«Під дахом» «слуги»: Гетманцева звинувачують у махінаціях на десятки мільярдів і зв’язках із рф

08.03.2023
«Під дахом» «слуги»: Гетманцева звинувачують у махінаціях на десятки мільярдів і зв’язках із рф

Ще одного чільного представника владної команди звинувачують у масштабних розкраданнях у воєнний час. (Фото з сайту sluga-narodu.com.)

Корупція на крові — це значно гірше, ніж просто корупція. Красти у держави завжди було злочином, але обкрадати державу, яка воює і стікає кров’ю, — злочин, якому не може бути прощення.


Саме під таким кутом зору можна розглядати нещодавні скандали, коли нечесні на руку податківці закручують гайки вітчизняним бізнесменам, облаштовуючи чорні схеми і обкрадаючи всіх нас на десятки мільярдів гривень.

Тих самих мільярдів, яких шалено не вистачає на фронті, — задля того, щоб Україна встояла перед ворогом.

Мрії і «досягнення» очільниці податкової

Кілька тижнів тому керівницю податкової Києва Оксану Датій правоохоронці звинуватили у багатомільйонних незаконних схемах збагачення: загальна сума встановлених необґрунтованих активів чиновниці становить близько 1,4 млн доларів.
    

«Вона має 3 квартири в Києві загальною вартістю приблизно 1 млн доларів, будинок поблизу Києва вартістю приблизно 200 тисяч доларів, дві автівки вартістю приблизно 150 тисяч доларів. При цьому одне з авто посадовиці вартістю приблизно 100 тисяч доларів записане на її особистого водія, доходи якого за останні роки становили не більше 8 тисяч доларів. Також жінка користується дорогими прикрасами, винятково дорогим брендовим одягом, золотими годинниками та іншими елітними речами», — проінформували тоді в ДБР, а в соціальних мережах з’явилася інформація про список бажань посадовиці, серед яких мільйон доларів, соболина шуба та елітний годинник Breguet.
    

Чиновниця Датій, як вважають експерти, навряд чи «працювала» сама, громадські активісти і журналісти запідозрили, що у неї були серйозні покровителі.

 

І головним із них є голова податкового комітету Верховної ради Данило Гетманцев. При цьому викрита схема — лише верхівка айсберга і є елементом цілої системи, яка свідомо створена у високих кабінетах для знищення українського бізнесу.
    

Розслідуванням займалася у тому числі програма «Гроші» — у ЗМІ є аналіз причин та наслідків блокування накладних майже половини підприємців-платників ПДВ України та дослідження ролі чиновниці Датій та нардепа Гетманцева.


Мінус 45 мільярдів

За словами розслідувачів, очолювана Датій столична комісія мала серйозну владу: могла знімати з бізнесів підозри в ухиленні від податків та дозволяти працювати далі.

 

У ДБР коментують: «Вона за гроші ухвалювала рішення щодо невідповідності критеріям ризиковості платників податків для низки підприємств. За експертними оцінками, до тіньового обігу потрапляло понад 15 мільярдів гривень».
    

Також журналісти наголошують: у цьому розслідуванні йдеться про 15 мільярдів гривень — і це лише в столиці й тільки за однією зі схем. А такі комісії є по всій країні...

 

«В іншому епізоді керівництво ГУ ДПС у місті Києві причетне до незаконного відшкодування ПДВ, в результаті чого в тіньовий обіг потрапило понад 30 мільярдів гривень», — інформує ДБР.
    

Отже, в сумі 45 мільярдів збитків у той час, коли держскарбниця через агресію і так напівпорожня. Але у чиновниці знайшлися публічні захисники. Одним із перших на захист Оксани Датій став і Данило Гетманцев, голова податкового комітету ВР, що й дозволило підозрювати його в участі у схемах.
    

Сам же пан Гетманцев такі звинувачення різко, але безаргументно спростував.

 

«Ми бачимо велику інформаційну кампанію, яка мені насправді не зовсім зрозуміла. Мені хотілося, аби дійсно працівники правоохоронних органів відпрацьовували свою роботу, а не працювали фахівцями з СММ чи піару», — прокоментував він.
    

Журналісти стверджують: на спеціальній комісії парламенту він переконував слідчих, що нічого не вдасться довести, а до того ж можна ще й у цифрах заплутатися.

 

Мовляв, 30 мільярдів — забагато, і не можуть під його депутатським контролем прокручувати аж настільки грошовиті схеми. Тому, переконує, покарати Датій варто хіба за незаконне збагачення.
    

