І дихання — через силу: як себе убезпечити від хронічного бронхіту

14.12.2021
І дихання — через силу: як себе убезпечити від хронічного бронхіту

При перших підозрілих симптомах і дискомфорті в легенях важливо звернутися до фахівця. (Фото з сайту tablycjakalorijnosti.com.ua.)

Коли докучає нестерпна задуха

Понад 200 мільйонів людей у світі, за оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, потерпає від хронічного обструктивного захворювання легень (ХОЗЛ).

 

За прогнозами цієї ж організації, до 2030 року недуга сягне третього місця серед причин смертності у світі.

 

В Україні, за підрахунками Національного інституту фтизіатрії і пульмонології імені Ф. Яновського, від ХОЗЛ страждають майже 3 відсотки дорослого населення.

 

Якщо найближчим часом не вжити заходів із профілактики захворювання, то смертність від нього зросте на 30% вже у найближчі 10 років, застерігають фахівці.


Основні фактори ризику, що спричиняють захворювання, — тютюнопаління, забруднене повітря — як у приміщенні, так і на вулиці, вплив пилу, хімічних речовин на робочих місцях.

 

Для хронічного обструктивного захворювання легень характерне стійке порушення руху повітряного потоку з легень, ця недуга заважає нормальному диханню, її, на жаль, складно діагностувати і лікувати.


ХОЗЛ об’єднує два найпоширеніші діагнози, що завдають відчутної шкоди здоров’ю легень, — хронічний бронхіт та емфізему. На жаль, повністю позбутися недуги неможливо, але коректне лікування, стверджують фахівці, дозволяє уповільнити її розвиток.


«Захворювання виникає, коли дихальні шляхи хронічно потерпають від впливу шкідливих речовин, пошкоджується цілісність та функції слизової оболонки бронхів, — зауважує лікарка-пульмонолог Світлана Колесник. — Відтак розвивається запальний процес, порушується очисна функція бронхів. Хронічний бронхіт супроводжує вологий кашель, з виділенням мокротиння, що триває не менш як три місяці на рік упродовж двох і більше років. При цьому відчутно ускладнюється дихання, періодично з’являється задуха».

 

Слабкість, пітливість, підвищена температура

Нікотин, хімічні речовини та алергени сприяють розвитку хронічного бронхіту. «На руку» недузі грають і часті застуди, захворювання горла, синусити, порушення нервової системи, збій на рівні імунної системи, неповноцінне функціонування дихальної системи в цілому.

 

І якщо дія подразнюючих речовин є тривалою, стан хворого тільки погіршиться. У такому випадку може розвинутися емфізема.


Емфізема так ускладнює ситуацію, що хворому стає важко дихати при будь-якому фізичному зусиллі. «Бронхіт та емфізема можуть бути самостійними захворюваннями, та найчастіше вони супроводжують одне одного. Тому ці недуги й «поєднали» в групу ХОЗЛ», — пояснює фахівець.


Кашель виникає здебільшого вранці, після пробудження. Вдень пацієнти починають кашляти після фізичного навантаження, під впливом посиленого дихання, при виході на вулицю в сиру чи холодну пору року. Так починається захворювання.


Окрім основного симптому — кашлю, при хронічному бронхіті пацієнти скаржаться на загальну слабкість, пітливість, підвищення температури тіла, зниження працездатності, блідість шкіри.


Хронічний бронхіт, каже лікарка, можна приборкати, однак недуга нагадуватиме про себе раптовими загостреннями. Як хворому покращити стан свого здоров’я?


Насамперед треба «ліквідувати» причини, які провокують недугу. Важливо відмовитися від куріння — і не лише на період лікування (адже це не вирішить проблеми), а назавжди. Якщо причиною хвороби є умови праці (ви змушені вдихати шкідливі випари), то найкращий вихід — змінити роботу.


У стадії загострення хворому призначають противірусні препарати, антибіотики, протизапальні препарати, відхаркувальні ліки, вітаміни.


У період ремісії хронічного бронхіту, коли хворих не турбують згадані вище симптоми, важливою є стимуляція бронхо-легеневої та імунної системи.

 

Для цього застосовують природні імуностимулятори, лікарські рослини, спеціальні вакцини для зміцнення бронхіальної системи.

 

Важливим етапом у лікуванні є інгаляційна терапія, оздоровлення в умовах штучного мікроклімату кам’яної солі, кліматотерапія, киснева терапія тощо.

Тримайте ноги в теплі

Самолікування — не вихід і може бути небезпечним. Тільки лікар за допомогою спеціальних обстежень визначить точний діагноз і призначить доцільну терапію.

 

Лікування підбирають залежно від стану здоров’я пацієнта. Інгаляції, наприклад, — дієвий засіб при бронхіті, але вони протипоказані при серцево-судинній недостатності, тромбозі, порушенні ритму серця.


Для профілактики бронхіту важливо уникати застуди та грипу. Лікарі радять зміцнювати організм: регулярно займатися спортом, дотримуватися правил здорового харчування (вживати якісні та корисні продукти), достатню кількість часу гуляти на свіжому повітрі.

 

Уникайте переохолодження, стежте, щоб ноги були в сухому і теплому взутті. Провітрюйте оселю і робоче місце, а в сезон загострення застудних недуг влаш­товуйте вітамінотерапію.ЗВЕРНІТЬ УВАГУ


Людям, які мають хронічні захворювання дихальних шляхів, лікарі часто радять пройти реабілітацію на морському курорті. Але задля цього краще їхати до моря не влітку, коли сонце агресивне, а температура повітря висока. Найоптимальніший період для таких пацієнтів — весна.

 

О цій порі верхній шар води інтенсивно випаровується, тож у повітрі біля моря найбільша концентрація йоду, корисних солей і мікроелементів, що містяться в морських водоростях.