Пастка для судин і голови: як попередити інсульт

26.01.2021
Пастка для судин і голови: як попередити інсульт

Щоб запобігти інсульту, необхідно тримати на контролі артеріальний тиск і дотримуватися порад лікаря. (Фото з сайта irinin.com.)

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, серед причин смертності у світі друге місце посідає інсульт.

 

Щороку недуга вражає понад шість мільйонів людей. В Україні жертвами недуги стають майже 140 тисяч.

 

На жаль, висновки невтішні: лише п’ята частина тих, кого спіткав інсульт, здатна повернутися до повноцінного активного життя. А загроза повторного інсульту при цьому зростає в декілька разів.

Кожний четвертий — під загрозою?

«Інсульт проявляє себе як гостре порушення мозкового кровообігу, що спричиняє ушкодження тканин мозку й розлади його функцій, — розповідає лікар-невропатолог, доктор медичних наук Уляна Лущик. — Майже 50 відсотків людей, які перенесли інсульт, стають інвалідами. Третина хворих — люди працездатного віку».


Основним фактором ризику, який спричиняє інсульт, лікар називає артеріальну гіпертензію. «Стабільне підвищення артеріального тиску на 10 міліметрів ртутного стовпчика підвищує імовірність інсульту на 30 відсотків, — зауважує пані Уляна. — Прикро, але багато людей не знають рівень свого артеріального тиску. Тоді як на гіпертонію в Україні хворіють близько 12 мільйонів людей. Таким чином, інсульт загрожує кожному четвертому українцю».


Окрім підвищеного артеріального тиску, фактором ризику є цукровий діабет — при ньому імовірність інсульту зростає в кілька разів. А також зловживання алкоголем, паління, нераціональне харчування, малорухливий спосіб життя, ожиріння. Долучаються хронічні стреси, метеозалежність. Несприятлива екологічна ситуація теж шкодить здоров’ю.


Має значення і генетична схильність до хвороби. Тож ті особи, рідні яких перенесли інсульт, мають бути уважнішими до власного здоров’я, наголошує лікар. Інший фактор — віковий: з роками загроза недуги зростає. Тому загальне старіння населення «грає на руку» недузі. За спостереженнями, до захворювання більше схильні чоловіки.

Не легковажте з холестерином

Перше правило задля попередження недуги — контроль артеріального тиску. Якщо маєте проблеми з підвищеним тиском — регулярно приймайте ліки проти гіпертонії. «Оскільки цукровий діабет провокує розвиток атеросклерозу, необхідно контролювати рівень цурку в крові і вживати препарати, які прописав фахівець», — наголошує невропатолог.


Ще одна пастка для судин — підвищений рівень холестерину. Кожному з нас важливо знати його рівень. Часто трапляється, що людина навіть не підозрює про загрозу. Нормальний рівень холестерину в крові — 5 мілімоль на літр.

 

Цей рівень може варіюватися від 3,2 до 6,5 ммоль/л. Якщо показники перевищують норму, необхідно знижувати їх різними способами: з допомогою дієти, збалансованої фізичної активності, спеціальних препаратів.


Порушення ліпідного складу крові веде до розвитку атеросклерозу. Відтак підвищений рівень холестерину готує «ґрунт» для інсульту. Якщо така небезпека нависла над вами — необхідно переходити на антихолестеринову дієту.

 

«Така дієта обмежує продукти, що містять холестерин та тваринні жири, — пояснює лікар-дієтолог Оксана Скиталінська. — Акцент необхідно робити на підвищеній кількості білків (нежирне м’ясо, нежирні молочні продукти), регулярно вживати фрукти, овочі, злаки, рослинну олію. Дуже корисна морська риба. Вона містить ненасичені жирні кислоти, що попереджують ураження судин».

Заняття спортом — краще, ніж пігулка

За словами Уляни Лущик, ішемічний інсульт виникає при тромбозі або емболії судинного басейну мозку. Причиною захворювання може бути також ураження клапанів серця. Один із провокативних факторів — миготлива аритмія. При схильності до тромбоутворення також необхідно порадитися з лікарем: курс спеціальних препаратів, збалансована дієта допоможуть нормалізувати ліпідний рівень крові.


— Важливе значення мають фізичні навантаження. Заняття спортом, фізичні вправи повинні стати нормою для кожного, хто дбає про здоров’я, — переконана невропатолог. — Це дієвий фактор профілактики ожиріння, цукрового діабету другого типу, гіпертонії. За нашими спостереженнями, при помірному фізичному навантаженні покращуються показники крові, у комплексі з розумним харчуванням знижується рівень холестерину, відтак — зменшується ризик тромбоутворення.


Та ще небезпечніший фактор — тютюнопаління. Нікотин звужує судини, стимулює розвиток атеросклерозу. Відтак ризик ішемічного інсульту зростає в кілька разів. Тому заради здоров’я необхідно відмовитися від цієї шкідливої звички.


Регулярні фізичні вправи на 30 відсотків знижують ризик передчасної смерті. Однак якщо маєте хронічні захворювання, особливо — серцево-судинної системи, інтенсивність фізичних вправ необхідно погодити з лікарем.


До речі, стрес, хронічні переживання також є значними факторами-провокаторами інсульту. Тому лікарі радять уникати суперечок, намагатися сприймати життя позитивно, навіть у цей непростий час. Необхідно постійно приділяти увагу своєму організмові — правильно харчуватися, влаштовувати регулярні прогулянки на свіжому повітрі. Задля профілактики можливих захворювань регулярно відвідуйте фахівця.

ДО РЕЧІ

Симптоми інсульту
* Раптове оніміння кінцівки (руки, ступні, пальців). Оніміти може частина тіла чи обличчя.
* Несподівана втрата контролю (людина не в змозі нормально говорити, не орієнтується, де вона).
* Нечіткий зір, двоїння в очах.
* Нудота, блювота.
Якщо бодай два такі симптоми спостерігаєте у людини — негайно викликайте лікаря.

ВАЖЛИВО

Перша допомога до приїзду лікаря
* Покладіть хворого на високі подушки, підсунувши їх під лопатки, плечі та голову. Голова має бути піднята на 25-30 градусів.
* Відчиніть вікно, забезпечте доступ свіжого повітря.
* Необхідно розстібнути хворому комір, послабити ремінь.
* Виміряйте артеріальний тиск.
* При ознаках блювоти поверніть голову хворого на бік.