Безпека і сонце: до чого призводить захоплення засмагою і як собі не нашкодити

01.06.2021
Безпека і сонце: до чого призводить захоплення засмагою і як собі не нашкодити

Жоден сонцезахисний крем не є панацеєю. Будьте обережні в часи «високого сонця». (Фото з сайту goodfon.com.)

Корисної засмаги не буває?

Починається літо, сезон відпусток, коли хочеться довше побути на свіжому повітрі, поніжитися на сонці.

 

Однак варто пам’ятати, що сонце може бути не тільки корисним. Захворювання на рак шкіри зростає з кожним роком. І «виннi» в цьому, наголошують лікарі-дерматологи, підступне ультрафіолетове опромінювання та людська безпечність.

 

Адже надмірне захоплення засмагою, прагнення мати «красиву шоколадну» шкіру призводять до згубних наслідків.

 

Зловживання сонячним промінням погано позначається на здоров’ї шкіри, очей, імунної системи.

 

На думку експертів, чотири з п’яти випадків захворювання на рак шкіри можна було б попередити, адже шкоду від УФ-випромінювання, за великим рахунком, можна відвернути. Яким чином?


Тінь, одяг і капелюх — найкращий захист від активного сонця. А на відкриті частини тіла — обличчя, руки — необхідно наносити сонцезахисний крем.

 

І пам’ятати про «часові» застереження: приймати сонячні ванни можна лише зранку до 11 (а краще — до 10 години) і ввечері — по 17-й.

 

Майте на увазі, що використання сонцезахисних засобів не може бути підставою для того, аби продовжувати час перебування на сонці.


Проявляйте розсудливість — використовуйте тінь. Намагайтеся заховатися у затінок тоді, коли ультрафіолетове проміння найбільш інтенсивне, але пам’ятайте, що тінь від дерев, парасольок, тентів не гарантує повного захисту від сонця. Існує так зване «правило тіні».

 

Слідкуйте за власною тінню: якщо вона коротка — негайно ховайтеся від сонця.


Сонцезахисний одяг — не менш важливий метод порятунку. Крислатий капелюх забезпечить надійний захист від сонця для очей, вух, обличчя і задньої частини шиї.

 

Сонцезахисні окуляри, які забезпечують захист від УФ-проміння на 100%, значною мірою зменшують шкідливу дію сонця на очі.

 

Щільний просторий одяг, який закриває якомога більшу поверхню тіла, забезпечує додатковий захист від сонця.


Сонцезахисний крем із фактором захисту +15 слід щедро наносити на відкриті зони шкіри через кожні дві години, а також відразу після купання, ігор або вправ на свіжому повітрі.


Лікарі наголошують: засмага — це лише захисна реакція на шкідливий вплив ультрафіолету. У такий спосіб організм ніби одягає захисний комбінезон.

 

Є люди, народжені в такому «комбінезоні» — темношкірі, які живуть біля екватора.

 

А люди «скандинавського типу» (блакитноокі блондини, рудоволосі) цей комбінезон вдягти не можуть, вони будуть згоряти на сонці й нiколи не засмагнуть.

 

«Українці переважно належать до людей третього типу шкіри (карооких шатенів), які добре засмагають, — говорить лікар-дерматолог Олена Дяченко.

 

— Якщо світлооким із сонця потрібно піти о 10-й ранку, то темноокі можуть поніжитись на пляжі максимум до 11-ї, а потім слід ховатися в затінку. Але в будь–якому разі варто збагнути: корисної засмаги не буває».

Зле не сонце, а люди, які зіпсували екологію...

Іноді кажуть, що в усьому винне «зле сонце». Але це — міф, — переконана лікар. «Злими є не сонце, а люди, які зіпсували екологію так, що озоновий шар став тоншим, а над деякими країнами взагалі утворилися озонові дірки.

 

Тож нині маємо зовсім не той спектр ультрафіолету, який був ще 20 років тому. Ми в Україні теж пожинаємо наслідки бездумного ставлення людства до довкілля.

 

Останнім часом злоякісні захворювання шкіри в структурі онкологічних недуг у всьому світі вийшли на перше місце», — зазначає фахівець.


Найбільш обачними у спілкуванні з сонцем мають бути насамперед жителі південних областей, а також українці Закарпаття — гори ще більше «піднімають» нас до сонця.

 

«Тим, хто планує відпочинок у південних широтах, варто пам’ятати про згубний сонячний фактор. Особливо в обідню пору, від 12 до 15 години. Бо люди, замість заховатися в цей час у затінку або спланувати сієсту, виходять до басейну, на пляж і «горять» на сонці. Особливо потерпають діти — їхня шкіра найменше захищена від дії ультрафіолету».


Діти потребують особливого захисту. Адже дитячий організм, наголошують дерматологи, більш чутливий до екологічних загроз, ніж організм дорослого.

 

Вплив сонячного проміння на дітей і підлітків підвищує ризик розвитку в них меланоми і ракових захворювань шкіри у майбутньому.

МАЙТЕ НА УВАЗІ

Якщо сталося так, що «спілкування з сонцем» вийшло за розумні межі і вам не вдалося уникнути опіку, запам’ятайте кілька важливих у таких випадках правил:


* Зменшити біль допоможуть холодний душ або ванна. Накладіть на постраждалі місця холодні компреси, кубики льоду.


* Обробіть уражену ділянку шкіри соком алое або іншою речовиною, що охолоджує і знімає запалення. Ефективним є компрес із холодного зеленого чаю. Але в жодному разі не використовуйте для цього олію чи вершкове масло.


* Можна змастити обгоріле місце холодним кефіром, сметаною, нежирним йогуртом. Кисломолочні продукти заспокоюють і пом’якшують шкіру.


* Перевірте, чи немає пухирів. Їх поява сигналізує про те, що шкіра серйозно пошкоджена і можливі ускладнення. Якщо пухирями вкриті великі ділянки шкіри, негайно звертайтеся до лікаря.