Під пресом вікових змін: що варто знати про чоловічий клімакс

13.01.2022
Під пресом вікових змін: що варто знати про чоловічий клімакс

Щоб попередити патологічний клімакс, про здоров’я важливо дбати замолоду. (Фото з сайту liveinternet.net.)

Вікові зміни в організмі, які медики називають клімактеричними, «за визначенням» довгий час стосувалися лише жіночої статі.

 

Однак лікарі стверджують: це фізіологічне явище не оминає нікого, і гендерна відмінність можлива лише в деталях — у прояві чи перебігу клімактеричного періоду.

 

Тож таке словосполучення, як «чоловічний клімакс», уже не сприймають як щось дивне.

 

Медики нагадують, до яких випробувань має бути готова «сильна» стать, аби пройти цей відтинок життя без збитків для нервів.

Сексуальний потяг зникає або стає нетиповим

«Чоловікові набридла дружина, і він починає шукати втіх на стороні. Мовляв, настала криза, потрібен новий життєвий імпульс, втомила одноманітність», — розповідає лікар-андролог Юрій Засєда.

 

Такі історії, за словами лікаря, він змушений вислуховувати в своїй лікарській практиці ледь не щодня. Фахівець iз чоловічого здоров’я знає, як шукати вихід із таких глухих кутів, які його пацієнти нерідко плутають із кризою середнього віку.

 

А насправді, стверджує Юрій Ігоревич, причиною «чорної смуги» в житті пацієнта часто стає чоловічий клімакс, або андрогенний дефіцит.

 

Цей андрогенний дефіцит вливає не тільки на інтимну сферу життя — він згубно діє на весь організм. Проявляється втома, роздратованість, погіршується пам’ять. Водночас знижується інтерес до сексу.

 

«Але чоловік сприймає це як втому від партнерки. Не розуміє, що лібідо знизилося через гормональні причини — зменшення тестостерону, а не тому, що набридла дружина», — пояснює лікар.


Клімакс, за словами лікарів, — один із закономірних етапів людського життя. Людина народжується, проходить стадії дитинства, юності, зрілості, приблизно після 45 років починається середній вік, а потім настає старість, яку може супроводжувати таке явище, як клімакс.


Клімакс може бути фізіологічний, а може набувати й патологічного характеру. Фізіологічний клімакс зустрічається у чоловіків приблизно в 60-70% випадків. При фізіологічному клімаксі відбувається збалансоване, запрограмоване природою згасання функцій організму.

 

Цей період починається приблизно в 50-55 років, і його супроводжує поступове «зменшення обертів»: змінюється інтелект, зменшується здатність критично мислити, слабшає працездатність.

 

Згасає фізична витривалість, сексуальна активність, дітородна функція. Однак при фізіологічному клімаксі ці функції уповільнюються поступово і збалансовано.


Якщо процес фізіологічний — ніхто з рідних, близьких і навіть сам чоловік не завважать чогось дивного — адже всі процеси відбуваються в контексті загального в’янення організму.

 

Чоловік може жити до 90 років, і жодних проблем у нього не буде. Щодо сексуальної функції, то насамперед послаблюється бажання мати статеве життя, чоловік не проявляє такої ініціативи, як замолоду.


Натомість при патологічному клімаксі відбувається незбалансоване згасання окремих функцій. Скажімо, сексуальна функція може повністю зникнути, лібідо (сексуальний потяг) або зникає, або набуває збоченого характеру, виникає гормональний дисбаланс.

 

«Фактично відбувається дисбаланс усього організму — одні функції можуть зовсім «випадати», інші нетипово зростати, тому людина з патологічним клімаксом —  хвора», — стверджує Юрій Засєда.

 

Серце страждає, тривожить напруга

При патологічному клімаксі чоловіка турбують психічні порушення, перебої в роботі вегето-судинної і нервової систем. Можуть докучати «приливи», відчуття жару, перепади тиску, починається гіпертонія або гіпотонія, часом розвивається ожиріння.


«Сексуальна функція при патологічному клімаксі може розбалансуватися, — додає лікар-сексолог Ігор Горпинченко. — Іноді виникає підвищене бажання. Або несподівано чоловік проявляє пожвавлений інтерес до партнерів, що значно молодші віком (скажімо, бажання сексуального контакту з молоденькими дівчатами). Може виникати і патологічне напруження статевого члена, коли ерекція триває кілька діб поспіль. Буває навпаки — повна втрата пружності статевого члена. Зрозуміло, що клімакс у таких випадках перетворюється на страждання».


Лікарі звертають увагу на таку особливість патологічного клімаксу, як збої в роботі серця. Чоловік приходить до кардіолога, а той тільки розводить руками: очевидних причин порушення серцевої діяльності не знаходить. Але серце далі болить.

 

За словами Ігоря Горпинченка, патологічний клімакс може дати старт таким недугам, як цукровий діабет, гіпертонія, депресія, атеросклероз, ожиріння.

