На Черкащині жителі Ватутіного нарешті вирішили змінити назву свого шахтарського міста, названого на честь російського генерала після Другої світової війни.
Тож днями у міській територіальній громаді засідала комісія з найменування, яка підбила підсумки опитування містян на цю тему.
Як повідомили «Україні молодій» у Ватутінській міській раді, після опрацювання всіх пропозицій, а опитування було проведено через соціальні мережі та у колективах підприємств, установ та організацій міста, комісія запропонувала до громадського обговорення три назви міста: Благовісне, Добродар та Європейське.
Опитано через інтернет 491 особу. З них більш активними були представники жіноцтва, а за віком — люди від 26 до 35 років. Таких — 38,3%.
Пропозицію щодо перейменування міста Ватутіне підтримало 209 осіб. Не підтримали 282 особи, констатують у міській раді Ватутіного. Але не з причини тримання за радянське минуле.
Більшість не сприймає перейменування, бо «це гроші, а в країні війна, тож витратьте їх на щось корисне». Такі аргументи, наголошують у міській раді, звучать у Ватутіному не вперше, коли йдеться про зміну назви міста.
Уже добре відомо, що за керівництва радянського полководця Миколи Ватутіна тільки під час форсування Дніпра і штурму німецьких фортифікацій на Букринському плацдармі біля Києва в 1943 році в Дніпрі загинуло 400 тисяч солдатів, бо в СРСР, частиною якого примусово була Україна, не дбали про збереження життів захисників.
«Тим містянам, які не згодні з перейменуванням, раджу гарно вивчити історію України, щоб дізнатися, яким був генерал Ватутін. Бо його недарма називали катом», — говорить «УМ» жителька Ватутіного Галина Ткаченко.
«Наші люди так і не зрозуміли, незважаючи на нинішню війну, навіщо перейменовувати місто, назване на честь окупанта і вбивці українців. То давайте назвемо на честь того упиря, який дав наказ розстріляти Вінницю, чи на честь Путіна, який уже знищив майже всю східну Україну і не тільки, убив тисячі українців. Нехай буде місто Путін, аби тільки дорога була заасфальтована і бензин дешевий», — зазначає мешканка міста Наталя Кулібаба.
Вона каже, що люди так і не зрозуміли, що Польща і країни Балтії зараз там, де вони є, бо в них усе нормально з самоідентифікацією і розумінням, хто їм друг, а хто ворог і окупант; а ми там, де ми є, тому, що 30 років колотимось, нам усе не на часі визначитись, куди країна повинна йти, якою мовою розмовляти, хто для нас є національними героями, а хто окупантами, які морили нас голодом, вбивали наших людей в абсурдних атаках, щоб потішити Сталіна до якоїсь дати, гноїли кращих представників нації в тюрмах ГУЛАГу.
Очищення від нашарувань російської пропаганди та декомунізація важливі нарівні з підтримкою нашої армії. Якби ми чітко визначилися із самоідентифікацією ще 30 років тому, за цей час замість поклонятись леніним і ватутіним ми вступили б у НАТО і ЄС, як, наприклад, Литва. І нині не довелося б українцям гинути під російськими бомбами.
«Зверніть увагу, кого найбільше бомблять рашисти: тих, кому найбільше було не на часі, хто найбільше не міг визначитись, хто вони, якої нації, в якій країні хочуть жити», — звертає увагу Наталя Кулібаба.
Інша жителька Ватутіного Інна Павлівська запитує: а чому росіянам на часі миттєво замінювати стелу українського міста «Маріуполь» на «Мариуполь»? Різниця всього в одній букві!
У Ватутінській міській раді запевняють, що, попри все, перейменування відбудеться, бо з радянським минулим треба прощатися.