Посилити імунітет: літо — найкраща пора, щоб почати загартовуватись

06.07.2021
Посилити імунітет: літо — найкраща пора, щоб почати загартовуватись

Вода, сонце, літо — загартовуйся, щоб не хворіти! (Фото з сайту sport.24tv.ua.)

Зваженість і поступовість

Хто ж зараз думає про зиму, холод і надокучливі застуди? За вікном літо, тепло і сонячно, погода — як на замовлення.

 

І саме нині (так-так!) найкраще подбати про те, щоб із настанням холодів менше вчащати до лікарів та аптек.

 

Як запобігти застудним захворюванням? Як зміцнити організм і його готовність чинити опір несприятливим впливам довкілля? Окрім збалансованого харчування, оптимальних режимів праці та відпочинку, відмови від цигарок і алкоголю, дуже важливо займатися загартуванням.

 

Ці нескладні процедури, на думку лікарів, є надійним джерелом здоров’я для людей будь-якого віку і можуть так зміцнити організм, що ви забудете про нежить, ангіну й запалення легенів узимку.

 

Навіть хворі люди, котрим протипоказані заняття фізичними вправами за станом здоров’я, можуть загартовуватися з користю для себе.


Однак тут потрібна зваженість. Загартовуванням, як і заняттями фізичними вправами, за тиждень чи навіть за рік неможливо «заробити» індульгенцію здоров’я на все життя.

 

Тож, беручись за процедури, врахуйте такі принципи: поступовість (плавне збільшення загартувального чинника), регулярність (важливо щодня дотримуватися заданого режиму), індивідуальність (слід враховувати особливості людини: вік, стать, стан здоров’я). Людям старшого віку краще перед початком проконсультуватися з лікарем.


Найчастіше загартування проводять вранці після гімнастики. Це не означає, що у вечірній час воно некорисне. Однак безпосередньо перед сном холодні процедури недоцільні, оскільки збуджують центральну нервову систему, тоді як потрібне загальне розслаблення організму.

Холодна вода творить дива

Природні стихії — повітря, вода і сонце — найбільш дієві засоби загартування, їхні цілющі властивості відомі людям із давніх-давен.


Повітряні ванни показані людям різного віку і стану здоров’я будь-якої пори року. Вони покращують обмінні функції організму, зміцнюють судини і нервові закінчення шкіри, стимулюють діяльність мозку та роботу серця, підвищують загальний тонус.

 

Починають загартування при температурі повітря плюс 20°С, а зі збільшенням адаптації організму знижують її до 8-10°С. Тривалість процедури — від кількох хвилин на початку до 1-2 годин у подальшому.


Водні процедури. Холодну воду цілком заслужено називають «королевою здоров’я». Її загартувальна дія на організм найсильніша. Холодна вода викликає рефлекторне скорочення судин шкіри (а в них міститься третина всієї крові людини).

 

За рахунок цього частина периферійної крові переміщується до внутрішніх органів і мозку, несучи з собою додаткові поживні речовини і кисень. Після короткочасного звуження судин настає друга фаза реакції — їх розширення.

 

Це викликає почервоніння шкіри і супроводжується приємним відчуттям тепла, бадьорості та м’язової активності. Звуження, а потім розширення кров’яних судин — своєрідна гімнастика для серцево-судинної системи, яка сприяє інтенсивному кровообігу.


Загартування водою вдосконалює апарат терморегуляції. Завдяки цьому температура тіла при несприятливому стані довкілля залишається в оптимальних межах, а захисні сили організму завжди перебувають у «бойовому стані».


Загартування водою — це обтирання, обливання або душ, контрастний душ і купання. Перед процедурою шкіра не повинна бути холодною. Бажано розігріти тіло фізичними вправами або розтиранням, але не доводити до активного виділення поту.


Обтирання вологим рушником — один із найпростіших засобів загартування. Після нього тіло варто розтерти жорстким сухим рушником до почервоніння і приємного відчуття тепла. Звикнувши до обтирання, переходьте до обливання або холодного душу.


Обливання або холодний душ мають сильніший загартувальний ефект. Розпочинайте водою, близькою до температури тіла — 34-36°С. Потім температуру води знижуйте впродовж 2-3 місяців на 10-12°С.


Контрастний душ інтенсивно тренує механізм терморегуляції, підвищує тонус нервової системи, покращує кровообіг. Тривалість перебування під холодним душем від 3-5 до 15-20 секунд, під теплим — у 1,5-2 рази більша, ніж під холодним. Загальний час процедури від 2-3 до 10-12 хвилин. Завершуйте процедуру холодним душем, після чого розітріться махровим рушником.


Не менш дієвий засіб загартування — купання у відкритих водоймах. Розпочніть влітку і систематично (не рідше 3 разів на тиждень) продовжуйте купання до глибокої осені. Під час купання слід енергійно рухатися, а найкраще — плавати, тоді вода «масує» тіло.

 

Після водного сеансу ретельно витирайте голову, а тіло розітріть рушником до виникнення відчуття тепла, яке немов розливається по шкірі. Після трьох років загартування можете спробувати купання взимку в ополонці.


Холодну воду використовують і як засіб проти зайвої ваги. У ній можна «спалювати» надлишки жирів. Наприклад, відомо, що за 15 хвилин купання у двадцятиградусній воді додатково спалюється 100 кілокалорій. Але вдаватися до такого сильнодіючого засобу, щоб схуднути, можна, лише порадившись із лікарем.

Сонце — у розумних межах

Сонячні ванни стимулюють обмінні процеси, зміцнюють нервову систему, підвищують стійкість до інфекцій. Під впливом ультрафіолетових променів у шкірі утворюється вітамін D, який зупиняє розвиток рахіту, зміцнює кістки.

 

Сонячні ванни прискорюють загоювання ран. Проте не забувайте: сонце з фактора оздоровлення може легко перетворитися на засіб негативного впливу на здоров’я.


Найкраще сонячні ванни приймати вранці або під вечір (особливо влітку), коли менший потік інфрачервоних променів, які можуть викликати опіки. Для людей із підвищеною чутливістю до сонця слід розпочинати з сонячних ванн у тіні.

 

Тут матимете розсіяні і відбиті промені. Після того, як організм адаптується, поєднуйте 3-5-хвилинне перебування на лагідному сонці з відпочинком у тіні. Збільшуючи перебування на сонці на 3-5 хвилин, можна довести його до 1-2 годин. Більше часу «грітися» під промінням недоцільно. Гонитва за засмагою обернеться головними болями, в’ялістю, поганим настроєм та опіками.

ДО РЕЧІ

Приклад надзвичайної загартованості організму продемонструвала американка Лінн Кокс. У серпні 1987 року тоді 30-річна жінка здійснила заплив Миру від острова Малий Діомед у США до острова Ратманова (Росія) у крижаній воді Берінгового проливу з температурою лише +7°С у звичайному купальнику і шапочці.

 

Лінн Кокс перебувала у воді 2 години 5 хвилин. Досить сказати, що для незагартованої людини плавання в такій воді понад 10 хвилин — смертельне.