Підбивати підсумки єврокампанії українських клубів у нинішньому сезоні доводиться дуже рано.
Обидва вітчизняні гранди з відверто скромним результатом завершили основні етапи Ліги чемпіонів та Ліги Європи, не потрапили до плей-оф і більше не мають можливостей покращити позиції України в рейтингу коефіцієнтів УЄФА, де наша країна перебуває вже нижче Кіпру та Сербії — лише на 23-й позиції.
Оновлені квоти
Падіння, котре продовжується вже не перший рік, призвело до втрати українським футболом однієї єврокубкової квоти. В наступному євросезоні Україна зможе виставити у Лізі чемпіонів лише один колектив.
Так само одна українська команда — володар Кубка чи віцечемпіон — отримає місце для старту й у Лізі Європи. А ще два колективи спробують свої сили в Лізі конференцій.
При цьому, аби дістатися основного раунду цих турнірів, вітчизняним повпредам доведеться серйозно попрацювати. Так, старт українського чемпіона в ЛЧ-2025/2026 призначений на другий раунд кваліфікації.
З тієї ж стадії відбору розпочнеться єврокубкова епопея й двох українських клубів у Лізі конференцій. А от вітчизняний повпред у Лізі Європи свій кваліфікаційний шлях розпочне від самого початку й для виходу в основу турніру повинен буде подолати аж чотирьох суперників.
Власне, єврокубкові квоти тепер розраховані на трьох призерів національного чемпіонату та володаря Кубка. Коли ж переможцем Кубка країни стане один із трьох перших колективів УПЛ, тоді путівку на євроарену отримає ще й четверта за рангом команда ЧУ. Тож боротьби у весняній частині українського футбольного сезону-2024/2025, без сумніву, побільшає. А поновляться офіційні змагання на внутрішній арені 21 лютого.
До рестарту чемпіонату вітчизняні клуби готуються переважно в теплій Туреччині. А в Україні керівники УПЛ та УАФ разом з клубними функціонерами обговорюють удосконалення організаційних та суддівських деталей. Під час зустрічі представників клубів з головою суддівського комітету УАФ Катериною Монзуль відбулися жваві дискусії стосовно покращення якості суддівства та роботи системи VAR.
«Те, що цей діалог є, дуже радує. Так має бути. Персонально для мене — є відчуття змін. Суддівство покращується. Я бачу це своїми очами, а статистика — підтвердження того, що відбувається в нашому футболі», — заявив директор ФК «Карпати» Андрій Русол.
Також поспілкувалися учасники цієї зустрічі й з очільником Комітету з етики та чесної гри УАФ Андрієм Давиденком та головою Палати з вирішення спорів УАФ Олександром Волковим.
«Зрозуміло, що Комітет етики та чесної гри — це один з основних комітетів, які забезпечують справедливий результат на футбольному полі. Тому те, що запроваджується, зокрема і поліграфічні дослідження, і повідомлення суб’єктів про порушення у процесі або після нього, і покарання, яке несуть відповідні особи, дає імпульс іншим суб’єктам, як робити не треба», — наголосив генеральний директор ФК «Полісся» Володимир Загорський.
За словами генерального секретаря УАФ Ігоря Грищенка, між клубами УПЛ та головною футбольною організацією країни відбулася конструктивна розмова.
«Ми отримали побажання та зворотний зв’язок від клубів. Такий формат спілкування є проявом відкритості та транспарентності діяльності УАФ, що і декларувалося як один із головних принципів роботи нашої команди», — наголосив Грищенко.
Систематизація вимог
До речі, днями минув рік, як команда нового президента УАФ Андрія Шевченка стоїть на чолі українського футболу. З цієї нагоди очільник вітчизняного футбольного господарства зробив звіт щодо перших результатів у реалізації своєї програми «9 кроків для розвитку українського футболу».
Необхідність оживити та пожвавити розвиток українського футболу добре зрозуміла. У команді Шевченка працюють над перезапуском системи дитячо-юнацького футболу. Керівник відділу дитячо-юнацького футболу УАФ Богдан Городнюк каже, що вперше за тривалий час УАФ об’єднала представників регіональних асоціацій, щоб напрацювати єдину стратегію розвитку дитячо-юнацького футболу, й формує системний підхід, що забезпечить якісну підготовку юних спортсменів у всіх куточках країни.
У контрольних матчах «Шахтар» не залишає своїм конкурентам шансів на успіх.
Фото з сайту shakhtar.com.
Інше стратегічне питання, над яким системно працює нова керівна команда УАФ, — це формування єдиної оновленої вертикалі збірних, яка передбачає чітку структуру, принципи підготовки гравців та їхню інтеграцію в головну команду країни.
Куратору молодіжного та юнацького напрямку збірних України іспанцю Унаї Мельгосі доручили розробити чітку стратегію поступового та якісного переходу футболістів між віковими категоріями збірних.
У цьому контексті керівництво УАФ говорить про формування єдиної філософії збірних, спільний план організації тренувальних зборів, розвиток скаутингу та систематизацію вимог до гравців.
Власне, новостворений відділ скаутингу, як кажуть в УАФ, займатиметься пошуком талановитих футболістів не лише в Україні, а й за її межами, що дозволить значно розширити кадровий потенціал національних команд. А систематизація вимог до гравців сприятиме легшому переходу між віковими категоріями та пришвидшить адаптацію в національній збірній.
У процесі пошуку
Головна ж футбольна команда країни у березні проведе матчі плей-оф Ліги націй за вихід до дивізіону А проти збірної Бельгії.
Головний тренер «синьо-жовтих» Сергій Ребров уже звернувся до УАФ та УПЛ з проханням про перенесення окремих матчів 21-го туру ЧУ з метою кращої підготовки збірників до відповідальної дуелі.
Умовно домашню зустріч проти бельгійців УАФ планує організувати в іспанській Мурсії. А Сергій Ребров, в очікуванні зустрічі зі своїми підопічними, відвідав навчально-тренувальні табори українських клубів, які вони проводять під час зимової паузи.
«Вважаю дуже цінним побачити контрольні матчі, тренування, підготовку до другої частини сезону зсередини та, найважливіше, — обговорити багато футбольних тем із тренерами, гравцями та персоналом усіх наших команд. Велике спасибі всім клубам за теплий прийом та відкритість у спілкуванні», — повідомив у інстаграмі Ребров.
А, приміром, київські динамівці, здобувши в заключному турі основного раунду Ліги Європи свою першу перемогу в розіграші, продовжили перемагати й у контрольних поєдинках. У двох лютневих матчах підопічні Олександра Шовковського переграли «Шкендію» з Північної Македонії та данський «Есб’єрг».
Продуктивно працюють на зборах і «гірники». Після нічиєї в першому товариському поєдинку із загребським «Динамо» (2:2) далі «Шахтар» переграв болгарські ЦСКА (1:0) та «Лудогорець» (4:0), а також молдовський «Зімбру» (3:0).
До слова, ходять чутки, що керівництво «помаранчево-чорних» розпочало роботу з пошуку нового наставника, котрий прийде на зміну Марино Пушичу. Зауважимо, що наприкінці минулого року боснійський спеціаліст говорив про те, що взимку намагатиметься переглянути деталі свого контракту з «Шахтарем».
Після вильоту з Ліги чемпіонів говорив Пушич і про початок нової ери в гірницькому колективі, коментуючи той факт, що на зміну одним у клубі приходять інші кадри.