Популісти проти «упирів»: у Болгарії вдруге не змогли створити уряд

28.04.2021

У Болгарії провалилася вже друга спроба створити уряд за результатами парламентських виборів, що відбулися 4 квітня.

 

Створена рік тому популістська партія протесту «Є такий народ», новачок у болгарському парламенті, яка стала другою на виборах, заявила, що не буде намагатися створити уряд.

 

Як написав у фейсбуці її лідер, співак і телеведучий Славі Трифонов, ця партія не має досить своїх депутатів чи партнерів для того, щоб сформувати стабільний уряд, а підтримки від традиційних партій, яких вона звинувачує в усіх бідах країни, сама не прийме.


«Підтримка, яку нам пропонують, — це підтримка політичних упирів, що є шкідливими, жадібними і довели свою скомпрометованість. І це буде не підтримка, а залежність», — заявив Трифонов.

 

Тому, написав він, колишня чемпіонка світу з шахів Антоанета Стефанова, яку він висунув на посаду прем’єр-міністра від своєї партії, негайно поверне мандат на формування уряду президентові Румену Радеву.


Перед цим, 23 квітня, так само не змогла створити уряду перша за результатами виборів популістська консервативна партія ГЕРБ на чолі з колишнім прем’єр-міністром Бойко Борисовим.

 

Ця партія керувала Болгарією самостійно чи в коаліціях із 2009 року з перервою в 2013–2014-му, але на нинішніх виборах отримала тільки менш ніж 26 відсотків голосів та ще й втратила своїх союзників, які не пройшли до нинішнього складу парламенту.

 

Партія «Є такий народ» отримала 18 відсотків, набравши їх на хвилі розчарування виборців невпинною корупцією й бідністю. Крім того, здобутки на виборах мають іще дві партії схожого штибу.


Таким чином, за Конституцією Болгарії, залишається третя й остання спроба формування уряду, і її аналітики вважають нереальною. Третю спробу сформувати уряд може зробити Болгарська соціалістична (колишні комуністи) партія, яка посіла на виборах третє місце з 15% підтримки.

 

Соціалісти вже навіть визначились із розподілом міністерських портфелів, повідомляє болгарська газета «Труд», але, натомість, ще не визначилися з можливими коаліційними партнерами. Серед можливих партнерів називають партію «Демократична Болгарія».

 

Соціалісти зберуть політбюро відразу після Великодня, щоб вирішити, чи братися за справу і з ким.  У разі провалу й третьої спроби створити «червоний уряд» президент має призначити нові вибори.