, 13; Грейдарсон, 20; Е. Гудйонсен, 37)

Турнірне становище: Іспанія, Ісландія, Швеція — 3, Латвія, Півн. Ірландія, Ліхтенштейн — 0. Данія ще не грала.

Група G

Румунія — Болгарія — 2:2 (Росу, 40; Маріка, 55 — М. Петров, 82, 84)

Люксембург — Голландія — 0:1 (Матейсен, 18)

Білорусь — Албанія — 2:2 (Калачов, 2; Ромащенко, 24 — Скела, 7 (пен.); Бечірі, 90)

Турнірне становище: Голландія — 3, Албанія, Білорусь, Болгарія, Румнунія — 1, Люксембург — 0. Словенія ще не грала.