 

«І пацієнти роками ходять до терапевтів, кардіологів, урологів, психіатрів, не розуміючи, що вихід слід шукати з іншим фахівцем — лікарем-андрологом».


Основна причина клімаксу, на думку пана Горпинченка, — у розладі функцій головного мозку, насамперед гіпофізу і гіпоталамусу, які регулюють вироблення гормонів.

 

Зазвичай система діє збалансовано. Однак при клімаксі вона «розхитується» — одних гормонів виділяється більше, ніж потрібно, інших — менше.

 

«Наше тіло — дуже складна система, і якщо кількість одного гормону збільшується — він блокує якусь певну функцію, а ця функція порушує ще одну — так виникає дисбаланс», — зауважує лікар.

Просто час перепочити і... зіграти в шахи

Ліки при клімаксі сильно не зарадять. Щоб пом’якшити синдроми клімактеричного синдрому і покращити самопочуття, набагато дієвіше — просто змінити спосіб життя.

 

Наприклад, відмовитися від шкідливих звичок, організувати активне дозвілля, помірні фізичні навантаження та здорове харчування.

 

Варто вилучити з раціону жирне та борошняне або хоча б намагатися зменшити кількість такої їжі. Лікарі радять вживати більше кисломолочних продуктів, овочів і фруктів.

 

Кількість цукру бажано зменшити або взагалі від нього відмовитися. Додавайте в чай мед. Так само корисно зменшити кількість солі в стравах. Важливо дотримуватися режиму харчування, не наїдатися на ніч. Корисніше прогулятися перед сном, подихати свіжим повітрям.


Фізичні навантаження, за словами лікарів, мають бути відповідними до віку. А ось розумові навантаження при клімаксі тільки на користь — грайте в шахи, розв’язуйте кросворди, взагалі знайдіть будь-яке цікаве заняття.

 

Майте на увазі: краще організувати турпохід, податися на риболовлю, аніж годинами стовбичити перед телевізором.

 

«Головне для чоловіка на цьому етапі — зацікавитися життям. Будь-яке хобі стане щитом від тривоги і депресії. Важливо повноцінно відпочивати, висипатися», — стверджує Юрій Засєда.


Клімакс — це не «зупинка на вимогу», а потреба перепочити, переглянути ставлення до власного здоров’я. Лікарі рекомендують «втомленим чоловікам» хвойні ванни, які заспокоюють нер­вову систему. Доцільно також пити заспокійливі чаї, а при загальній слабкості приймати вітаміни групи В, С, А, Е. Щоправда, курс вітамінів краще розпочинати після консультації з лікарем.

Здоровий спосіб життя — надійний контрудар

Аби неприємна ситуація не застала вас зненацька, дбайте про здоров’я не тоді, коли опинитеся на порозі клімаксу i зміни в організмі вже невідворотні, а заздалегідь. Чоловіки, які постійно ведуть здоровий спосіб життя, мають більше шансів не потрапити під «прес» вікових змін.


Одна з проблем у тому, що більшість представників сильної статі не здогадуються, що така недуга, як патологічний клімакс, узагалі існує. Тому, якщо чоловік помітив, що після 45 років якісь функції організму змінилися, йому слід звернутися до лікаря-андролога.

 

Це лікар, який стежить за здоров’ям чоловіка впродовж всього життя. За словами Ігоря Горпинченка, навіть не всі лікарі знають про існування такого явища і часто пов’язують проблеми з іншими захворюваннями, не підозрюючи, що все це — наслідок патологічного клімаксу.


Єдиного рецепту, як позбутися такої проблеми, немає. Завдання лікаря — зробити все, аби зменшити неприємні прояви клімаксу. Лікування має бути комплексним.

 

Це і психотерапія, і спеціальне харчування, адекватна фізична активність, корекція гормональних порушень. Такий комплекс заходів якщо і не вилікує клімакс повністю, то має шанс звести до мінімуму його неприємні прояви.

ДО РЕЧІ


При клімактеричних змінах в організмі дієтологи радять збагачувати раціон морепродуктами. Устриці, мідії, омари та інші дари моря — багаті на білок і різні мікроелементи, які здатні попередити рак простати.

 

Лосось, тунець, сардини, оселедець, які є джерелом жирних кислот омега-3, знижують рівень холестерину. Крім того, ці продукти належать до афродизіаків — страв, які стимулюють сексуальні бажання.

 

Відварна скумбрія або камбала, раки і креветки посилюють потенцію в літньому віці. Ефективний вплив на чоловічу силу мають горіхи, особливо в поєднанні з медом.


Капуста броколі, яка містить багато вітаміну С, бета-каротину, калію і суперфосфату, має антиканцерогенну дію — попереджає рак простати і товстого кишечнику.

 

Для здоров’я передміхурової залози дуже корисний гранат. А відновлювати гормональну рівновагу допомагають речовини, які містяться у різних видах цибулі (ріпчастій, зеленій). Тому свіжу зелену цибулю корисно додавати чоловікові до всіх салатів.