Свою версію ситуації висунув журналіст Юрій Бутусов: «Тому що всі знають, це не секрет, що пан Гетманцев поставив і чинного керівника податкової служби. І він чудово контактує з цією пані Датій, яку затримали. Це не секрет».


«Плати або закриємо!»

Спершу журналіст звинуватив у масштабній корупції народних депутатів Данила Гетманцева, Давида Арахамію, Ігоря Абрамовича, бізнесменів Григорія Козловського та Веміра Давітяна. А також першого заступника начальника департаменту захисту економіки Нацполіції Сергія Вязмікіна — у тому, що вони дотичні до корупційної схеми з масовим блокуванням податкових накладних українських платників ПДВ і ручного розблокування за домовленістю.
    

Це відбулося на засіданні тимчасової слідчої комісії (ТСК) Верховної Ради з розслідування дій посадовців БЕБ, ДБР та інших правоохоронців у сфері економічної безпеки. Офіційну заяву та звернення від представників понад 120 підприємств, які заявили про незаконне блокування їхньої діяльності з боку ДПС, Юрій Бутусов передав голові ТСК Ярославу Железняку.
    

Бутусов просто на засіданні гучно звинуватив: махінації, які закидають Датій, — лише вершина айсберга. І з’явилися вони завдяки цілій системі, свідомо створеній у високих кабінетах, яка покликана оголосити якомога більше чесних підприємців злісними порушниками. 

 

За його словами, підприємства регулярно звітують перед ДФС, відправляють податкові накладні. Якщо та підозрює спробу від податків ухилитися — блокує їх або відносить до категорії ризикових. Для бізнесу це — як нічний кошмар.
    

«Хочу нагадати, що заблокована податкова накладна — це значить узагалі неможливість здійснювати бізнесову діяльність. Це фактично блокада підприємства», — заявив Юрій Бутусов.
    

Бізнесмени назагал погоджуються з ним, зазначаючи, що проблема безміру від податкової у воєнний час знову загострилася.

 

Так, голова Ради Коаліції бізнес-спільнот за модернізацію України Андрій Длігач зазначає, що бізнес втратив минулого року 160 мільярдів гривень обігових коштів. На його думку, це створило передумови і для корупції.

 

«Десятки тисяч підприємств закрилися в Україні, і лише в одній Польщі відкрилося 12 тисяч нових українських підприємств», — додає експерт.
    

За його словами, аби нечисті на руку чиновники не зупиняли бізнеси «всіх підряд» і не вимагали «викуп» хабарем, вже кілька років блокує накладні чи оголошує фірму ризиковою автоматична комп’ютерна система СМКОР.

 

Зате розблокувати можуть уже «живі» чиновники регіональних комісій. Одну з таких і очолювала скандальна Оксана Датій.
    

«За певну платню, яку вимагали податківці, бізнес міг бути прибраний зі списку ризикованих... або прискорено отримати відшкодований ПДВ», — коментує ситуацію Андрій Длігач.


Зробив — і злякався...

Експерт пояснює: сам чиновник блокувати бізнес не може, тільки розблоковувати. Тоді прекрасним планом обманути систему було б запровадити «драконівські» норми, за якими комп’ютер блокуватиме фірми за першої-ліпшої нагоди.

 

І зупинить ледь не половину всіх платників ПДВ. І тоді можна вже вручну вирішувати, з кого знімати підозри, а з кого ні. І автоматизована «антикорупційна» система де-факто не працюватиме.
    

У жовтні 2022-го блокування ще більше активізувалося. У минулих розслідуваннях журналісти з програми «Гроші» вже показували, як постраждалі бізнесмени, а також експерти називають «ідеологом» ситуації саме Данила Гетманцева.

 

25 тисяч підприємців підписали петицію до президента Зеленського з вимогою усунути його. Після розголосу Гетманцев змінив свою попередню думку, заявивши, що збільшення блокування податкових накладних восени минулого року було пов’язане з тим, що Кабінет Міністрів змінив алгоритми і випадків блокування стало більше.
    

Розслідувачі з ним категорично не погоджуються і заявляють, що Кабмін просто формально затверджує постанову, а сама ініціатива йшла від Гетманцева.

 

І стверджують, що цьому є докази. Наприклад, його власноруч опубліковане офіційне звернення до Мінфіну ставить завдання ввести жорсткіші правила блокування в постанові 1165.
    

Кабмін так і зробив. І вже невдовзі Гетманцев публічно визнав: це призвело до «вибухового» зростання числа зупинених фірм.

