Сезон особливого догляду: чому під час спеки набрякають ноги і що з цим робити

30.06.2021
Сезон особливого догляду: чому під час спеки набрякають ноги і що з цим робити

Ноги влітку потребують особливого догляду і відпочинку. (Фото з сайту ukr.media.)

Розмір стопи зростає протягом дня...

«Ноги стали, як колоди...» Знайома ситуація? Влітку вона турбує багатьох. Чому ноги в спекотні дні збільшуються в обсязі, болять, «ниють»?

 

Особливо від цієї проблеми потерпають жінки: зранку взуття облягає ногу нормально, а потім починається набряк, і до кінця дня ходити просто нестерпно.


Набряки влітку дошкуляють особливо відчутно. З’являються втома і відчуття важкості в ногах. Ця неприємність пов’язана з тим, що за спекотної погоди пити хочеться більше, і рідина може затримуватися в організмі. Особливо, якщо в людини є проблема з нирками, серцево-судинною системою.


Так, у спекотні дні обсяг споживання води істотно зростає — іноді навіть удвічі. А її надлишок відкладається в м’яких тканинах. Ситуацію ускладнюють газована вода, холодна кава, концентровані соки, квас, охолоджене пиво.

 

Солодкі напої через високий вміст цукру затримують рідину в організмі і при цьому зовсім не вгамовують спрагу — пити хочеться знову і знову, виникає замкнене коло. Додатковий мінус — надлишок вуглеводів швидко відкладається у вигляді підшкірного жиру, навантаження на організм збільшується ще більше, і це стає додатковим чинником, що впливає на розвиток набряків.


Ноги набрякають і через підвищені фізичні навантаження на спеці. Навіть простий похід у магазин, звідки повертаємося з важкими сумками, робить ноги «припухлими».

 

Це відбувається тому, що підняття важких предметів викликає порушення кровотоку. Відтак кров згущується.


Навантаження на ноги також не кращим чином позначається на стані нижніх кінцівок. Прополювання грядок в одній позі протягом декількох годин, стояча робота в спеку — все це стає причиною набряків у ногах. Адже тривале статичне положення — неабияке випробування для вен, а судини в спеку ще більше розширюються, тож навантаження на них зростає.

Прохолодна ванночка і розтирання перед сном

Негативно позначається на здоров’ї ніг і неправильно підібране взуття. Якщо воно тісне, з великою кількістю ремінців, на високих підборах і на танкетці — тисне на розширене венозне русло, що призводить до збоїв кровообігу на рівні капілярів.


Набряки можуть бути як на одній нозі, так і одночасно на двох. Найчастіше вони з’являються у жінок після 30 років і нерідко пов’язані з гормональним дисбалансом, який починається від спеки. Так проявляє себе ослаблений тонус судин не тільки в кінцівках, а й у цілому в організмі.


Проблема також може бути пов’язана з малорухомим способом життя. Тому посильні фізичні вправи — один зi способів зарадити ситуації. Більше рухайтеся — гуляйте на свіжому повітрі (але в спекотну погоду краще влаштовувати моціон зранку або ввечері, коли спека спаде). Корисно також плавати, робити зарядку. Головне — аби був рух.


Можна використовувати натуральні сечогінні засоби. Вивести зайву рідину допоможе настій шипшини: його необхідно пити курсом, по два тижні. Хороший ефект справляє курага і напої з неї, а також чай із брусниці. Спеціальні «ниркові чаї» та інші препарати можна вживати лише за рекомендацією лікаря.


Помічними також є ванночки для ніг. Оскільки найбільше схильні до набряків стопи ніг, занурюйте їх увечері у прохолодну ванночку з додаванням трав (ромашки, календули) або морської солі. Після процедури важливо полежати, піднявши ноги вище голови.

 

Чудовий ефект справляє контрастний душ для ніг. А ще — масаж і розтирання кінцівок перед сном. Розтирання у місцях набряків добре робити натуральною мочалкою. Це сприяє притоку крові, допомагає вивести надлишок рідини. І спробуйте спати, підклавши під ноги подушечку або валик. Таке положення сприяє кращій циркуляції крові в нижніх кінцівках.