Хабарники — без покарання

13.12.2023
Хабарники — без покарання

Нещодавно, 5 грудня, було 5 років, як затримали двох хабарників, котрі вимагали в Петра гроші за встановлення інвалідності. Пройшло 5 років, і можна робити висновки.


Ситуація чудово ілюструє боротьбу з корупцією в Україні: шум є, результату немає.

 

Дуже-дуже багато державних ресурсів затрачується, а результат ніякий.

 

А ще це черговий сигнал іншим хабарникам: греби, греби швидко і багато, греби, щоб було чим відкупитися у разі проблем та ще й собі залишилося.


Тоді, 6 грудня 2018 року, Служба безпеки України повідомила:

 

«Щодня наші воїни боронять країну від російсько-терористичної навали.

 

Часто ціною власного життя та здоров’я вони забезпечують мир та спокій тисячам українських міст і селищ. І держава піклується та підтримує своїх захисників, гарантуючи їм соціальний захист.


На жаль, деякі наділені владою особи мають на війні чималий зиск. Чергових таких хапуг наші співробітники викрили в Києві.

 

Так лікар-експерт Центральної військово-лікарської комісії та голова столичного центру медико-соціальної експертизи налагодили злочинний бізнес на поранених атовцях. За підтвердження законних груп інвалідності вони брали з патріотів данину.


Від одного з воїнів, який отримав на сході країни тяжке поранення ноги, ескулапи вимагали понад сорок тисяч гривень. Та це верхівка айсберга.

 

Під час подальших обшуків за місцями роботи та проживання ми виявили ще понад двадцять папок з документами бійців АТО, до кожної з яких було прикріплено конверт з грошима. Загальна сума вилученого становить 130 тисяч доларів.


Звичайно ж, такі «подвиги» мають бути віддячені: хабарникам світить до десяти років позбавлення волі з конфіскацією майна та позбавленням права обіймати відповідні посади».


А далі справу розвалили судді та прокурори. Я так підозрюю, не за безкоштовно. Розвалили «законно», формально нічого не порушуючи. Вони просто нічого не робили. Справа на етапі «розгляд ще не починали».

 

Засідання призначали 2-3 рази на рік, а там то суддя на лікарняному, то прокурори не з’явилися, то суддя переносить засідання під формальним приводом неявки одного з шести адвокатів.


Отримуючи таку високу зарплату, судді та прокурори просто не виконують свою роботу. Кому з вас платили б зарплату, якби ви не виконували роботу? А їм платять. З наших податків, з бюджету держави, що і так на ладан дише.


Чому я кажу, що відсутність покарання хабарників — сигнал для інших, що можна гребти хабарі, головне — це робити швидко і масово? Бо на посади хабарників у ВЛК і МСЕК прийшли інші, їх теж затримували на хабарах, і такі ротації вже були 4-5 разів за ці роки.


З початку «повномасштабки» ВЛК і МСЕК стали «законним» способом уникнути мобілізації. Про хабарі в цій галузі правоохоронні органи повідомляють постійно. В масштабах держави це має загрозу національній безпеці.

 

А ще це прекрасний індикатор ставлення держави до ветерана: хоч би що військовослужбовець, який отримав поранення на фронті, робив, хоч би як старався, але на справедливість та законність розраховувати марно, представники держави не будуть робити свою роботу, коли на цьому не можна додатково розжитися кешем.


Я дуже вдячна юридичній компанії «Міллер» та Масі Наєму за юридичну підтримку в судах на умовах pro bono (доброчинно, безоплатно). Юристи компанії були на всіх судах, готували запити в різні інстанції та просто підтримували. Їхні допомога і підтримка безцінні.


P.S. Випадок вимагання хабара у грудні 2018 року був зафіксований співробітниками Служби безпеки України завдяки пораненому під Оленівкою Петру Олексюку.

 

З 25-річного хлопця вимагали 1,5 тисячі доларів за встановлення 3-ї групи інвалідності, хоча він мало не втратив ногу через заборонену протипіхотну міну, а відтак мав право на 2-гу групу.

 

У результаті спецоперації СБУ були затримані двоє причетних до «схеми» збору данини — Валерій Наумов, лікар-експерт Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони, та Віктор Чернявський, голова Медико-соціальної експертної комісії №1 міста Київ.


Під час обшуків у різних приміщеннях підозрюваних правоохоронці вилучили130 тисяч доларів — до 20 справ бійців були прикріплені конверти з грошима.


Наумов та Чернявський навіть перебували під арештом 60 діб. Їм інкримінували частину 3 статті 368 Кримінального кодексу України — хабарництво у великих розмірах.

 

Обом загрожувало до 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна. «Україна молода» кілька разів детально писала про цю справу.


Петро Олексюк продовжує військову службу.

 

Марина ОЛЕКСЮК,
дружина військовослужбовця