 

«Шановні друзі, як відомо, в жовтні уряд підтримав пропозицію Мінфіну щодо зміни алгоритмів блокування податкових накладних, вніс зміни до постанови Кабінету Міністрів №1165. У зв’язку з цим кількість заблокованих накладних збільшилась удвічі», — йдеться у телеграм-каналі Данила Гетманцева.


«Чорний прайс» у воєнний час

Таким чином усунута від роботи очільниця податкової Оксана Датій зі спільниками та її колеги в регіонах отримали шалене зростання числа потенційних «жертв», яким за вирішення питань часом доводиться платити. Підприємці закидають, що на подібні «послуги» у податкової давно є «чорний прайс» .
    

Експерт Андрій Длігач зазначає у ЗМІ: «Прибрати бізнес зі списку ризикованих коштує 3-4 тисячі доларів. Прискорене відшкодування білого ПДВ коштує 10%, а чорного — близько 30%.

 

Вся система була побудована таким чином, щоб підприємець змушений був просити щось податкову. В цьому і є вся економічна логіка корупції. Зробити все настільки непрозоро, складно, щоб підприємець благав податкову.

 

І тоді податківець має можливості дозволити або не дозволити. Бізнес дивується, чому президент уникає втручання у цю ситуацію. Ми фактично маємо другий фронт усередині країни. Ці хабарники, корупціонери — вони працюють на ворога. Це не питання економіки, це питання національної безпеки».
    

«Дуже хотілося б, щоб правоохоронні органи не просто брали тих, хто призначає, якогось в. о. керівника податкової служби, а тих, хто призначає цих в. о. Оце важливо подивитися — хто вигодонабувач», — резюмує Юрій Бутусов. 

 

А експерти та підприємці закликають урешті повністю усунути «драконівські» правила, здатні наповнити кишені хапуг та зруйнувати будь-яку успішну компанію.


«Комітет ОПЗЖ»

Розслідувачі додають, що чорний шлейф за паном Гетманцевим фіксують ще у серпні 2022 року — голова комітету «забанив» масштабну податкову реформу, яка передбачала податок у розмірі 10% на прибуток, ПДФО та ПДВ, а також скасування ЄСВ і встановлення воєнного збору на рівні 3%.
    

І зазначають, що саме у податковому комітеті виявилася найбільша кількість депутатів колишньої ОПЗЖ: Ігор Абрамович, Олександр Лукашев, Антоніна Славицька, Микола Скорик та Юрій Солод. Після низки публікацій, розслідувань та суспільного обговорення Абрамович та Солод добровільно склали свої мандати.
    

Заступник голови комітету Андрій Холодов, який є кумом Віктора Медведчука, став фігурантом резонансного розслідування «Батальйон Відень» — його помітили у столиці Австрії, де він мешкає неподалік маєтку олігарха Дмитра Фірташа.

 

При цьому Холодова не було на декількох засіданнях Верховної Ради. Троє членів комітету — Ірина Аллахвердієва, Анна Колісник та Андрій Іванчук — виявилися фігурантами кримінальних справ щодо незаконного збагачення та неправдивого декларування..
    

У двох інших членів комітету вже після початку війни Bihus.Info помітив нові елітні авто — Андрій Мотовиловець почав користуватися новою Audi Q7, Ольга Василевська-Смаглюк пересіла на Jaguar.

 

Це та сама пані Смаглюк, яка 24 лютого 2022 року закликала мешканців північних регіонів Київської області... сидіти вдома, адже ворог, за її словами, знищує тільки інфраструктуру і не несе загрози для мирних жителів.
    

Трохи раніше програма «Гроші» пригадала співпрацю пана Гетманцева з Володимиром Сівковичем, обвинуваченим у держзраді.
    

Також ЗМІ спантеличило питання, чому Гетманцев підтримав пресофіцера ДПСУ Івaнну Плaнтовську, яка потрапила у скандал через те, що під час війни хизувалася розкішним життям.

 

«Що ви на неї накинулися, заздріть мовчки», — написав він у соцмережах. І додав, що у «моралізаторських дискусіях іноді найскладнішим є відокремити мораль від заздрості».
    

Утім усі ці інформаційні спалахи жодним чином не впливають на податкову політику України, яку формує парламент. Вони лише створюють відповідне інформаційне забарвлення роботі профільного комітету.
    

Але водночас діяльність цього комітету робить усіх нас злиденнішими і вразливішими у часи кровопролитного протистояння на болі бою.